XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Zmiany na wyższych stanowiskach w SC. Kiedy poznamy szczegóły?

Zmiany na wyższych stanowiskach w SC. Kiedy poznamy szczegóły?
"Jeżeli chodzi o zmiany, myślę, że nie będą to duże liczby. Ustawa dotyczy tylko kadry kierowniczej" - podkreślił rzecznik rządu. (fot. pixabay.com CC0)

W przyszłym tygodniu rząd ma mieć informacje do jakiej rotacji doszło na wyższych stanowiskach w służbie cywilnej. W weekend mija 30 dni od wejścia w życie nowelizacji ustawy o SC - po tym terminie wygasną umowy z osobami zajmującymi wyższe stanowiska w służbie.

"Obecnie nie mamy informacji jak zmieniło się zatrudnienie w służbie cywilnej po wejściu w życie nowej ustawy o służbie cywilnej. Jaka jest rotacja na stanowiskach, będziemy wiedzieć w przyszłym tygodniu. Jesteśmy umówieni, że audyty, informacje zbiorcze zostaną nam wysłane z ministerstw do przyszłego tygodnia" - powiedział PAP rzecznik rządu Rafał Bochenek.

Według informacji PAP ze źródeł zbliżonych do rządu, do początku przyszłego tygodnia kancelaria premiera ma uzyskać dane m.in. ile osób pozostało na stanowiskach, ilu zaproponowano nowe warunki pracy, ile osób zostało zwolnionych.

"Jeżeli chodzi o zmiany, myślę, że nie będą to duże liczby. Ustawa dotyczy tylko kadry kierowniczej" - podkreślił rzecznik rządu.

Nowelizacja ustawy o służbie cywilnej weszła w życie 23 stycznia. Stanowi ona, że stosunki pracy z osobami zajmującymi wyższe stanowiska w służbie cywilnej, wygasną po upływie 30 dni od dnia wejścia nowelizacji w życie - jeżeli przed upływem tego terminu nie zostaną im zaproponowane nowe warunki pracy lub płacy.

Wyższe stanowiska w służbie cywilnej to: dyrektor generalny urzędu; dyrektor i zastępca dyrektora departamentu lub komórki równorzędnej w KPRM, ministerstwie i urzędzie centralnym; dyrektor i zastępca dyrektora wydziału lub komórki równorzędnej w urzędzie wojewódzkim; wojewódzki lekarz weterynarii i jego zastępca; kierujący komórką organizacyjną i jego zastępca w Biurze Nasiennictwa Leśnego.

Według podawanych ostatnio danych, stanowisk takich jest ok. 1600

Zgodnie z nowelizacją ustawy o służbie cywilnej wyższe stanowiska w służbie cywilnej będą teraz obsadzane w drodze powołania, a nie konkursu, jak poprzednio. Nowela wprowadziła także powołania, a nie konkursy na kierownicze stanowiska w służbie zagranicznej.

Zgodnie z przepisami szef służby cywilnej podlega bezpośrednio premierowi, a obsługę szefa SC zapewnia Kancelaria Premiera Rady Ministrów, w której funkcjonuje Departament Służby Cywilnej.

Na mocy nowelizacji ustawy o SC zlikwidowany został wymóg posiadania przez szefa służby cywilnej co najmniej 5-letniego doświadczenia na stanowisku kierowniczym w administracji rządowej lub co najmniej 7-letniego doświadczenia na stanowisku kierowniczym w jednostkach sektora finansów publicznych.

Zniesiono też wobec szefa służby cywilnej wymóg, by nie był członkiem partii politycznej w okresie 5 lat poprzedzających objęcie tego stanowiska; ma on nie być członkiem partii politycznej w momencie objęcia stanowiska.

Zlikwidowana została ponadto dotychczasowa Rada Służby Cywilnej, przy premierze powstać ma natomiast Rada Służby Publicznej. Rada ta ma liczyć od 7 do 9 członków, powoływanych przez premiera. Ich kadencja trwać ma 4 lata i mają pełnić swoją funkcję społecznie. Szef rządu ma powoływać przewodniczącego i wiceprzewodniczącego rady. Przewodniczący Rady Służby Publicznej miałby wchodzić w skład Rady Krajowej Szkoły Administracji Publicznej.

Rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar na początku lutego zaskarżył do Trybunału Konstytucyjnego nowelę ustawy. RPO w swym wniosku zakwestionował przede wszystkim usunięcie przepisów gwarantujących dostęp do wyższych stanowisk w SC w drodze otwartego i konkurencyjnego naboru.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

SŁOWA KLUCZOWE

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Zmiany na wyższych stanowiskach w SC. Kiedy poznamy szczegóły?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!