Sejm wybrał członków komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji

Sejm wybrał członków komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji
Głosowanie ws. projektu nowe Sejm wybrał członków komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji (fot.sejm.gov.pl/Krzysztof Białoskórski)

Sejm wybrał siedmiu członków komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji w stolicy.

• Sejm wybrał członków komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji.

• Nie wybrano kandydata Nowoczesnej posła Jerzego Meysztowicza.

• Procedura wyboru na jeden wakat w komisji będzie powtórzona - zapowiedział marszałek Sejmu Marek Kuchciński.

Zgonie z ustaleniami, w komisji ma być czterech przedstawicieli PiS oraz po jednym z pozostałych klubów sejmowych: PO, N, PSL i Kukiz'15.

W wieczornych głosowaniach, niezbędną do wyboru większość głosów uzyskali kandydaci: PiS - komornik Łukasz Kondratko, poseł Jan Mosiński, poseł Paweł Lisiecki i prawnik Sebastian Kaleta; PO - poseł Robert Kropiwnicki; Kukiz'15 - prawnik Adam Zieliński i PSL - radca prawny Bartłomiej Opaliński. Potrzebnej większości nie uzyskał kandydat Nowoczesnej.

Jego kandydaturę negatywnie zaopiniowała w środę sejmowa komisja ustawodawcza - po tym, jak powiedział, że jego bratanek jest stroną postępowania przed sądem o zwrot nieruchomości w stolicy. Powinowactwo w linii bocznej z osobą, która ma takie roszczenie, wyłącza z mocy ustawy członka komisji - mówili posłowie PiS. Biuro Analiz Sejmowych na wniosek N uznało w swej opinii, że nie ma przeszkód prawnych by Meysztowicz zasiadał w komisji weryfikacyjnej.

Prezentując w Sejmie tę kandydaturę, Paweł Pudłowski (N) mówił, że z opinii BAS wynika, iż Meysztowicz musiałby być wyłączony ze składu komisji wtedy, gdyby miała się ona zająć sprawą nieruchomości, do której roszczenie ma jego bratanek. "Trudno wyłączać sędziego z każdego rodzaju spraw, w których gdzieś ktoś występowałby z jego rodziny" - dodał.

Czytaj też: Reprywatyzacja. Kukiz przypomina, że to nie tylko Warszawa

Przed głosowaniami Agnieszka Ścigaj (Kukiz'15), w imieniu klubu, domagała się od Meysztowicza wyjaśnień ws. nabycia przez niego kamienic. "Czy może pan wyjaśnić, zdementować lub potwierdzić doniesienia medialne ws. zakupu przez pana dwóch kamienic w Krakowie" - pytała.

"To, że zajmuję się handlem nieruchomościami, nie oznacza, że nie mam predyspozycji, ani moralnego prawa zasiadać w komisji" - odpowiedział Meysztowicz. Zapewnił, że wszystkie kamienice nabył w latach 90. legalnie, co potwierdziły "procedury sprawdzające". "Nieprawdą jest, że sprawa nie została wyjaśniona i sprawdzona. Te wszystkie działania sprawdzające zakończyły się umorzeniem i potwierdzeniem, że wszystkie dokumenty, która posiadała poprzednia właścicielka były oryginalnymi dokumentami" - mówił poseł.

W głosowaniu Meysztowicz uzyskał 164 głosy za, przy 243 przeciw (tak zagłosowało m.in. 215 posłów PiS oraz 24 - Kukiz'15) i 4 wstrzymujących się.

Kondratko uzyskał 412 głosów za, przy 6 przeciw i 6 wstrzymujących się. Mosiński dostał 279 głosów za, przy 44 przeciw i 3 wstrzymujących się. Lisiecki otrzymał 320 głosów za, przy 21 przeciw i 9 wstrzymujących się. Kaleta zdobył 405 głosów za, przy 10 przeciw i 6 wstrzymujących się. Za wyborem kandydatów PiS głosowała większość posłów PO.

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Sejm wybrał członków komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!