Barbara Dolniak o posiedzeniach sejmu: Ustawy są procedowane za szybko, „na kolanie”

Barbara Dolniak o posiedzeniach sejmu: Ustawy są procedowane za szybko, „na kolanie”
Nad prawem trzeba pracować systemowo. Niefortunnie składane obietnice kosztują bardzo drogo i w konsekwencji nie prowadzą do dobrych systemowych rozwiązań - mówi Barbara Dolniak/Fot.klub Nowoczesna org.pl/

– Jeśli stworzymy byle jakie prawo, to byle jak będzie ono służyć wszystkim obywatelom. Ważnym jest, by prawo było dobre, bo tylko takie daje gwarancje prawidłowego funkcjonowania państwa i zapewnienia nam, obywatelom, poczucie bezpieczeństwa –  powiedziała w rozmowie z Parlamentarny.pl  Barbara Dolniak, wicemarszałek Sejmu VIII kadencji.

Niedawno minął rok rządu PiS. Do tej pory nikt nie pytał, jak miniony rok pracy wyglądał z perspektywy prac Sejmu pod auspicjami PiS?

Barbara Dolniak: – Niestety, z pracy Sejmu obecnej kadencji nie jestem zadowolona.

Bo?

– Przede wszystkim ustawy są procedowane za szybko, „na kolanie”, a to znaczy bardzo często złe, byle jakie prawo. Uchwalanie prawa wymaga czasu, rozwagi i konsultacji. Tylko w taki sposób można stworzyć dobre prawo. Konieczne jest rozpatrywanie różnych wariantów, propozycji, żeby wybrać tę najlepszą.

Jeśli stworzymy byle jakie prawo, to byle jak będzie ono służyć wszystkim obywatelom. Ważnym jest, by prawo było dobre, bo tylko takie daje gwarancje prawidłowego funkcjonowania państwa i zapewnienia nam, obywatelom, poczucie bezpieczeństwa.

Czy w sytuacji „dobrej zmiany” w pracy w parlamencie jest na to jakakolwiek szansa?

– Rok pracy Sejmu pokazał, że większość sejmowa albo w ogóle nie słucha tego, co mówi opozycja, a jeżeli nawet, to na pewno nie w istotnych sprawach. My chcemy rozmawiać w ważnych kwestiach dotyczących poszczególnych ustaw i wpływać na kształt konkretnych przepisów.

Może wasze propozycje są złe, nie przystają do dobrych rozwiązań wymyślonych przez PiS?

– Mamy propozycję dobrych rozwiązań, które jednak nie przechodzą tylko i wyłącznie dlatego, że zgłaszane są przez opozycję.

Bardzo często wskazujemy na to, że dany przepis został źle skonstruowany, że pozostaje w sprzeczności z przepisami tej czy innej ustawy, że to złe rozwiązanie, często niekonstytucyjne, a mimo to większość sejmowa głosuje tak, jak ustalono w klubie i niestety nie możemy wpłynąć na jakąkolwiek zmianę w tym zakresie.

Czy to w ogóle w obecnym Sejmie da się zmienić?

– O to trzeba zapytać większość sejmową. My jesteśmy otwarci na merytoryczną dyskusję. Jesteśmy konstruktywną opozycją. Nie jest tak, że negujemy wszystko. Czasami wskazujemy, że kierunek proponowanej ustawy jest dobry, ale Prawo i Sprawiedliwość „wrzuci” w ostatnim momencie kilka przepisów, które burzą ideę całej ustawy.

Wobec jednak potrzeby, czy wręcz konieczności, wprowadzenia określonej ustawy głosujemy za jej przyjęciem, mimo że mamy świadomość, iż część zawartych tam przepisów nie jest właściwa.

Cześć komentatorów uważa, że to dyscyplina partyjna łamie niezależność posłów. Pani marszałek zgadza się z taką opinią?

– Uważam, że przyjmowanie dyscypliny dla samej dyscypliny nie jest właściwe. Uniemożliwia posłom głosowanie zgodnie z ich przekonaniem, poglądem, wiedzą, praktyką, doświadczeniem, które każdy z nas ma w różnych dziedzinach życia. Warto to wykorzystywać, warto też słuchać tych posłów, którzy mają nieco inny pogląd.

Czy wicemarszałkowie z opozycji mają szansę i możliwość, by coś zmienić w czasie prowadzonych przez siebie posiedzeń sejmowych?

– Teoretycznie mamy trzech wicemarszałków opozycji, ale niewiele to daje. W tym przypadku bowiem przegłosowany zostanie przebieg posiedzenia, a tu przypominam – PiS ma większość, to według przegłosowanego planu prowadzi się posiedzenie.

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Barbara Dolniak o posiedzeniach sejmu: Ustawy są procedowane za szybko, „na kolanie”

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!