W weekend w Warszawie obchody święta kawalerii

W weekend w Warszawie obchody święta kawalerii
W ramach festynu odbędą też koncerty i konkursy wiedzy o kawalerii. (Fot. dgw.wp.mil.pl)

Przemarsz formacji kawaleryjskich ulicami Warszawy, festyn rodzinny w klubie jeździeckim, pokaz wyszkolenia kawalerzystów i mecz polo - to niektóre atrakcje zaplanowane przez wojsko na najbliższy weekend z okazji Święta Kawalerii Polskiej.

- To jest przede wszystkim kultywowanie tysiącletniej tradycji jazdy polskiej i jej przybliżanie społeczności Warszawy. Będzie można zobaczyć kawaleryjskie stroje i konie. Chcemy pokazać, co dzieje się w Szwadronie Kawalerii Wojska Polskiego oraz w tych organizacjach, które kultywują tradycje kawaleryjskie - powiedziała rzeczniczka prasowa Dowództwa Garnizonu Warszawa ppłk Joanna Klejszmit-Bodziuch. DGW wraz z Federacją Kawalerii Ochotniczej oraz Urzędem do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych jest organizatorem obchodów. Weźmie w nich udział ok. 130 koni, w tym 25 ze Szwadronu Kawalerii Wojska Polskiego.

Obchody rozpoczną się w sobotę (10 września) po godz. 14 od przemarszu formacji kawaleryjskich ulicami Warszawy. Konnica wyruszy z wojskowego hipodromu przy ul. Kozielskiej i ulicami Tatarską, Powązkowską, Okopową, Stawki, Bonifraterską, Miodową, Krakowskim Przedmieściem oraz Królewską dotrze na plac Piłsudskiego. Tam, przed Grobem Nieznanego Żołnierza o godz. 16 odbędzie się uroczysty apel pamięci, połączony ze zmianą posterunku honorowego oraz defiladą. Po zakończeniu uroczystości kawalerzyści pododdziały kawalerii wrócą na ul. Kozielską.

Czytaj też: Kukiz'15 chce dodatku do emerytury dla członków ochotniczych straży pożarnych

Kolejne uroczystości odbędą się w niedzielę (11 września). O godzinie 9.00 przed pomnikiem Tysiąclecia Jazdy Polskiej na skraju Pola Mokotowskiego zostaną złożone wieńce, a pół godziny później na ul. Kozielskiej zostanie odprawiona polowa msza święta.

Od godz. 11 do godz. 16 na Kozielskiej odbędzie się kawaleryjski festyn. Jak zapowiada wojsko, największą atrakcją tej części obchodów będzie, zaplanowany na godzinę 12, pokaz wyszkolenia Szwadronu Kawalerii WP. Widzom zaprezentują się również pododdziały kawalerii ochotniczej, a na koniec goście obejrzą mecz polo. Przed pokazami udekorowani zostaną zwycięzcy Zawodów Kawaleryjskich "Mistrzostwa Polski Militari" - Memoriał Armii Krajowej.

W ramach festynu odbędą też koncerty i konkursy wiedzy o kawalerii. Dla najmłodszych przygotowano gry i zabawy. Starsi będą mogli skorzystać z biblioteki na leżakach i pneumatycznych urządzeń rekreacyjnych. Organizatorzy przygotują też poczęstunek i wystawy okolicznościowe.

Jak powiedziała Klejszmit-Bodziuch, swoje wyszkolenie zaprezentują także żołnierze 25 Brygady Kawalerii Powietrznej z Tomaszowa Mazowieckiego. Będzie można zobaczyć także najnowocześniejszy sprzęt policyjny i pojazdy wojskowych pododdziałów rozpoznawczych.

Wstęp na wszystkie imprezy związane ze świętem kawalerii jest wolny.

Szwadron Kawalerii Wojska Polskiego powstał 1 czerwca 2000 roku. Jako pododdział wchodzi w skład Batalionu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego. Stacjonuje w obiektach przy ul. Kozielskiej w Warszawie i w Starej Miłosnej.

Szwadron jest podzielony na sekcje, w tym sekcję trębaczy. Szwadron używa barw ogólnokawaleryjskich, czyli amarantowo-granatowych proporczyków na lancach i kołnierzach kurtek oraz amarantowych otokach na rogatywkach. Szwadron występuje w umundurowaniu wz. 1936. Podstawowym zadaniem szwadronu jest udział w uroczystościach państwowych, wojskowych oraz patriotyczno-religijnych w składzie wojskowej asysty honorowej zgodnie z ceremoniałem wojskowym oraz eskortowanie najważniejszych gości zagranicznych podczas oficjalnych wizyt na terenie garnizonu Warszawa. Większość koni szwadronu to konie maści gniadej. Zgodnie z tradycją polskiej kawalerii dowódca jeździ na koniu karym, a na siwkach jeżdżą trębacze.

Święta Kawalerii Polskiej ustanowiono na 31 sierpnia. To rocznica bitwy pod Komarowem z 1920 r., gdzie polscy żołnierze, ze znaczącym udziałem kawalerii z 1 Dywizji Jazdy, pokonali czterokrotnie silniejszą bolszewicką 1 Armię Konną Siemiona Budionnego. Bitwa była punktem zwrotnym walk na froncie południowym w czasie wojny polsko-bolszewickiej.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

SŁOWA KLUCZOWE

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: W weekend w Warszawie obchody święta kawalerii

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!