XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Donald Trump w Polsce. Łapiński stawia na gaz i obecność sił NATO w naszym kraju

Donald Trump w Polsce. Łapiński stawia na gaz i obecność sił NATO w naszym kraju
Krzysztof Łapiński był posłem PiS na VIII kadencję nim wszedł do administracji Pałacu Prezydenckiego. Był także koordynatorem polityki kampanijnej prezydenta w 2015 roku. (fot.:youtube.com)

Krzysztof Łapiński liczy, że w rozmowie z Donaldem Trumpem uda się pogłębić współpracę gospodarczą, energetyczną i militarną miedzy naszymi krajami.

• Urzędnik Andrzeja Dudy liczy, że w temacie gazu sprowadzanego do Polski przez gazoport w Świnoujściu uda się wynegocjować dalekosiężne porozumienie.

• Jeszcze w temacie gazu polityk zaznaczał, że "Polska powinna kupować gaz tam gdzie są warunki ekonomiczne i tam, gdzie nie wykorzystuje się energii do szantażu politycznego". Co było wyraźną alizją do Rosji, skąd obecnie sprowadzamy najwięcej gazu.

• Drugim tematem, który Łapiński chce, by poruszono go w czasie czwartkowych (6 lipca) rozmów z administracją USA jest współpraca militarna.

• Polityk wyraził nadzieję, że Amerykanie będą gotowi bardziej zaangażować się w Europie, nawet przekształcić obecność w ramach NATO w stałe stacjonowanie.

 

Rozbrzmiewają nadzieje, jakie polscy politycy strony rządzącej mają wobec czwartkowej wizyty prezydenta USA w Warszawie. Swoje dwa słowa we wtorek (4 lipca) przekazał opinii publicznej Krzysztof Łapiński z Kancelarii Prezydenta RP.

Kluczowe dla polityka są dwa tematy, które mają się pojawić w rozmowach bilateralnych między prezydentem Donaldem Trumpem i prezydentem Andrzejem Dudą - to gospodarka i współpraca militarna.

Łapiński zwracał uwagę, że w roku pierwszej wizyty Trumpa w Polsce jako prezydenta USA z tego kraju popłynął do Europy środkowej (przez Świnoujście) gaz z Ameryki Północnej.

Czytaj też: Ambasada USA zaprasza na przemówienie prezydenta Trumpa na pl. Krasińskich

- Można sobie wyobrazić, że dojdzie do porozumienia ekonomicznego w sprawie gazu - akcentował w wywiadzie radiowym we wtorek Łapiński. Słowa padały na antenie Polskiego Radia. - Można też sobie wyobrazić, że kontrakty gazowe będą podpisane na wiele lat. To obu stronom zwiększy wymianę handlową - dodawał.

USA zaczną eksportować gaz

Kluczem do wspomnianej współpracy mają być zapowiedzi Donalda Trumpa, który chce przekształcić USA w ekonomicznego gracza na rynku surowcowym. Część komentatorów dopatruje się w jego podróżach zagranicznych także ofensywy ekonomicznej mającej zbudować potencjalne rynki odbioru amerykańskich surowców energetycznych.

Łapiński dopytany o to, czy taki rozwój sytuacji nie jest niebezpieczny dla naszych zachodnich sąsiadów Niemców? Polityk nie wykluczył tego, ale jednocześnie zauważył, że z kim Berlin chce dobijać targów energetycznych to sprawa Niemiec.

Czytaj też: Wiemy gdzie Trump wygłosi słowa do Polaków

- Polska powinna kupować gaz tam gdzie są warunki ekonomiczne i tam, gdzie nie wykorzystuje się energii do szantażu politycznego - podkreślił rzecznik prezydenta Dudy. - Fakt, że Niemcy chcą się dogadywać z Gazprom pokazuje, że słowa o solidarności europejskiej nie mają znaczenia w codziennej działalności Berlina - konkludował polityk ten temat.

Gaz z USA częścią dywersyfikacji dostaw energii

Gazoport w Świnoujściu im. Lecha Kaczyńskiego odebrał pierwsze transporty skroplonego gazu z USA w czerwcu br. Ten transport został przez część opinii publicznej odebrany jako kluczowy moment w polityce energetycznej Warszawy, bo zaczął budować niezależność polskiego rynku od dostaw z Rosji.

- Dzisiaj Polska może mówić, że jest państwem bezpiecznym i suwerennym, również dlatego, że mamy tak wspaniałe inwestycje. Droga, którą wybrał polski rząd, jest nie tylko drogą w dobrym kierunku, ale przede wszystkim jesteśmy skuteczni - mówiła w dniu odebrania statków ze skroplonym gazem premier Beata Szydło. To cytat z 8 czerwca.

W czasie kolejnych tygodni gazoport przyjął kolejne transporty.

Czekają na informację o stałej obecności wojsk NATO

Wśród tematów, które mają zostać poruszone przez Donalda Trumpa w czwartek w Warszawie są też kwestie militarne. Znaczna część komentatorów zainteresowanych wojskowym aspektem wizyty chce usłyszeć od Trumpa potwierdzenie art. 5 traktatu o NATO. To zapis na mocy którego państwa członkowskie Sojuszu są zobowiązują się wobec siebie do obrony.

Najważniejszy zwrot polityki Donalda Trumpa wobec NATO miał miejsce w kwietniu, kiedy polityk wycofał się ze swoich ostrożnych ocen Sojuszu z okresu kampanii wyborczej w USA. Teraz, zwłaszcza europejska elita państw NATO chce od Trumpa gwarancji przywiązania USA do sojuszu północnoatlantyckiego.

Czytaj też: Jak wygląda wojskowa współpraca Polski i USA?

Dla Krzysztofa Łapińskiego Trump może wykonać wobec NATO dobry gest w Warszawie potwierdzając, jeśli nie wzmacniając, zobowiązanie do pozostania wojsk USA w Polsce.

- Wojska są i trzeba to dostrzec - powiedział jeszcze na antenie polskiego radia Łapiński. Polityk jednocześnie przypomniał, że od kiedy Warszawa stała się członkiem NATO, nie było w Polsce infrastruktury Sojuszu, co także krytykowano wielokrotnie. - Naszym celem, i do tego będziemy przekonywać Trumpa, jest by obecni rotacyjnie stacjonujący żołnierze USA byli tu długo, jak najdłużej - konkludował polityk.

Wojska USA

W marcu 2014 r., wobec rosyjskiej agresji przeciw Ukrainie, Amerykanie zapowiedzieli zwiększenie wsparcia dla Polski i krajów bałtyckich. Była to decyzja, którą do Warszawy na szczyt NATO przywiózł poprzednik Donalda Trumpa - Barack Obama.

W wyniku tych decyzji na początku tego roku do Polski przyjechała ze Stanów Zjednoczonych ciężka brygada, przysłana w ramach wzmocnienia sojuszników; ale polscy i amerykańscy lotnicy i przeciwlotnicy ćwiczą wspólnie od lat.

W maju ubiegłego roku ruszyły prace w Redzikowie, wybranym na miejsce jednej z europejskich baz amerykańskiego systemu obrony przeciwrakietowej. W Polsce znajdą się wyrzutnie pocisków przechwytujących SM-3 systemu Aegis Ashore. Umowę o rozmieszczeniu w Polsce antybalistycznych rakiet przechwytujących oba kraje podpisały w sierpniu 2008 r.; trzy lata później weszła ona w życie.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Donald Trump w Polsce. Łapiński stawia na gaz i obecność sił NATO w naszym kraju

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!