XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Polska-Kazachstan. Banki podpisały porozumienie na 300 mln dol.

Polska-Kazachstan. Banki podpisały porozumienie na 300 mln dol.
Mateusz Morawiecki dyskutował o współpracy gospodarczej ze swoim kazachskim odpowiednikiem. (fot.:twitter.com/mr_gov_pl)

• Wicepremier Mateusz Morawiecki spotkał się z prezydentem Kazachstanu Nursułtanem Nazarbajewem i z ministrem inwestycji i rozwoju tego kraju Żengysem Kasymbekiem.
• W czasie poniedziałkowego (22 sierpnia) spotkania podpisano też potężny kontrakt o współpracy bankowej. Padła kwota 300 mln dolarów.
• Umowa jest jedną z kilku, które zostaną sygnowane w czasie spotkań w Warszawie. Już podpisano porozumienie dotyczące udziału Polski w Astana-EXPO 2017, a będą kolejne podpisane we wtorek (23 sierpnia).

- Kazachstan jest dla Polski ważnym partnerem w Azji Centralnej - mówił wicepremier Mateusz Morawiecki w czasie spotkania z dygnitarzami z Astany (stolicy Kazachstanu). - Dlatego chcemy pogłębić nasze relacje gospodarcze. Dotyczy to zarówno inwestycji kazachstańskich w Polsce, jak i polskich inwestycji w Kazachstanie. Widzimy też przestrzeń do poprawy bilansu handlowego.

W ocenie polskiego polityka, który odpowiada za rozwój kraju, stronie polskiej zależy w szczególności na wspieraniu polskich przedsiębiorców w poszukiwaniu nowych możliwości biznesowych na rynkach azjatyckich, co wpisuje się w Strategię Odpowiedzialnego Rozwoju.

Podczas pierwszego dnia wizyty delegacji kazachskiej w Polsce, Bank Gospodarstwa Krajowego podpisał z Bankiem Rozwoju Kazachstanu porozumienie ramowe o współpracy.

Czytaj też: Prezydent Andrzej Duda rozmawiał ze swoim kazachskim odpowiednikiem

- Podpisaliśmy porozumienie, które przewiduje finansowanie projektów inwestycyjnych o wartości 300 mln dolarów - mówił potem PAP wicepremier Morawiecki. - To jest umowa, w oparciu o którą będziemy starali się wspierać zarówno kontrakty inwestycyjne, kontrakty eksportowe, jak i wspólne projekty w innych dziedzinach współpracy - dodał.

W trakcie spotkań omówiony został także udział Polski w Astana-EXPO 2017.

- Nasza obecność w Astanie w 2017 roku będzie dobrą okazją do szerokiego promowania kandydatury Polski i miasta Łodzi do organizacji EXPO w 2022 r. Intensywnie pracujemy nad uzyskaniem szerokiego poparcia międzynarodowego dla tej inicjatywy - podkreślił wiceminister rozwoju Radosław Domagalski, który jako pełnomocnik rządu koordynuje przygotowania związane z organizacją wystawy. 

Wiceminister Kwieciński rozmawiał też z wiceszefem resortu gospodarki narodowej Kazachstanu na temat tworzenia warunków sprzyjających rozwojowi przedsiębiorczości. 

W obecności ministrów rozwoju zawarto porozumienie między spółką Astana Expo 2017 i Polską Izbą Turystyki.

To nie koniec współpracy, bo we wtorek (23 sierpnia) podpisane będą kolejne porozumienia.

Kazachstan to republika postsowiecka, która mieści się na wschód od Kaukazu. Uzyskał niepodległość w 1991 roku po rozpadzie Związku Radzieckiego. Jest to duży kraj o dużej powierzchni i populacji przekraczającej 17 milionów obywateli.

Rządzi nim prezydent Nursułtan Nazarbajew, który w Polsce był ostatnio obiektem krytyki jednego z czołowych polityków partii Razem. Adrian Zandberg oskarżył go o rządy dyktatorskie i prześladowanie opozycji.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Polska-Kazachstan. Banki podpisały porozumienie na 300 mln dol.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!