XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Konstytucjonalista: Budowę rządu można porównać do budowy z klocków

Konstytucjonalista: Budowę rządu można porównać do budowy z klocków
Liczba i charakter resortów zależą od premiera. (fot. (P. Tracz/KPRM/premier.gov.pl)

• W rządzie PiS jest 19 resortów; w ciągu dwóch lat ma być zlikwidowane ministerstwo skarbu.
• Premier ma dużą swobodę w powołaniu nowych ministerstw i ich łączeniu.
• Budowę rządu można porównać do budowy z klocków; ograniczeń jest niewiele - mówi konstytucjonalista Ryszard Balicki.

W rządzie Beaty Szydło doszło do reorganizacji podziału na resorty w stosunku do poprzedniego gabinetu. W obecnym rządzie nie ma już Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji - w jego miejsce powstało Ministerstwo Cyfryzacji, a MSW znów stało się Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji. Powstał także resort gospodarki morskiej, Ministerstwo Energii, Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa, a także resort rozwoju zamiast Ministerstwa Gospodarki.

Nazwa resortu pracy i polityki społecznej została uzupełniona o człon "rodziny" - teraz zatem funkcjonuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

W ciągu dwóch lat - zgodnie z zapowiedziami polityków PiS - zostanie zlikwidowany resort skarbu.

W ustawie o działach administracji rządowej istnieje ponad trzydzieści działów, z których, niczym z "klocków", można tworzyć ministerstwa. Te działy to m.in.: administracja publiczna; budownictwo, lokalne planowanie i zagospodarowanie przestrzenne oraz mieszkalnictwo; budżet; finanse publiczne; gospodarka; gospodarka morska; gospodarka wodna; instytucje finansowe; informatyzacja; członkostwo Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej; kultura i ochrona dziedzictwa narodowego.

Jedno ministerstwo może być stworzone z kilku działów lub tylko z jednego.

Jak powiedział Ryszard Balicki z Katedry Prawa Konstytucyjnego WPAiE Uniwersytetu Wrocławskiego, zmiany w nazwach i kompetencjach resortów są częste w polskiej praktyce politycznej, a kształt Rady Ministrów uzależniony jest od woli premiera.

"Sposób tworzenia nowych ministerstw określa ustawa o działach administracji rządowej. Przy powoływaniu danego ministra wydawane jest rozporządzenie, które określa działy, jakie danemu ministrowi będą podporządkowane. Można powiedzieć, że rząd buduje się tak, jak budowlę z klocków lego: mamy działy administracji rządowej i możemy w miarę swobodnie przyporządkować je do określonej osoby i w ten sposób stworzyć ministerstwo" - wyjaśnił Balicki.

W kształtowaniu ministerstw nie ma specjalnych ograniczeń, ani jeśli chodzi o maksymalną, ani minimalną ich liczbę.

"Ograniczenia są bardzo niewielkie. Trzeba np. powołać Ministra Obrony Narodowej, bo jest o nim mowa w konstytucji, ale tutaj chodzi przede wszystkim o nazwę. Druga istotna sprawa - działy poświęcone budżetowi i finansom muszą być w jednym ręku. W odniesieniu do całej reszty premier ma całkowitą swobodę" - mówił konstytucjonalista.

Przy tym, np. "przekładanie działów" pomiędzy ministerstwami nie ma też np. prawnych konsekwencji dla ich pracowników - tzn. likwidacja jakiegoś ministerstwa nie oznacza, że likwiduje się stanowiska ich pracy.

Jak powiedział PAP Balicki, historycznie niektóre ministerstwa zawsze są obecne, ale właściwie w każdym rządzie pojawiały się indywidualne koncepcje, jak rząd ma być zorganizowany.

"To jest kwestia pewnej wizji rozwoju państwa, a czasami kwestia układów koalicyjnych i potrzeby zapewnienia stanowisk dla koalicjantów. Nie ma tutaj zasad" - podkreślił konstytucjonalista.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Konstytucjonalista: Budowę rządu można porównać do budowy z klocków

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!