Zmiany w komisji służb specjalnych . Sejm wprowadził poprawki do regulaminu

Zmiany w komisji służb specjalnych . Sejm wprowadził poprawki do regulaminu
(fot. Caricato da VaGla/Wikipedia/Public domain)

W sejmowej komisji służb specjalnych zasiądzie maksymalnie siedmiu posłów, o dwóch mniej niż w poprzedniej kadencji - posłowie zmienili w piątek regulamin izby. Znieśli też - przy sprzeciwie opozycji - zasadę rotacyjnego przewodniczenia speckomisji.

Inne zmiany w Regulaminie Sejmu dostosowują komisje do ministerstw, jakie zostaną powołane w nowym rządzie. Zmiany w Regulaminie poparło 234 posłów, 191 było przeciw, a 20 wstrzymało się od głosu.

We wcześniejszym głosowaniu posłowie odrzucili dwa wnioski mniejszości, które zaproponowali posłowie PO, a które utrzymywały dotychczasowe kształt komisji ds. służb specjalnych, czyli maksymalnie 9 członków i rotacyjne 6-miesięczne przewodnictwo.

Nie ma miejsca dla mniejszych ugrupowań

Mniejsza liczba posłów w komisji - zakładając, że największy klub PiS miałby w niej większość (4 posłów) oznacza, że nie będzie w speckomisji miejsca dla najmniejszych ugrupowań sejmowych - pozostałe 3 miejsca trzeba będzie rozdzielić pomiędzy cztery kluby - PO, Kukiz'15, Nowoczesna i PSL.

W poprzedzającej głosowanie dyskusji Marek Opioła (PiS) argumentował, że zaproponowane przez jego klub zmiany w regulaminie mają usprawnić pracę całego Sejmu, a w szczególności komisji ds. służb. W jego opinii, rotacja na stanowisku przewodniczącego speckomisji w czasach ośmiu lat rządów PO i PSL była fikcją i czas wprowadzić normalne zasady jej funkcjonowania.

Przeciwko zmianom opowiedział się Tomasz Głogowski (PO)

Jak zauważył, że przy 7-osobowym składzie speckomisji zabraknie w niej miejsca dla któregoś z klubów opozycyjnych. Przypomniał również, że rotacyjne przewodnictwo w komisji wprowadzono właśnie w czasie rządów PO i PSL.

Krytycznie wypowiadał się także Adam Szłapka (Nowoczesna). W jego opinii, nie ma potrzeby zmian w kształcie speckomisji, a ponadto wszystkie kluby powinny być w niej reprezentowane. Pozytywnie ocenił także dotychczasową zasadę rotacyjnego przewodnictwa.

Według Piotra Zgorzelskiego (PSL), propozycje PiS to "początek procesu zawłaszczania państwa przez partię rządzącą i marginalizowanie opozycji". To zwalczanie opozycji parlamentarnej - ocenił.

Grzegorz Długi (Ruch Kukiz'15) zwrócił z kolei uwagę, że wszyscy skupili się na kształcie komisji ds. służb specjalnych, a zupełnie nie interesują się zmianami w merytorycznym podziale prac komisji, które mają być powiązane z zapowiadanymi przez PiS zmianami w ustawie o działach administracji rządowej.

Nowe komisje stałe

Klub PiS zaproponował ponadto w Regulaminie Sejmu powołanie nowych komisji stałych: administracji i spraw wewnętrznych, która ma zajmować się sprawami "administracji państwowej oraz bezpieczeństwa, ładu i porządku publicznego"; do spraw energii i skarbu państwa, do której należą sprawy "polityki energetycznej państwa, w tym sprawy funkcjonowania otwartego zintegrowanego rynku energii i mechanizmów zapewniania bezpieczeństwa energetycznego państwa oraz sprawy gospodarki surowcami mineralnymi o charakterze paliw kopalnych, a także sprawy przekształceń form własności, w tym głównie sektora państwowego oraz nadzoru nad własnością publiczną w gospodarce"; gospodarki morskiej i żeglugi, do której należą sprawy "gospodarki morskiej, w tym transportu i żeglugi morskiej, obszarów morskich, portów i przystani morskich, ochrony środowiska morskiego, rybołówstwa morskiego i popularyzacji problematyki morskiej".

W Sejmie mają pracować także komisje: infrastruktury, do której należeć będą sprawy "budownictwa oraz gospodarki przestrzennej i mieszkaniowej, sprawy transportu lądowego i powietrznego, poczty oraz geodezji i kartografii" oraz cyfryzacji, innowacyjności i nowoczesnych technologii, do której należeć mają sprawy "łączności radiowej i telefonicznej, sieci komputerowej oraz telekomunikacji, innowacyjności, informatyzacji oraz rozwoju społeczeństwa informacyjnego".

 

×

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Zmiany w komisji służb specjalnych . Sejm wprowadził poprawki do regulaminu

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!