XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Zakończyło się posiedzenie rządu. Oto podjęte decyzje

Zakończyło się posiedzenie rządu. Oto podjęte decyzje
Rząd przyjął m.in. projekt noweli o finansowaniu wspólnej polityki rolnej (Fot. twitter/Kancelaria Premiera)

• Rząd przyjął projekt noweli o finansowaniu wspólnej polityki rolnej.
• Ogłoszenia spółek Skarbu Państwa zamiast w dziennikach mają ukazywać się w internecie - przewidują cztery nowele rozporządzeń, autorstwa MSP, które przyjął rząd.
• Po 1 maja br. Skarb Państwa, czyli Lasy Państwowe będą miały prawo wykupu lub pierwokupu prywatnych gruntów leśnych.
• Ministerstwo Finansów rozbuduje swoje systemy informatyczne, by walczyć z wyłudzeniami VAT.

Samorządy, jeszcze przed zawarciem umowy o przyznaniu im pomocy, będą mogły dostać pieniądze na działania dot. rozwoju, modernizacji i dostosowania rolnictwa i leśnictwa w ramach PROW 2014-2020 - wynika z przyjętego przez rząd projektu noweli o finansowaniu wspólnej polityki rolnej.

Ministerstwo Rolnictwa, które jest autorem projektu, uzasadnia, że zmiany wynikają głównie z potrzeby umożliwienia jednostkom samorządu terytorialnego otrzymania środków na wyprzedzające finansowanie operacji realizowanych w ramach wsparcia inwestycji objętych Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Zmiany mają także na celu ujednolicenie zasad, dotyczących przekazywania środków agencji płatniczej na finansowanie wspólnej polityki rolnej (WPR) w części podlegającej refundacji ze środków Europejskiego Funduszu Rolniczego Gwarancji (EFRG) i Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW).

Jak tłumaczy MRiRW, w obecnie obowiązującej ustawie jedynie środki w części dotyczącej EFRROW są przekazywane agencji płatniczej na wniosek ministra właściwego do spraw rozwoju wsi, sporządzanego na podstawie zapotrzebowania agencji płatniczej. W proponowanej zmianie analogiczna zasada będzie dotyczyła środków w części dotyczącej EFRG.

Resort dodaje, że będzie to wymagało wydania nowego rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie środków na realizację wspólnej polityki rolnej.

Projekt porządkuje również zasady dotyczące obowiązku zwrotu części niezrefundowanej z EFRROW. W obecnie obowiązującym przepisie jedynie środki niezrefundowane przez agencję płatniczą, z przyczyn leżących po stronie jednostki samorządu terytorialnego, dotyczące wsparcia na inwestycje związane z rozwojem, modernizacją i dostosowaniem rolnictwa i leśnictwa, podlegają zwrotowi, wraz z odsetkami liczonymi jak dla zaległości podatkowych od dnia przekazania środków, w terminie 60 dni od dnia otrzymania informacji o odmowie wypłaty środków z tytułu tej pomocy.

Według autorów nowelizacji nie jest to merytorycznie uzasadnione, gdyż zarówno środki na finansowanie wsparcia, jak i pomoc techniczna, pochodzą z budżetu państwa. Zaproponowana zmiana ma na celu wyjaśnienie wątpliwości, co do obowiązku zwrotu niezrefundowanych środków z pomocy technicznej, na dochody budżetu państwa.

Oprócz tego przewidziano możliwość otrzymania przez jednostki samorządu terytorialnego środków na wyprzedzające finansowanie kosztów realizacji operacji, takich jak np. scalanie gruntów. Środki te - według MRiRW - są niezbędne na sfinansowanie prac przygotowawczych, w tym na sfinansowanie kosztów przygotowania dokumentacji technicznej, niezbędnych do przygotowania wniosku o przyznanie pomocy w ramach PROW 2014-2020 przez starostów.

W obecnie obowiązującym przepisie otrzymanie środków na wyprzedzające finansowanie możliwe jest tylko na podstawie harmonogramów płatności wynikających z zawartych umów o przyznaniu pomocy. Tymczasem część wydatków musi zostać poniesiona jeszcze przed zawarciem umowy o przyznaniu pomocy.

Projekt proponuje ponadto wprowadzenie możliwości przywrócenia terminu na złożenie wniosku o wyprzedzające finansowanie pomocy w ramach działania tworzenia grup producentów i organizacji producentów.

Autorzy chcą, by nowelizacja weszła w życie po upływie 14 dni.

