Jakie są zasady przeprowadzania ekshumacji?

Jakie są zasady przeprowadzania ekshumacji?
Ekshumacje ofiar Katastrofy Smoleńskiej to decyzja prokuratora, który chce wyjaśnić przyczyny katastrofy (fot. youtube/PiS)

• Ekshumacja może się odbyć na wniosek osoby prywatnej, na podstawie decyzji inspektora sanitarnego i zarządzeniem prokuratora.
• Podejmuje on taką decyzję, gdy chce poddać ciało oględzinom lub przeprowadzić sekcję zwłok.

Konieczność zbadania wszystkich niespopielonych ciał ofiar katastrofy ogłosiła w czerwcu Prokuratura Krajowa, która w tym roku przejęła śledztwo w sprawie katastrofy smoleńskiej od zlikwidowanej prokuratury wojskowej. Wskazała wówczas, że badania sekcyjne będą miały znaczenie dla określenia przyczyny śmierci ofiar, a także przyczyn katastrofy.

Jak podało w piątek RMF FM, powołując się na nieoficjalne informacje, na 14 listopada zaplanowano pierwszą z 83 ekshumacji ofiar katastrofy smoleńskiej. Według radia, tego dnia na Wawelu ma zostać otwarty sarkofag pary prezydenckiej. Prokuratura Krajowa nie komentuje tych informacji.

Rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego Jan Bondar powiedział, że w przypadku ekshumacji przeprowadzanych przez prokuraturę obecność inspekcji sanitarnej nie jest konieczna. "Prokurator z reguły korzysta ze specjalistów z zakładu medycyny sądowej" - dodał.

Przypomniał, że ekshumacje mogą być przeprowadzane: na wniosek osoby prywatnej, np. gdy rodzina chce przenieść grób zmarłego, na podstawie decyzji inspektora sanitarnego, np. gdy przenoszony jest cmentarz) oraz zarządzeniem prokuratora. Przy ekshumacjach przeprowadzanych na wniosek rodziny obecni są przedstawiciele inspekcji sanitarnej, którzy mają m.in. zapewnić bezpieczeństwo osobom w niej uczestniczącym.

Czytaj też: PK: Nie ma możliwości zażalenia się na decyzje o ekshumacjach

Ekshumacje przeprowadza się generalnie pomiędzy 16 października a 15 kwietnia. W wyjątkowych przypadkach inspektor sanitarny może dopuścić wykonanie ekshumacji również w innym czasie niż określony w przepisach - dodał Bondar.

Szczątki ekshumowane przed upływem 20 lat od dnia pochowania wydobywane są wraz z trumną, którą bez otwierania umieszcza się w wyłącznie do tego przeznaczonej szczelnej skrzyni, wybitej blachą. W przypadku ekshumacji wykonywanej po upływie 20 lat wydobyte szczątki wraz z resztkami trumny umieszcza się w nowej trumnie. Na miejscu ponownego pochowania trumnę wydobywa się ze skrzyni i chowa się bezzwłocznie na cmentarzu bez jej otwierania.

Prokuratura zarządza ekshumację, gdy w jej ocenie, zwłoki trzeba poddać oględzinom lub przeprowadzić ich sekcję. Zgoda (ewentualnie brak sprzeciwu) krewnych osoby zmarłej nie jest wymagana.

Z reguły prokuratura przeprowadza ekshumacje we wczesnych godzinach porannych - gdy cmentarz lub kościół z sarkofagiem jest jeszcze zamknięty. Teren, na którym trwają te czynności, jest wyłączony z użytkowania, a policja czy Żandarmeria Wojskowa może wtedy czasowo zakazać wstępu.

Podczas ekshumacji może uczestniczyć osoba bliska lub jej pełnomocnik. Czynności ekshumacji dokumentuje się protokolarnie; jest to część akt danego śledztwa. Na grobie, z którego dokonuje się ekshumacji, jest stawiany z reguły namiot, by zapewnić dyskrecję podejmowanych czynności.

Gdy między czerwcem 2011 r. a listopadem 2012 r. prokuratura wojskowa przeprowadziła dziewięć ekshumacji ofiar katastrofy smoleńskiej dziennikarze nie mieli wstępu na cmentarze podczas tych czynności, a informacje dla prasy były skąpe.

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Jakie są zasady przeprowadzania ekshumacji?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!