Znamy koncepcję obrony terytorialnej kraju

Znamy koncepcję obrony terytorialnej kraju
Nastąpiło rozpoczęcie realizacji obrony terytorialnej. Fot. Twitter

• Uruchomienie obrony terytorialnej to konieczność wobec działań Rosji, to także elementy wychowania patriotycznego.
• Tak ocenia szef MON Antoni Macierewicz.
• Minister podpisał w poniedziałek, 25 kwietnia decyzję o utworzeniu obrony terytorialnej kraju.

"Nastąpiło podpisanie, a więc rozpoczęcie realizacji obrony terytorialnej - jednego z najistotniejszych elementów nowej doktryny wojennej (...)" - mówił Macierewicz w warszawskim CXXV Liceum Ogólnokształcącym im. Waldemara Milewicza, w którym działają klasy mundurowe.

"Nowoczesna armia wymaga takiego komponentu i wszystkie armie NATO posiadają taką strukturę, ale także dlatego, że wymaga takiej decyzji szczególna sytuacja kraju - Polski, która jest zagrożona imperialnymi działaniami naszego północno-wschodniego sąsiada - Rosji - który nie ukrywa swoich agresywnych zamiarów i który systematycznie przynajmniej od 2008 r. podejmuje działania mające na celu destabilizację ładu pokojowego w Europie i zagrażającego systematycznie także bezpośrednio Polsce i naszym najbliższym sąsiadom, w tym członkom NATO z krajów bałtyckich" - powiedział Macierewicz.

Czytaj też: Plan Macierewicza jest ambitny. Więcej żołnierzy kosztem modernizacji?

"Dlatego też - dodał - decyzja o uruchomieniu obrony terytorialnej musi być widziana w kategoriach konieczności, ale jest też inny aspekt, o którym trzeba powiedzieć - aspekt związany z przywracaniem miejsca patriotyzmu, wychowania patriotycznego i wychowania wojskowego w naszym życiu społecznym, w naszym życiu codziennym".

"W ciągu ostatnich 20 lat zachłysnęliśmy się wolnością, zachłysnęliśmy się poczuciem bezpieczeństwa. To dobrze. I wolność, i poczucie bezpieczeństwa były tymi wartościami, o które walczyliśmy przez kilkadziesiąt lat, ale źle, że to zachłyśnięcie się poszło w kierunku rezygnacji z rozbudowy i umacniania tego, co spaja każdy naród i czyni go silnym i zdolnym zarówno do obrony, jak i do pokojowej rywalizacji tak, aby uzyskać właściwe miejsce wśród innych narodów świata. A tym spoiwem jest umiłowanie własnej ojczyzny, (…) zrozumienie, co wkładamy do skarbnicy wszystkich innych narodów, jakie wartości są naszą siłą i zdolnością pozwalającą nam nie tylko być dumnymi, ale być współtwórcami rozwoju cywilizacyjnego świata" - mówił.

Dodał, że te wartości to "szacunek dla wartości narodowych, duma z tysiąca i pięćdziesięciu lat trwania państwa i narodu polskiego, ale także wartości chrześcijańskie będące podstawą ogólnoświatowych wartości cywilizacji ludzkiej". "To wszystko będzie także podstawą rekonstrukcji ideowej armii polskiej" - zapowiedział.

Przypomniał, że zgodnie z planem pierwsze trzy brygady (obrony terytorialnej - OTK) mają być gotowe na przełomie lat 2016/17, a do 2019 "kraj zostanie pokryty brygadami obrony terytorialnej kraju", które uzupełnią dotychczasową strukturę armii.

Minister zwrócił uwagę, że podpisanie koncepcji odbywa się w dniu odprawy kierowniczej kadry MON i sił zbrojnych. To - dodał - "pierwsza odprawa nowego kierownictwa ministerstwa obrony, ale także pierwsza odprawa nowej koncepcji, nowych decyzji polityczno-militarnych, jakie zostaną podjęte i zrealizowane przez rząd Beaty Szydło i przede wszystkim przez prezydenta Andrzeja Dudę".

Zaznaczył, że organizacje proobronne, w tym klasy mundurowe, będą miały do odegrania w działaniu OTK bardzo istotną rolę.

Rzecznik ministra Bartłomiej Misiewicz pytany, czy w strukturach OTK może się znaleźć ONR - o czym ostatnio pisały media - odpowiedział, że nie chce się wypowiadać o konkretnych organizacjach. Dodał, że będzie selekcja dotycząca nie tylko profilu organizacji, ale i fizycznej sprawności i wieku jej członków. Jak powiedział, przegląd ma dać pewność "co do wyznawanych wartości, które zamykają się w dewizie +Bóg, honor i ojczyzna+".

 

×

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!