XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Fundacja Batorego apeluje do prezydenta o weto ustawy o Trybunale Konstytucyjnym

Fundacja Batorego apeluje do prezydenta o weto ustawy o Trybunale Konstytucyjnym
Sala obrad Trybunału Konstytucyjnego. (fot.:wikipedia.org/CC)

● Fundacja Batorego, w wystosowanym do prezydenta piśmie, prosi o weto wobec nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym.
● Prawnicy fundacji podkreślają, że nowela pomija zalecenia Komisji Weneckiej Rady Europy.
● Ponowiony został apel do prezydenta o "ochronę istotnych wartości konstytucyjnych".

Fundacja Batorego wystosowała do prezydenta Andrzeja Dudy pismo. W jego treści prawnicy badający dla Fundacji proces legislacyjny nowelizacji zaatakowali prawo, które oczekuje na podpis prezydenta.

- Uchwalona ustawa zmusza Prezesa Trybunału Konstytucyjnego do dopuszczenia do orzekania trzech osób wybranych w grudniu 2015 roku na miejsca wcześniej obsadzone przez trzech sędziów wybranych w październiku 2015 roku. Co więcej, wbrew wyraźnemu wymogowi Konstytucji, całkowicie pomijając rekomendację Komisji Weneckiej uwzględniającą w pełni polski porządek prawny, ustawa nie pozwala na publikację wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 9 marca 2016 roku. Forsowanie tych oczywiście niekonstytucyjnych rozwiązań przez ustawodawcę jest dowodem świadomego łamania ustawy zasadniczej - piszą prawnicy.

W dalszej części dokumentu fundacja krytykuje wprowadzone przez Sejm rozwiązanie tzw. mniejszości blokującej. Mowa o czteroosobowym składzie sędziowskim, który może blokować na trzy miesiące wydanie wyroku w określonych przez ustawę przypadkach.

Czytaj: Nowoczesna oczekuje od prezydenta weta lub wysłania ustawy o TK do Trybunału. Jest apel partii

- Bezprecedensowe wymuszenie przepisem ustawy dopuszczenia do orzekania osób, które zostały powołane na stanowisko sędziego z naruszeniem Konstytucji, połączone z instytucją weta mniejszości, jak też z nowymi zasadami wyboru Prezesa Trybunału Konstytucyjnego oraz
nowymi zasadami decydowania o odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów, powoduje, że uchwalona ustawa daje obecnej większości parlamentarnej de facto pełną kontrolę nad Trybunałem Konstytucyjnym - dodają przedstawiciele Fundacji im. Stefana Batorego.

Pismo kończy się stanowczym wezwaniem prezydenta  do "odmowy podpisania omawianej ustawy lub skierowanie jej do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli prewencyjnej".

To już kolejna organizacja, po środowiskach prawniczych i partiach opozycyjnych, która prosi prezydenta o weto.

Prezydent ma trzy możliwości postępowania wobec ustaw jakie do podpisu przedstawi mu Sejm. To podpisanie ustawy, co jest równoznaczne z jej wejściem w życie jako prawa, może wysłać ustawę do TK nim ją podpisze i może ją zawetować. Wtedy parlament musi przełamać weto prezydenta większością trzech piątych głosów.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Fundacja Batorego apeluje do prezydenta o weto ustawy o Trybunale Konstytucyjnym

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!