Zbigniew Ziobro do asesorów: Nie ulegajcie medialnym i politycznym opiniom

Zbigniew Ziobro do asesorów: Nie ulegajcie medialnym i politycznym opiniom
Życzę wam, byście zachowali tę niezależność, niezawisłość w swoim orzecznictwie od jakiejkolwiek władzy politycznej - powiedział Zbigniew Ziobro. (fot. KPRM)

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro życzył w czwartek (21 września) nowo mianowanym asesorom sądowym, aby zawsze zachowali niezawisłość od władzy politycznej - ktokolwiek będzie ją sprawował, ale też od własnych poglądów, co - jego zdaniem - może być najtrudniejsze.

• Kwestia powoływania asesorów przez ministra wzbudzała największe kontrowersje w toku prac legislacyjnych. PO i Nowoczesna chciały, aby powoływał ich prezydent.

• Ziobro apelował do nowych asesorów, by nie ulegali medialnym, czy politycznym opiniom podważającym niezawisłość instytucji asesora.

• Powrót asesorów sędziowskich - czyli absolwentów aplikacji sędziowskiej - koalicja PO-PSL planowała na 2016 r.

Ziobro przemawiał podczas odbywającej się w Warszawie uroczystości wręczenia aktów mianowania dla 265 asesorów sądowych, którzy ukończyli Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury w Krakowie (KSSiP). To pierwsi asesorzy - absolwenci KSSiP.

"Wykaz mianowanych asesorów niezwłocznie trafi do Krajowej Rady Sądownictwa, która w ciągu miesiąca ma prawo do zgłoszenia sprzeciwu, wobec pełnienia obowiązków sędziego przez asesora sądowego, a sprzeciw będzie podlegał kontroli Sądu Najwyższego. Jeśli przebieg służby asesora nie będzie budził zastrzeżeń, jego kandydatura zostanie przez KRS przedstawiona prezydentowi RP do powołania na 'pełnoprawnego' sędziego" - poinformował resort sprawiedliwości.

Uchwalona 11 maja przez Sejm nowela kilku ustaw stanowi m.in., że absolwenci KSSiP staną się asesorami sędziowskimi, a jej ukończenie ma być podstawową drogą dojścia do zawodu sędziego. Zgodnie z nowelą, minister sprawiedliwości dokonuje mianowania na stanowisko asesora na czas nieokreślony. KRS ma prawo do sprzeciwu wobec powierzenia asesorowi obowiązków sędziego.

Kwestia powoływania asesorów przez ministra wzbudzała największe kontrowersje w toku prac legislacyjnych. W Sejmie, PO i Nowoczesna składały poprawki, by powoływał ich prezydent - zostały one odrzucone.

Czytaj też: Zbigniew Ziobro: Nie cofnę się w walce o sprawiedliwość

"Ta zmiana jest pomyślana nie dla polityków, czy korporacji sędziowskiej, ale dla wszystkich Polaków; chcemy mianowicie budować zaufanie do sądów" - powiedział Ziobro. Zwracając się do powołanych, podkreślał, że ma nadzieję i wiarę, iż ich praca będzie budować autorytet sądownictwa. Wyraził nadzieję, że osoby mianowane w czwartek, za trzy lata, otrzymają nominacje sędziowskie od prezydenta. "Przed wami czas próby, życzę by była dla was zwycięska" - dodał minister.

Ziobro apelował do nowych asesorów, by nie ulegali medialnym, czy politycznym opiniom podważającym niezawisłość instytucji asesora. "Wszyscy przecież państwo doskonale wiecie, że jesteście ludźmi, których nikt nigdy nie pytał, i pytać nie będzie, o wasze przekonania polityczne i poglądy" - oświadczył.

"Życzę wam, byście zachowali tę niezależność, niezawisłość w swoim orzecznictwie od jakiejkolwiek władzy politycznej, ktokolwiek ją będzie sprawował, ale też byście tę niezawisłość zachowali od własnych poglądów, co może być najtrudniejsze" - powiedział Ziobro.

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Zbigniew Ziobro do asesorów: Nie ulegajcie medialnym i politycznym opiniom

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!