XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Duże emocje wokół ustawy wiatrakowej

Duże emocje wokół ustawy wiatrakowej
Zdaniem wiceministra Żuchowskiego obecna sytuacja, to skutek braku transparentnych zasad lokalizacji wiatraków (fot. Fotolia)

Projekt ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych, nad którym trwają prace w Sejmie, budzi  duże emocje zarówno wśród obywateli, inwestorów, jak i samorządowców.

W związku z mającymi nastąpić, istotnymi zmianami regulacyjnymi rynku OZE redakcje Nowego Przemysłu i portalu wnp.pl zorganizowały debatę „Odnawialne źródła energii. System wsparcia i inwestycje”. Jednym z tematów debaty był projekt ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych, nad którym trwają prace w Sejmie. Budzi on duże emocje zarówno wśród obywateli, inwestorów, jak i samorządowców.

Tomasz Żuchowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa, oceniał podczas dyskusji, że obecna sytuacja, to skutek braku transparentnych zasad lokalizacji wiatraków. Przez to od lat narastały społeczne konflikty dotyczące inwestycji w tej branży, a odpowiedzi politycznej na ten stan rzeczy nie było. Poselski projekt ustawy o inwestycjach w elektrownie wiatrowe to zdaniem Tomasza Żuchowskiego reakcja na to, co już się stało, odrabianie lekcji z przeszłości.

Czytaj też: Prawnik alarmuje: Ustawa wiatrakowa może narazić inwestorów na straty

Bohdana Horackova, prezes zarządu, CEZ Polska, wskazywała m.in. , że CEZ zdecydował się na inwestycje w energetykę wiatrową w Polsce kilka lat temu i rozwijał projekty na obszarach przeznaczonych pod takie inwestycje. Dotychczas, jak informowała Bohdana Horackova, CEZ zainwestował w Polsce w rozwój projektów wiatrowych miliony złotych i obecnie jest na etapie przed podjęciem decyzji o ich budowie. Proponowane regulacje tymczasem - w jej ocenie - grożą firmie utratą środków zainwestowanych w projekty.

Janusz Piechocki, burmistrz Margonina i zastępca przewodniczącego zarządu Stowarzyszenia Gmin Przyjaznych Energii Odnawialnej, wyraził niepokój tym, że kolejny rząd wprowadza regulacje nie słuchając społeczności lokalnych, że wie lepiej co robić. Jako przykład działań poprzedniej ekipy rządzącej, które szły w kierunku ograniczenia praw samorządów, podał tzw. ustawę krajobrazową (był to projekt złożony w Sejmie przez prezydenta Bronisława Komorowskiego).

Czytaj całość na wnp.pl

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Duże emocje wokół ustawy wiatrakowej

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!