XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Kukiz'15: Piotr Apel uspokaja, zaplecze Trumpa to dobry znak dla USA i Europy

Kukiz'15: Piotr Apel uspokaja, zaplecze Trumpa to dobry znak dla USA i Europy
Poseł Kukiz'15 Piotr Apel jest dobrej myśli ws. nowego prezydenta USA. Liczy, że Ameryka wyciągnęła wnioski z próby resetu stosunków z Rosją sprzed kilku lat. (fot.:youtube.com)

• Polityk Kukiz'15 Piotr Apel podkreśla znaczenie republikanów w otoczeniu Donalda Trumpa: wiceprezydenta elekta Mike'a Pence'a, czy senatora Johna McCaina.
• W ocenie Apela, nowy prezydent USA potrzebuje ludzi, którzy wyjaśnią mu zawiłości polityki międzynarodowej. Z uwzględnieniem zwłaszcza Europy Środkowo-Wschodniej.
• Polityk liczy, że gorzkie doświadczenia z początku prezydentury Obamy pokażą nowej administracji, jak ostrożnie trzeba działać wobec Rosji.

Piotr Apel (Kukiz'15) oceniał w Polskim Radiu:

- Donald Trump będzie miał wiceprezydenta, który potrafi zbudować zaplecze wśród republikanów - mówił polski polityk o Mike'u Pence, który w duecie z Trumpem będzie budował administrację republikańską w USA. Ocenę Apel wygłosił w czwartek (10 listopada) - Z jednej strony (w tym duecie - red.) mamy człowieka z wizją nowości, ale skażonego biznesem, a z drugiej właśnie Pence'a.

Mike Pence jest amerykańskim politykiem i prawnikiem. W swojej karierze był deputowanym do parlamentu USA. Jego wybór na wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych znaczy, że będzie musiał zakończyć pracę jako gubernator stanu Indiana.

- Liczę, że osoby znające się w Europie Środkowo-Wschodniej wyjaśnią Trumpowi  co się dzieje w tym regionie świata. - Mówił o bliskich współpracownikach prezydenta elekta USA Apel. Wymieniono w tym kontekście senatora republikańskiego Johna McCaina.

Czytaj: Wielu Amerykanom nie podoba się osoba nowego prezydenta. Były protesty

Wielu komentatorów wobec wygranej Trumpa zastanawia się nad jego pragmatyzmem w polityce międzynarodowej. Apel wyjaśnił, jak sam widzi przyszłość stosunków USA - Rosja, które najbardziej interesują Polskę z racji złych stosunków między Warszawą i Moskwą.

Wcześniej Paweł Kowal w wywiadzie prasowym przewidywał, że chęć złagodzenia relacji amerykańsko-rosyjskich może posunąć Trumpa do "czegoś w rodzaju nowej Jauty". Było to porozumienie, które podzieliło w Europie strefy wpływów mocarstw po II Wojnie Światowej.

- Europa i nasza cześć Europy jest na celowniku Rosji - mówił Apel. - Teraz Donald Trump będzie testowany przez Rosję. Sprawdzą jego reakcję - podsumował poseł Kukiz'15.

Polityk podkreślił, że liczy na wyciągnięcie nauki przez Amerykę z wcześniejszych prób porozumienia z Moskwą. Wspomniał tu o tzw. "resecie" z okresu pierwszej kadencji Baracka Obamy, kiedy ustępujący prezydent i Hillary Clinton próbowali porozumieć się z Władimirem Putinem. Uważa się, że to działanie zakończyło się porażką dyplomacji amerykańskiej.

Co z tą CETA?

Dokonana przez Apela ocena Donalda Trumpa zahaczyła też o ważny dla Kukiz'15 temat umowy handlowej CETA. Trump nie jest entuzjastą porozumień handlowych tego typu, w amerykańskiej kampanii proponował wręcz odstąpienie USA od analogicznej umowy NAFTA.

Przypomnijmy, że UE i USA negocjowały i przygotowują porozumienie TTiP.

Czytaj: Wicepremier Morawiecki ocenił, że wybór Trumpa nie będzie miał wielkiego znaczenia w gospodarce

- Po zgodzie rządu na CETA, TTiP nie jest tak bardzo potrzebne korporacjom międzynarodowym - ocenił, z niesmakiem Apel.  Polityk, choć cieszy go że Trump poddaje w wątpliwość zasadność umów, nie jest optymistycznie nastawiony do tego co przyszły prezydent USA może zrobić w kwestii umów.

Przypomniał, że Kukiz'15 nadal liczy na brak zgody polskiego parlamentu na ratyfikację CETA, która musi być wyrażona przez wszystkie parlamenty krajów UE.

CETA to porozumienie handlowe, które zawarła w imieniu członków UE Komisja Europejska. Porozumienie podpisano, po długich negocjacjach, 30 października. Do wejścia całkowitego w życie CETA wymagana jest ratyfikacja umowy przez obie strony. O ile w Kanadzie wymaga to zgody tylko jednego parlamentu, o tyle w UE potrzeba decyzji pozytywnej wszystkich 28 parlamentów krajów członkowskich.

W Polsce CETA popiera PO, PiS i Nowoczesna. Przeciwne są Kukiz'15 i PSL. Partie oponujące są zdania, że CETA jako rozwiązanie prawne dopuści do rynków europejskich żywność niższej kategorii niż ta dopuszczona w UE. Unia ma rygorystyczne normy dotyczące produkcji rolnej. Zarówno PSL, jak i Kukiz'15 argumentują, że owe otwarcie na żywność może skończyć się tragicznie dla rodzimej produkcji rolnej. Tego samego zdania są organizacje rolnicze.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Kukiz'15: Piotr Apel uspokaja, zaplecze Trumpa to dobry znak dla USA i Europy

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!