Jan Grabiec: Chodzi o przestraszenie sędziów, którzy źle orzekają dla interesów politycznych PiS

Jan Grabiec: Chodzi o przestraszenie sędziów, którzy źle orzekają dla interesów politycznych PiS
- Dotychczasowe postępowanie partii rządzącej wobec sądownictwa, przekonuje nas, że chodzi o przestraszenie sędziów, którzy źle orzekają dla interesów politycznych PiS - uważa Jan Grabiec z PO (fot.platforma.org)

- Spór prezesa Jarosława Kaczyńskiego z Trybunałem Konstytucyjnym przypomina zabawę chłopców w piaskownicy, kiedy to nagle jeden z nich, któremu rówieśnik nie chciał dać pobawić się swoją łopatką wstaje, tupie nogą i mówi, że nie będzie z nim się bawił - twierdzi w rozmowie z Parlamentarny.pl Jan Grabiec z PO. - Ustawa o statusie sędziów to zaś dla PiS jakiś sposób na wprowadzenie systemu represji dla sędziów TK. Bicz możliwy do wykorzystania na tych, którzy zdaniem PiS, źle orzekają.

Parlamentarzyści PiS przekonują, że obecność prezesa Jarosława Kaczyńskiego, jak i przedstawicieli rządu, Sejmu i Senatu na jubileuszu 30 rocznicy powstania Trybunału Konstytucyjnego byłaby niezasadna. Co więcej, obecność najwyższych przedstawicieli władz państwowych na tej uroczystości byłaby formą lekceważenia zasad państwa prawa. Przekonują pana te argumenty?

Jan Grabiec: - Takie postępowanie jest znamienne dla Jarosława Kaczyńskiego i jego formacji. W czasie poprzednich ośmiu lat, kiedy rządził rząd PO – PSL, Jarosław Kaczyński bojkotował obrady Biura Bezpieczeństwa Narodowego i różnych innych gremiów państwowych. Dzisiaj podobnie zachowuje się w odniesieniu do TK. To wyraźnie widać.

Myślę, że ma to być pokaz jakiegoś zagniewania, rodzaj kary czy zemsty za to, że Trybunał Konstytucyjny jest wciąż niezależny, nie poddaje się dominacji partyjnej, rozstrzyga zgodność ustaw z Konstytucją według jej przepisów, utrudniając przejęcie kontroli nad TK przez PiS.

Ma to być rodzaj demonstracyjnego wskazania, kto tutaj jest najważniejszy, że partia rządząca to PiS. To trochę niedojrzałe. Tak samo było z Komisją Wenecką, która wydawała opinię w sprawie Polski przy nieobecności kogokolwiek z rządu.

Premier Beata Szydło pogniewała się na komisję?

- Komisja Wenecka ma się poczuć winna, że w sprawie TK nie słucha argumentów PiS, przez co jest stronnicza. Tylko czekać, jak podobne zachowania PiS będą normą w Radzie Europy czy Parlamencie Europejskim.

W filmie Barei jest taka scena, w której żona błaga kierownika sklepu, by się zlitował i nie umieszczał jej awanturującego się męża na liście nieobsługiwanych klientów, bo mają już poobrażane wszystkie inne sklepy, aż do Mokotowa.

Tak też, trochę anegdotycznie, wygląda sprawa rządu PiS na arenie międzynarodowej. Jeśli jeszcze dodamy do tego ochłodzenie stosunków z Francją, wcześniej jeszcze z Niemcami, ze Stanami Zjednoczonymi po wypowiedzi Baracka Obamy na Szczycie NATO o TK, to widać, że tych podmiotów, na które obraża się PiS jest bardzo wiele. W kraju, jak i poza nim.

Wydaje się, że o wiele więcej społecznych emocji od polskiej nieobecności podczas debaty KW wywołuje obecnie stanowisko rządu, a właściwie jego brak, wobec umów handlowych między Kanadą a UE (CETA). PO poprze podpisanie tej umowy?

- Tak, poprzemy ten dokument. Uważamy, że CETA jest układem korzystnym dla Polski ze względu, chociażby, na dodatni bilans handlowy z Kanadą. Układ ten przede wszystkim znosi cła na większość towarów eksportowych, a to Polacy kilkakrotnie więcej eksportują do Kanady, niż Kanadyjczycy do Polski.

Czytaj też: Państwa UE nie porozumiały się ws. zgody na podpisanie umowy o CETA

W związku z tym bariery celne dla naszych eksporterów są bardziej dotkliwe, niż dla importerów kanadyjskich. To my bardziej na tym zyskamy. Niektórzy ekonomiści szacują nawet, że z tego tytułu, że bariery celne zostaną zniesione i ułatwiony zostanie eksport do Kanady w Polsce może powstać 7 tys. miejsc pracy.

 

×

KOMENTARZE (3)

Do artykułu: Jan Grabiec: Chodzi o przestraszenie sędziów, którzy źle orzekają dla interesów politycznych PiS

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!