REKLAMA

Biernat: Rolą TK wydawanie orzeczeń; nie mamy wpływu, czy się je publikuje

 • Autor: PAP/JS
 • 11 sierpnia 2016 15:21
Biernat: Rolą TK wydawanie orzeczeń; nie mamy wpływu, czy się je publikuje Prezes TK Andrzej Rzepliński (Fot. Michał Józefaciuk/Wikimedia lic. CC BY-SA 3.0 pl)

• Rolą Trybunału Konstytucyjnego jest orzekanie; TK wydaje wyroki, nie ma wpływu na to, czy są one publikowane. Uważamy, że musimy po prostu orzekać - mówił wiceprezes TK Stanisław Biernat.
• Podkreślił, że Trybunał nie jest inicjatorem, a ofiarą konfliktu o TK.

Na konferencji prasowej po ogłoszeniu wyroku ws. nowej ustawy o TK sędziowie byli pytani o środową zapowiedź prezesa PiS Jarosław Kaczyńskiego, który zasugerował, że czwartkowe orzeczenie TK nie zostanie opublikowane.

- Trybunał, po pierwsze, nie jest inicjatorem konfliktu, jaki się toczy od wielu miesięcy, jest jego przedmiotem i ofiarą. Widzimy naszą rolę w orzekaniu, po prostu w orzekaniu. Wydajemy wyroki. Co się z nimi dalej dzieje, nie zależy od nas; jest dla nas bolesne, że one nie są publikowane, ale nie mamy na to wpływu. Uważamy, że musimy po prostu orzekać - oświadczył sędzia Biernat.

Sędziowie byli też pytani o wątpliwości - zgłaszane m.in. w zdaniach odrębnych do wyroku - co do tego, że czwartkowy wyrok zapadł w składzie 12-osobowym, a z kolei decyzja o tym, że TK rozpozna skargi na posiedzeniu niejawnym, została podjęta przez 10-osobowy skład TK.

Czytaj też: Ustawa autorstwa PiS częściowo niekonstytucyjna

- Postanowienie o skierowaniu sprawy na posiedzenie niejawne zapadło w składzie dziesięciorga sędziów, czyli w skaldzie liczbowo wystarczającym - zdaniem Trybunału - do podejmowania orzeczeń, w tym przypadku to było orzeczenie proceduralne - powiedział wiceprezes TK. Jak podkreślił, "nie ma wymagania, aby w dokładnie takim samym składzie wydawać później wyrok, czyli orzeczenie merytoryczne". Jak dodał, różnica w składzie wzięła się stąd, że niektórzy sędziowie nie byli w stanie wrócić do Warszawy z urlopów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (4 komentarzy)

 • Mała 2016-09-25 14:27:23
  Do prawica: Panie Rzepliński!!! Jak wszystkim wiadomo PZPR-(którego był pan członkiem) nie co inaczej pojmował PRAWO!!! Powinien pan przyjąć do wiadomości, że w Polsce najwyższą władzą ustawodawczą jest Sejm, Senat i Prezydent!!!!!!... Zatem wszystkie sądy w tym i trybunał konstytucyjny są zobowiązane do stosowania prawa stanowionego przez parlament, ponieważ nie mają uprawnień do stanowienia prawa, i z tego też względu są organem niższego rzędu. Wszelkie odstępstwa od prawa stanowionego jest jego łamaniem. Nadmienić należy, że ustawa zasadnicza w obecnym kształcie nie odpowiada potrzebom współczesnego życia narodu, jest bardzo mało precyzyjna powodująca zbyt wiele dowolnych interpretacji min. przez Trybunał Konstytucyjny co powoduje bardzo wiele kontrowersji i nieporozumień. W trybie pilnym Konstytucja RP powinna być zmieniona i opracowana przez specjalistów najwyższej klasy, wykluczając z jej grona czynnych i byłych sędziów. Nadmienić należy, że Trybunał Konstytucyjny podczas swojego ostatniego posiedzenia złamał prawo odnosząc się do ustawy zasadniczej a min. art. 4, art 7, art 10, art 95, art 194, art 197, zatem wydane tzw. orzeczenie jest sprzeczne z zasadami postępowania zgodnie z prawem i w granicach prawa, i nie jest zgodne z wolą Narodu wykazaną podczas ostatnich wyborów prezydenckich jak i parlamentarnych. Przypominam, że władza zwierzchnia należy do Narodu art 4 Konstytucji, dlatego też takie organy jak sądy, trybunały muszą wykonywać wolę Narodu, czy się to im podoba czy nie. WĄTPIĘ BY PAN USZANOWAŁ WOLĘ NARODU !!! BĘDĄC PO PRZESZKOLENIU PZPR-u !!! ONI BEZWZGLĘDNIE BYLI WIERNI SWOJEJ PARTII.!!! W końcu dzięki PO-PSL i SLD jest pan PREZESEM ! I w IMIENIU-TK -orzeka pan wbrew KONSTYTUCJI(wydaje WYROKI OSTATECZNE)!!! Człowieku na czyje TY działasz ZLECENIE!!!!?
 • PO-hańba i Wstyd!!! 2016-09-25 14:17:25
  Do prawica:A ty od ALIMENCIARZA(kijowskiego) się urwałeś!??? Władza USTAWODAWCZA!!!...I po co są wybory ,jak rzeplicha komunista robi co chce!!!
 • prawica 2016-08-13 19:38:41
  Do Maniek: Władza Sądownicza jest niezawisłą, upolitycznienie Sądów równa się z ich likwidacją-dyktaturą totalitarną nie ustrojem demokratycznym, będziecie w każdym calu niewolnikami PiS bez żadnych praw.Trzymam kciuki PiS do boju, odbieżcie im też nadzieje!
 • Maniek 2016-08-13 19:00:03
  Dzięki Bogu już niedługo!!!Do grudnia krwi jeszcze komunista rzeplicha NAPSUJE!!! Niczym Stalin Putin moja racja i KONIEC!!! A gdzie władza USTAWODAWCZA!???REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA