XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Inwentarz archiwalny z nowymi wpisami. IPN zachęca do przeglądania

Inwentarz archiwalny z nowymi wpisami. IPN zachęca do przeglądania
Instytut Pamięci Narodowej stale poszerza dostęp Polaków do wiedzy o przechowywanych przez IPN historycznych materiałach źródłowych - mówi Bożena Cisek z IPN (fot. pixabay.com)

O materiały operacyjne MSW, dokumenty Zarządu II Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, czy akta personalne funkcjonariuszy SB powiększył się właśnie Inwentarz archiwalny IPN.  Bożena Cisek, naczelnik Wydziału Zasobów Cyfrowych w Archiwum IPN zachęca do przeglądania nowych informacji.

• - Instytut Pamięci Narodowej stale poszerza dostęp Polaków do wiedzy o przechowywanych przez IPN historycznych materiałach źródłowych - mówi Bożena Cisek z IPN.

• Znajdziemy je w Inwentarzu archiwalnym, który jest rodzajem spisu treści tego, co znajduje się w zasobach archiwalnych Instytutu.

• IPN właśnie zamieścił w nim kolejne teczki z archiwalnymi informacjami. 

W ostatnich dniach archiwiści IPN udostępnili w Inwentarzu kolejnych 55 tys. nowych opisów jednostek archiwalnych (teczek). To m.in. materiały operacyjne MSW, dokumenty Zarządu II Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, akta personalne funkcjonariuszy SB, a także akta wytworzone w wywiadzie SB, czyli w Departamencie I MSW. Badacze z IPN podsumowali, że obecnie w Inwentarzu znajdują się informacje o ponad 1,793 mln jednostkach archiwalnych przechowywanych w archiwach IPN.

- Inwentarz archiwalny IPN to dostępna w internecie, bez żadnych ograniczeń, podstawowa ewidencja, czyli opisy jednostek archiwalnych gromadzonych w Instytucie - zaznaczyła Cisek, dodając, że pion archiwalny IPN dba nie tylko o systematyczne uzupełnianie Inwentarza, ale także o rozwój samego narzędzia, rozbudowując zakres przekazywanych informacji.

Czytaj więcej: Lech Wałęsa: Nie boję się IPN, prokuratury Ziobry ani PiS. Nic na mnie nie znajdą

Wśród opublikowanych ostatnio akt największą część stanowią te pochodzące z tzw. zbioru zastrzeżonego. To tajne archiwa po służbach PRL, przez wiele lat w ogóle nieudostępniane ze względu na wymogi ustawowe. Zbiór ten, we współpracy z cywilnymi i wojskowymi służbami specjalnymi, po nowelizacji ustawy o IPN, w bieżącym roku został ostatecznie zlikwidowany, a wiele dokumentów z niego pochodzących jest już dostępnych w archiwach Instytutu. Informacje o tym, które akta wyłączono z tzw. zbioru zastrzeżonego, można odnaleźć w Inwentarzu po sygnaturze "Z" umieszczonej w polu "sygnatura dawna".

- Z uwagi na trwające obecnie prace nad likwidacją zbioru zastrzeżonego istotną grupę nowych opisów podczas paru ostatnich uzupełnień stanowiły właśnie akta z tzw. zetki - tłumaczy szefowa Wydziału Zasobów Cyfrowych w IPN. Podkreśla jednak, że nie tylko o tego rodzaju dokumenty Inwentarz jest wzbogacany.

Czytaj więcej: W IPN powstał Wydział Kresowy

- Na przykład wśród akt, o których opisy powiększono Inwentarz parę dni temu, są tak wartościowe a przy tym ciekawe archiwalia, jak spuścizna Kazimierza Papee, który był wybitnym dyplomatą w II Rzeczypospolitej. To również niektóre dokumenty głośnych afer z okresu PRL - "mięsnej", "Żelazo" czy "Zalew" - wymieniła Cisek.

Inne ciekawe dokumenty, których dotyczą nowe opisy w Inwentarzu, to np. spuścizna Zbigniewa Rapackiego, którą do Archiwum IPN w formie cyfrowej przekazało Muzeum Polskie w Rapperswilu w Szwajcarii. Zbiór ten tworzą np. druki, memoranda, noty, artykuły czy wycinki prasowe. Nowe opisy dotyczą też dokumentów z Instytutu Józefa Piłsudskiego w Ameryce, zawierające m.in. księgi Polskiej Agencji Telegraficznej lub kolekcja żołnierza Wehrmachtu służącego w okupowanej Polsce. To m.in. ponad 1,3 tys. archiwalnych fotografii, w tym zdjęcia legendarnego mjr. Henryka Dobrzańskiego "Hubala", zamordowanego przez Niemców.

Szefowa Wydziału Zasobów Cyfrowych w IPN przypomniała też, że Inwentarz IPN nie zawiera treści dokumentów. - Należy pamiętać, że stanowi on jedynie ewidencję i nie umożliwia fizycznego dostępu do akt. Ten dostęp jest regulowany ustawowo, niemniej jednak to narzędzie jest bardzo wygodnym środkiem do zapoznania się ze znaczną częścią potencjału badawczego znajdującego się w Instytucie Pamięci Narodowej w postaci zbiorów archiwalnych - zachęcała archiwistka.

Inwentarz archiwalny nie obejmuje jeszcze całego zasobu Instytutu Pamięci Narodowej. Utworzenie jego cyfrowej wersji wiąże się z nowelizacją ustawy o IPN jeszcze w 2010 r. Inwentarz archiwalny zawiera opisy dokumentów dotyczących m.in. organów represji i administracji III Rzeszy Niemieckiej, cywilnych i wojskowych służb z okresu PRL, a także wojskowego wymiaru sprawiedliwości, w tym prokuratur i sądów. Pełna baza danych o zasobie archiwalnym Instytutu udostępniana jest użytkownikom na dotychczasowych zasadach we wszystkich czytelniach IPN w kraju.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

SŁOWA KLUCZOWE

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Inwentarz archiwalny z nowymi wpisami. IPN zachęca do przeglądania

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!