Zbiera się Senat, zajmie się zmianami w prawie wyborczym i w ustawie dekomunizacyjnej

Zbiera się Senat, zajmie się zmianami w prawie wyborczym i w ustawie dekomunizacyjnej
Posiedzenie Senatu zaplanowane jest do czwartku (fot. Senat/twitter)

Zmiany w prawie wyborczym wprowadzające dwukadencyjność wójtów, burmistrzów i prezydentów miast oraz nowela, według której na ponowną zmianę nazw ulic przemianowanych wz. z ustawą dekomunizacyjną muszą wyrazić zgodę IPN i wojewoda - to główne punkty posiedzenia Senatu, który zbiera się we wtorek (19 grudnia).

•  W porządku obrad jest także ustawa, która powołuje w miejsce BOR, nową formację odpowiedzialną za bezpieczeństwo najważniejszych osób w państwie, zagranicznych delegacji i kluczowych obiektów dla funkcjonowania państwa - Służby Ochrony Państwa.

• Senatorowie rozpatrzą także nowelizację ustawy dotyczącą ułatwienia dochodzenia wierzytelności, której celem jest przeciwdziałanie zatorom płatniczym i ułatwienie dochodzenie należności przez firmy.

• W porządku obrad jest nowela ustaw, tzw. specustawa, której celem jest ułatwienia zwalczania chorób zakaźnych zwierząt. Ma ona pozwolić na podjęcie nadzwyczajnych działań, by powstrzymać rozprzestrzenianie się wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF).

Posiedzenie Senatu zaplanowane jest do czwartku. Zmiany w prawie wyborczym, to jeden z pierwszych punktów obrad. W poniedziałek po południu nowelizacją wprowadzającą zmiany w Kodeksie wyborczym oraz w ustawach regulujących funkcjonowanie samorządów wszystkich szczebli, zajmą się na wspólnym posiedzeniu senackie komisje: praw człowieka, praworządności i petycji; samorządu terytorialnego i administracji państwowej oraz komisja ustawodawcza.

Uchwalona przez Sejm w ubiegły czwartek nowelizacja zmienia zapisy czterech ustaw: Kodeksu wyborczego oraz ustaw o samorządzie gminnym, powiatowym, wojewódzkim i o ustroju miasta stołecznego Warszawy. Wprowadza dwukadencyjność wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, liczoną od wyborów samorządowych w 2018 r.

Zgodnie z nowelizacją, kadencja rad gmin i powiatów oraz sejmików wojewódzkich wynosić będzie pięć lat. Jednomandatowe okręgi wyborcze (JOW-y) będą obowiązywać tylko w gminach do 20 tys. mieszkańców. Do tej pory ordynacja większościowa dotyczyła wszystkich gmin z wyjątkiem miast na prawach powiatu. Zniesione zostanie głosowanie korespondencyjne.

Kadencja obecnej Państwowej Komisji Wyborczej wygaśnie po wyborach parlamentarnych w 2019 r. Zostanie ona obsadzona zgodnie z nowymi przepisami: siedmiu na dziewięciu jej członków ma być powoływanych przez Sejm, a nie - jak do tej pory - delegowanych przez Trybunał Konstytucyjny, Naczelny Sąd Administracyjny i Sąd Najwyższy.

Zmiany dotyczą także Krajowego Biura Wyborczego, organu obsługującego PKW. Jej szef ma być powoływany przez PKW na siedem lat spośród trzech kandydatów przedstawionych przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych we wniosku złożonym po zasięgnięciu opinii szefów trzech Kancelarii: Sejmu, Senatu i Prezydenta. Nowela przewiduje także wygaszenie kadencji dotychczasowych komisarzy wyborczych. PKW będzie miała 60 dni na powołanie 100 nowych, jeśli nie dokona tego w terminie, zadanie to przejmie minister spraw wewnętrznych.

Nowela wprowadza nową definicję znaku "x" na karcie do głosowania jako "co najmniej dwie przecinające się linie". "Dopisanie na karcie do głosowania dodatkowych numerów list i nazw lub nazwisk albo poczynienie innych znaków lub dopisków na karcie do głosowania, w tym w kratce lub poza nią, nie wpływa na ważność oddanego na niej głosu" - zapisano w ustawie.

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Zbiera się Senat, zajmie się zmianami w prawie wyborczym i w ustawie dekomunizacyjnej

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!