XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Kuchciński: Inne kraje euorpejskie podzielają naszą wizję Europy

Kuchciński: Inne kraje euorpejskie podzielają naszą wizję Europy
Kuchciński zwrócił uwagę, że Unia przeżywa obecnie "czas przesilenia" (fot.twitter)

Przynajmniej kilkanaście państw UE podziela naszą wizję Europy solidarnych państw, widząc w niej szansę na rozwiązanie problemów Unii - powiedział marszałek Sejmu Marek Kuchciński otwierając w Sejmie ogólnopolską konferencję naukową pt. "Przyszłość integracji europejskiej".

Marszałek Sejmu ocenił zarazem, że "pewne decyzje etapowe, wstępne", jeśli chodzi o kierunek i wizję dalszego rozwoju UE, będą musiały zapaść już w marcu 2017 r., podczas uroczystości związanych z rocznicą podpisania Traktatów Rzymskich w Rzymie.

Kuchciński zwrócił uwagę, że Unia przeżywa obecnie "czas przesilenia". Jak ocenił, jest on związany "z jednej strony z wojnami wzdłuż granic UE, a z drugiej strony z kryzysem i wieloletnią stagnacją w wielu państwach strefy euro. A także, dodał, z "decyzją większości obywateli Wielkiej Brytanii - największego w zasadzie gospodarczo państwa UE - o wyjściu z tej wielkiej międzynarodowej organizacji".

Marszałek odniósł się w tym kontekście do kluczowych, jego zdaniem, pytań stawianych w czasie środowej konferencji: o przyszłość integracji europejskiej oraz o kształt polityk europejskich, który umożliwiłby przezwyciężenie "najgłębszego w dziejach wspólnoty europejskiej kryzysu, z którym mamy dzisiaj do czynienia".

Według niego choć istnieją różne poglądy na temat Unii Europejskiej, to większość Polaków "zawsze była zwolennikami udziału naszego kraju w Pakcie Północnoatlantyckim oraz w UE". Zarazem, dodał, obecnie większość z nich opowiada się "za tzw. nurtem eurorealistycznym".

Czytaj też: Brexit bez unijnego rynku dla Wielkiej Brytanii

Zdaniem marszałka, popierana przez większość Polaków wizja integracji opiera się "o trzy proste reguły kardynalne". Po pierwsze - mówił - jest to zasada, iż "nie istnieje demokracja bezprzymiotnikowa bez państwa silnie opartego o wspólnotę narodową". "W praktyce naszej w ostatnich kilkunastu miesiącach można powiedzieć, że doświadczenie uczy tego, takiej opinii, w gruncie rzeczy wszystkich przedstawicieli parlamentów państw narodowych" - zaznaczył Kuchciński.

Jak dodał, drugą regułą kardynalną jest to, że Europa łączy tolerancyjny "rodowód cywilizacyjny" z tolerancją i pluralizmem w sensie kulturowym. "To przesądza o jej unikatowym charakterze i atrakcyjności, do dzisiaj, w gruncie do rzeczy ogólnoświatowej" - ocenił marszałek.

Mówiąc o trzeciej zasadzie leżącej u podstaw wizji "nurtu eurorealistycznego" Kuchciński przywołał cytat z polskiego pamiętnikarza epoki baroku Jana Chryzostoma Paska: "Unia narodami swemi stoi". "On wskazuje na jedno: że jesteśmy Polakami, są Litwini, Czesi, Niemcy, Francuzi, ale właśnie dlatego, że oni są inni jesteśmy wszyscy Europejczykami, a nie odwrotnie. Uważam, że to jest jedna z zasadniczych, fundamentalnych postaw naszych, które od kilkuset lat nam w naszych dziejach towarzyszą" - zaznaczył.

Marszałek Sejmu odniósł się również do reprezentującego konkurencyjną, jego zdaniem, wizję - projektu reformy UE, który dąży do "nadania Unii Europejskiej cech federacji, co oznaczałoby wzmocnienie instytucji unijnych, ponadnarodowych oraz centralizację polityk szczegółowych prowadzonych w UE".

Czytaj też: UE: Sankcje na Polskę popiera kandydatka frakcji PiS na szefa Parlamentu Europejskiego

"Alternatywą do tej koncepcji jest nasz, polski projekt przedstawionych na kilku spotkaniach ogólnoeuropejskich, projekt odnowy, wzmocnienia UE zawarty w deklaracji Europa solidarnych państw, która została przedstawiona w ubiegłym roku" - zaznaczył.

"Został on zauważony i mogę śmiało dzisiaj powiedzieć, że przynajmniej kilkanaście państw europejskich widzi również rozwiązanie w takim kierunku" - mówił Kuchciński. Zaznaczył, że polskie poglądy na temat przyszłości Europy popiera wielu przewodniczących parlamentów krajów UE, w tym również tych, które podpisały się wcześniej pod programem federacyjnym, Marszałek wymienił w tym kontekście przewodniczącego francuskiego Senatu Gerarda Larchera.

"Przebudowa UE w federację nie rozwiąże naszym zdaniem najważniejszych współczesnych problemów na kontynencie, nie uwolni ani przedsiębiorczości, ani wolności gospodarczych, a wręcz przeciwnie, może przyczynić się do tego, z czym spotykamy się w wielu państwach - we Francji, w Austrii - do wzrostu nastrojów radykalnych, antyeuropejskich, do kolejnych Brexitów" - przekonywał marszałek.

Na zgodną z polskimi propozycjami reformę składałyby się - według Kuchcińskiego - uporządkowanie stosunków pomiędzy UE a państwami członkowskimi, zmiany dotyczące kompetencji poszczególnych instytucji europejskich i relacji między nimi oraz zmiany w poszczególnych politykach unijnych. "Unia Europejska powinna naszym zdaniem wrócić do podstaw zapisanych w traktatach, działać zgodnie z zasadami traktatowymi, czyli z zasadą subsydiarności, pomocniczości i proporcjonalności" - dodał Kuchciński.

W ramach inauguracji środowej konferencji wystąpiła również przewodnicząca sejmowej komisji ds. UE Izabela Kloc (PiS). Jak zaznaczyła jednym z postulatów Polski dotyczących reformy UE jest wzmocnienie roli parlamentów narodowych w zakresie ich roli kontrolnej wobec instytucji unijnych, m.in. dotyczącej badania zgodności projektów aktów prawnych UE z zasadą pomocniczości, poprzez zastąpienie istniejącego mechanizmu tzw. żółtej kartki "czerwoną kartką". Chodzi o to - dodała - "aby Komisja Europejska nie tylko przyjmowała do wiadomości protest ze strony państw, ale aby była zmuszona do uwzględnienia postulatów parlamentów narodowych".

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Kuchciński: Inne kraje euorpejskie podzielają naszą wizję Europy

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!