REKLAMA

Zmarł prof. Marek Kwiatkowski. Były dyrektor Łazienek Królewskich

  • Autor: PAP/jm
  • 10 sierpnia 2016 20:33
Zmarł prof. Marek Kwiatkowski. Były dyrektor Łazienek Królewskich Prof. Marek Kwiatkowski był dyrektorem zespołu pałacowo-ogrodowego Łazienki Królewskie do 2008 r. (fot. lazienki-krolewskie.pl)

• W wieku 86 lat zmarł w środę (10 sierpnia) były dyrektor Łazienek Królewskich prof. Marek Kwiatkowski.
• Kwiatkowski był varsavianistą, historykiem sztuki oraz autorem kilkudziesięciu książek, a także nauczycielem akademickim.

Prof. Marek Kwiatkowski ukończył studia wyższe na Wydziale Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego. W 1960 r. został kustoszem Pałacu na Wyspie w Łazienkach Królewskich. Przez wiele lat, do 2008 r., pełnił funkcję dyrektora zespołu pałacowo-ogrodowego Łazienki Królewskie.

Stworzył także muzeum prywatne, skansen budownictwa staropolskiego, Muzeum Architektury Drewnianej Regionu Siedleckiego w Suchej koło Węgrowa. W 2003 r. Kwiatkowski otrzymał tytuł Honorowego Obywatela m. st. Warszawy (a także Honorowego Obywatela Powiatu Węgrowa), w 2005 r. został odznaczony Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

- Jego zasługą jest scalenie i urządzenie zespołu pałacowo-ogrodowego Łazienki Królewskie oraz zorganizowanie w Starej Pomarańczarni pierwszej w kraju Galerii Rzeźby Polskiej - pisano w uzasadnieniu decyzji o przyznaniu prof. Kwiatkowskiemu tytułu Honorowego Obywatela Warszawy.

- Zaangażował się także w odbudowę Królikarni oraz urządzenie w niej Muzeum im. Xawerego Dunikowskiego. Był pierwszym kuratorem odbudowanego Zamku Królewskiego w Warszawie i autorem urządzenia wnętrz Pałacu w Otwocku Wielkim. Walnie przyczynił się do powstania Muzeum Kolekcji im. Jana Pawła II. Sprawował nadzór konserwatorski przy odbudowie hotelu Bristol i Pałacu Prezydenckiego. W 1983 r. został członkiem Warszawskiego Towarzystwa Naukowego - wyliczano jego zasługi.

Kwiatkowski był autorem licznych publikacji, w tym 15 poświęconych Warszawie, organizował także wystawy i ekspozycje muzealne.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA