Zoll: Konstytucja nie wymaga zasadniczych zmian, ostatnie miesiące dobrym testem

Zoll: Konstytucja nie wymaga zasadniczych zmian, ostatnie miesiące dobrym testem
Zoll: Konstytucja nie wymaga zasadniczych zmian. Fot. wikipedia

2 kwietnia mija 20 lat od uchwalenia przez Zgromadzenie Narodowe Konstytucji RP; po przyjęciu jej przez Polaków w referendum i podpisaniu przez prezydenta weszła w życie 17 października 1997 r.

• Ostatnie kilkanaście miesięcy jest bardzo dobrym testem dla Konstytucji RP - mówił prof. Andrzej Zoll podczas debaty w 20. rocznicę uchwalenia ustawy zasadniczej z 1997 r.

• Prof. Piotr Tuleja zwrócił uwagę na pozytywną rolę obecnego kryzysu konstytucyjnego - ludzie się konstytucją zaczęli interesować.

• Mija 20. rocznica uchwalenia przez Zgromadzenie Narodowe Konstytucji RP.

W debacie zorganizowanej w piątek w Krakowie przez Instytut Monteskiusza wzięli udział oprócz prof. Andrzeja Zolla i sędziego Trybunału Konstytucyjnego prof. Piotra Tulei, także prof. Sławomir Dudzik, prof. Tomasz Gizbert-Studnicki, prof. Fryderyk Zoll oraz posłanka Nowoczesnej, przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. Ładu Konstytucyjnego i Praworządności Kamila Gasiuk-Pihowicz.

"Ostatnie kilkanaście miesięcy jest bardzo dobrym testem dla Konstytucji RP" - mówił prof. Andrzej Zoll. Dodał, że od momentu jej uchwalenia pojawiały się głosy o potrzeby takiej czy innej nowelizacji. Przypomniał, że w 2014 r. prezydent Bronisław Komorowski zwołał zespół, który miał się zastanowić nad potrzebą zmian w Konstytucji.

"Myślę, że ta Konstytucja nie wymaga zasadniczych zmian. Cały porządek społeczny opiera się na dwóch filarach. Na przyrodzonej, niezbywalnej godności człowieka, która jest źródłem wolności i praw. To nie państwo i władza państwowa nadają nam wolność i prawa, ale nasze człowieczeństwo jest ich źródłem. Drugi filar to Rzeczpospolita jako dobro wspólne. To jest źródło naszych obowiązków" - zaznaczył prof. Zoll. Jak podkreślił, nie są to wartości antagonistyczne, ale komplementarne.

Według prof. Zolla potrzebne jest wzmocnienie pewnych gwarancji konstytucyjnych, żeby nie tak łatwo dało się zniszczyć funkcjonowanie systemu. "Błędy były popełnione chyba w zarodku tworzenia pewnych instytucji" - ocenił były prezes TK. "To jest grzech wczesnego urodzenia. Trybunał Konstytucyjny zaczął działać w 1986 r. w okresie komunistycznym i właściwie ustrój TK nie zmienił się od tego czasu, a w szczególności nie zmienił się sposób wyboru sędziów" - zauważył. "To był wybór polityczny" - dodał profesor.

Zwrócił uwagę, że w ustawie o TK z czerwca 2015 r. był "fatalny skok na dwa miejsca w Trybunale", umożliwiający wybór dwóch sędziów na kolejną kadencję. Ale w tej ustawie - jak dodał - miało być coś więcej. "Mam pretensje do urzędników Kancelarii Prezydenta Komorowskiego, że przedłużyli wprowadzenie tego projektu, a przede wszystkim wprowadzili radyklane zmiany m.in. dotyczące wyboru sędziów" - zaznaczył prof. Zoll.

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Zoll: Konstytucja nie wymaga zasadniczych zmian, ostatnie miesiące dobrym testem

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!