XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Premierzy Polski i Słowenii zgodnie o kryzysie migracyjnym

Premierzy Polski i Słowenii zgodnie o kryzysie migracyjnym
Premierzy Polski Beata Szydło i Słowenii Miro Cerar (fot. Kancelaria Premiera/twitter)

Unia Europejska powinna bardziej pochylić się nad problemem masowej migracji działając efektywnie w państwach, w których rodzą się problemy i powstrzymując migrację na swoich zewnętrznych granicach - zgodzili się premierzy Polski Beata Szydło i Słowenii Miro Cerar.

Szef słoweńskiego rządu przybył z wizytą do Warszawy.

Premier Szydło podczas oświadczeń dla prasy poinformowała, że wymieniła z Cerarem poglądy co do najważniejszych kwestii w stosunkach dwustronnych oraz spraw w UE. Tematem rozmowy było bezpieczeństwo i współpraca gospodarcza.

"W wielu punktach stanowisko Polski i Słowenii jest bardzo podobne. Dotyczy to przede wszystkim spraw toczących się w UE" - podkreśliła. Według niej Polska i Słowenia mają podobne stanowisko jeśli chodzi o kwestie migracji i Brexitu, tego, co - jak podkreśliła premier - "będzie ogniskowało dyskusję w najbliższych miesiącach w UE".

Szydło zaznaczyła, że w kwestii kryzysu migracyjnego Polska i Słowenia uważają, że "kryzys migracyjny należy rozwiązywać w tych regionach, gdzie on powstaje".

W ocenie premiera Słowenii po Brexicie UE musi pozostać jednolita i zjednoczona. Jak podkreślił, Unia powinna pochylić się bardziej nad problemem masowej migracji: efektywnie działać w państwach, w których rodzą się problemy i zatrzymać migrację na swoich granicach.

Cerar dodał, że Słowenia była pod ogromną presją migracyjną w latach 2014 i 2015. Dziękował Polsce za wysłanie wówczas funkcjonariuszy policji i pograniczników, którzy pomagali chronić słoweńską granicę.

Szefowa polskiego rządu powiedziała też, że liczy na pogłębienie współpracy gospodarczej Polski i Słowenii. "Liczymy na to, że będzie to również współpraca dotycząca oferty naszego przemysłu zbrojeniowego" - podkreśliła.

Premier Słowenii uznał, że oba państwa mają bardzo dobre relacje na płaszczyźnie ekonomicznej. Zaznaczył, że Polska jest siódmym partnerem jego kraju w handlu zagranicznym.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Premierzy Polski i Słowenii zgodnie o kryzysie migracyjnym

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!