Zmiany w KRS: Komisja Europejska zaniepokojona sytuacją w Polsce. Będzie interweniować

Zmiany w KRS: Komisja Europejska zaniepokojona sytuacją w Polsce. Będzie interweniować
Komisja Europejska zajmie się w przyszłym tygodniu sytuacją w Polsce (fot. Jacek Karczmarz / Wikimedia Commons)

Komisja Europejska z niepokojem śledzi wydarzenia w Polsce. W przyszłym tygodniu zajmie się sytuacją dot. zmiany w Krajowej Radzie Sądownictwa.

• Komisja Europejska na wniosek jej szefa Jean-Claude'a Junckera zajmie się w przyszłym tygodniu sytuacją w Polsce.

• Chodzi o przegłosowane przez Sejm zmiany w Krajowej Radzie Sądownictwa.

• Ostro na ten temat wypowiadali się też przedstawiciele Parlamentu Europejskiego.

Komisja Europejska na wniosek jej szefa Jean-Claude'a Junckera zajmie się w przyszłym tygodniu sytuacją w Polsce - poinformowała w piątek rzeczniczka KE Mina Andreeva. Dodała, że Komisja z niepokojem śledzi wydarzenia w Polsce.

Chodzi o przegłosowane przez Sejm zmiany w Krajowej Radzie Sądownictwa. W czwartek (13 lipca) unijny komisarz ds. gospodarczych Pierre Moscovici podkreślał, że KE będzie do końca broniła praworządności. Zapowiadał też wywieranie presji na rząd w Warszawie.

Ostro na ten temat wypowiadali się też przedstawiciele Parlamentu Europejskiego. Szef centroprawicowej Europejskiej Partii Ludowej w PE Manfred Weber ocenił, że zmiany w Krajowej Radzie Sądownictwa to przekroczenie granicy przez PiS, a także poważne złamanie fundamentalnych wartości UE.

Czytaj też: Projekty PiS zmobilizowały opozycję

Dialog w ramach procedury praworządności, który uruchomiliśmy jakiś czas temu, to ramy, w których wszystkie istotne elementy będą analizowane, włączając ten - powiedział na czwartkowej konferencji prasowej w Brukseli rzecznik KE Alexander Winterstein.

Zapowiedział, że zajmujący się procedurą praworządności wiceszef KE Frans Timmermans przestudiuje ustawę. Zauważył, że jeszcze nie zakończyły się nad nią prace parlamentarne. W tej chwili rozmawiamy o propozycji - dodał.

Pytany o polityczną ocenę przyjętej przez Sejm nowelizacji odparł: "nie będę z sali prasowej przedstawiał politycznej oceny tego, co się dzieje w państwach członkowskich".

Nieoficjalnie urzędnicy Komisji, z którymi rozmawiała PAP, przyznają, że poza procedurą praworządności nie mają innych narzędzi, by wpływać na władze w Warszawie w tym obszarze. Polski rząd nie musi się jednak obawiać żadnych konkretnych restrykcji, bo w Radzie Europejskiej nie ma jednomyślności, by nałożyć na Polskę sankcje.

 

×

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!