XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Rząd wraca do atomu. Będą małe elektrownie jądrowe zamiast elektociepłowni?

Rząd wraca do atomu. Będą małe elektrownie jądrowe zamiast elektociepłowni?
Elektrownie atomowe to pomysł, który od końca PRL wraca do polskiej energetyki. (fot.:pixabay.com/domena publiczna)

● Rządowy program dla energetyki wzbogacił się o propozycje jądrową. 
● Rząd zakłada nie tylko przyspieszenie budowy elektrowni atomowej, ale także budowę małych reaktorów termojądrowych produkujących równocześnie energię i ciepło.
● Projekt atomowej elektrowni w Polsce wraca od lat 80. XX w.

Rządowy program dla energetyki wzbogacił się o propozycje jądrową. Wtorkowe (2 sierpnia) wydanie "Rzeczpospolitej" przynosi informacje o planie Ministerstwa Rozwoju. Wedle strategii energetycznej ważnym elementem, obok węgla, będzie właśnie atom.

- Rząd zakłada nie tylko przyspieszenie budowy elektrowni atomowej, ale także budowę małych reaktorów termojądrowych produkujących równocześnie energię i ciepło - pisze dziennik. - W sumie chodzi o zakłady dysponujące mocą rzędu 6 tys.MW. Taka inwestycja oznaczałaby niebagatelny koszt, znacznie przekraczający szacowane obecnie 120 mld zł - tyle ma kosztować projekt energetyki atomowej wedle poprzednich założeń

Kluczowe w zastosowaniu małych elektrowni jest to, że staną się alternatywą dla węglowych elektrociepłowni. Wiele polskich miast właśnie na węglowych elektrociepłowniach opiera część swojego systemu grzewczego.

Czytaj: Wicepremier Morawiecki na Warmii i Mazurach

"Rzeczpospolita" zwraca jeszcze jednak uwagę na rodzące się problemy, które takie przedsięwzięcia energetyczne niosą ze sobą. Po pierwsze, inwestycja w atom jest w sprzeczności ze stanowiskiem ministerstwa, które mocno prezentowano do tej pory. Resort zapewniał środowisko górnicze, że Polska z węgla nie zrezygnuje.

O tym jak istotny jest węgiel dla Polski mówił w rozmowie z Wnp.pl minister energii Krzysztof Tchórzewski. - W Polsce węgiel będzie miał wiodącą pozycję w miksie energetycznym. W perspektywie do 2050 roku nie ma mowy o tym, by odejść od energetyki węglowej.

Do tego dochodzi aspekt ekonomiczny atomu. Zastąpienie węgla energią jądrową to proces długotrwały. Joanna Maćko-Pandera, szefowa Forum Analizy Energetycznych podkreśla, że ze względu na długi cykl inwestycyjny nie ma szans na jego finalizacje w ciągu kolejnych 15 lat. Chodzi też o wysokie koszty i ryzyko związane z mechanizmami finansowania inwestycji - czytamy w "Rz".

Projekty atomowe są w Polsce proponowane od dziesięcioleci.

Pierwotnym planem, najbardziej bliskim realizacji była elektrownia atomowa w Żarnowcu, którą jeszcze budowano w PRL. Na przełomie lat 1982 do 1990 powstały pierwsze zabudowania. Budowę zastopowały trudności ekonomiczne lat 90. XX wieku.

Do projektu wracano następnie w pierwszych latach XXI wieku i później. W 2011 roku Żarnowiec został przez Polską Grupę Energetyczną (PGE) wytypowany, wraz z dwiema innymi miejscowościami (Gąski oraz Choczewo), na miejsce lokalizacji pierwszej polskiej elektrowni atomowej, mającej powstać do 2020 roku.

Blisko 90 proc. energii elektrycznej w Polsce pochodzi z elektrowni węglowych.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rząd wraca do atomu. Będą małe elektrownie jądrowe zamiast elektociepłowni?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!