Rząd przyjął rozporządzenia ograniczające koszty publikacji ogłoszeń spółek SP

Ogłoszenia spółek Skarbu Państwa zamiast w dziennikach mają ukazywać się w internecie - przewidują cztery nowele rozporządzeń, autorstwa MSP, które przyjął rząd. Ma to ograniczyć koszty związane z publikowaniem ogłoszeń.Rząd przyjął cztery nowele rozporządzeń: w sprawie szczegółowego trybu zbywania akcji Skarbu Państwa; w sprawie określenia sposobu i trybu organizowania przetargu na sprzedaż składników aktywów trwałych przez spółkę powstałą w wyniku komercjalizacji; w sprawie trybu przeprowadzenia konkursu w celu wyłonienia osoby, której będzie zlecone sprawowanie zarządu w spółce; w sprawie przeprowadzenia postępowania kwalifikacyjnego na stanowisko członka zarządu w niektórych spółkach handlowych.

Jak podkreśliło Centrum Informacyjne Rządu (CIR), "istotą rozwiązań przyjętych w rozporządzeniach jest zniesienie obowiązku zamieszczania ogłoszeń w dziennikach ogólnokrajowych lub regionalnych".

CIR wyjaśniło, że ogłoszenia będą zamieszczane w Biuletynie Informacji Publicznej, na stronach internetowych właściwych podmiotów oraz w innych miejscach przyjętych zwyczajowo do umieszczania ogłoszeń. "W sytuacji gdy podmiot nadzorowany jest przez ministra innego niż minister skarbu państwa, to na stronach ministra skarbu państwa będzie dodatkowo publikowana informacja o zamieszczeniu ogłoszenia przez innego ministra" - zaznaczyło CIR.

Według CIR "zmiany na rynku medialnym oraz stałe monitorowanie przez firmy i obywateli internetowych stron rządowych, wraz ze wzrostem dostępności sieci internetowej, powodują, że drukowanie publicznych ogłoszeń w prasie jest coraz mniej efektywne". "Generuje także zbędne wydatki, które mogą być przekazane na inne cele" - dodano.

Znowelizowane rozporządzenia wchodzą w życie po 14 dniach od daty ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Po 1 maja Lasy Państwowe będą miały prawo pierwokupu prywatnych lasów

Po 1 maja br. Skarb Państwa, czyli Lasy Państwowe będą miały prawo wykupu lub pierwokupu prywatnych gruntów leśnych - przewiduje projekt noweli ustawy o lasach przyjęty we wtorek przez rząd. Rozwiązanie to ma ochronić prywatne lasy przed niekontrolowanym wykupem.CIR zapewnia w komunikacie, że lasy należące do prywatnych właścicieli będą kupowane po cenach rynkowych. "Rozwiązanie to zabezpiecza wykonanie zadania polegającego na zwiększaniu lesistości w ramach +Krajowego programu zwiększania lesistości" - czytamy.

Pierwszego maja br. mija 12-letni okres ochronny na zakup ziemi rolnej i gruntów leśnych przez cudzoziemców przewidziany przez traktat akcesyjny. CIR przypomniało, że pod koniec lutego rząd przyjął odpowiedni projekt przepisów, które mają chronić ziemię rolną przed niekontrolowanym wykupem po tej dacie. Ustawa w tej sprawie została uchwalona przez Sejm 31 marca.

"Istnieje duże prawdopodobieństwo, że po okresie przejściowym wzrośnie zainteresowanie także kupnem niepaństwowych gruntów leśnych. W Polsce lasy prywatne zajmują ok. 2 mln ha powierzchni. Ich ewentualny wykup groziłby nie zrealizowaniem obowiązku powiększania areału lasów narodowych przez Lasy Państwowe. Zagrożone byłoby także zadanie zapewnienia ich wielofunkcyjności oraz bezpieczeństwa ekologicznego państwa. Jeśli chodzi o Lasy Państwowe to są one własnością Skarbu Państwa, czyli są dobrze zarządzane i są zabezpieczone przed wykupem" - podkreślono w komunikacie.

Nowe przepisy, zaznacza CIR, nie ingerują w konstytucyjną istotę prawa własności. "Prawo pierwokupu lub wykupu nie będzie dotyczyć m.in. przypadków zbycia na rzecz szerokiego kręgu osób bliskich oraz dziedziczenia ustawowego i testamentowego, a także zbycia gospodarstwa rolnego, którego część stanowią grunty leśne" - czytamy.

Minister środowiska Jan Szyszko mówił w niedawnym wywiadzie dla PAP, że kwestia wykupu gruntów rolnych i leśnych "budzi duże zaniepokojenie".

"Siła nabywcza Polaka jest zdecydowanie niższa niż w innych państwach UE. Ziemia jest również bardzo atrakcyjnym towarem, także dla kapitału spekulacyjnego. Żaden naród nie może przetrwać bez własności ziemskiej. To nie ulega wątpliwości" - wskazywał.

Nowe prawo ma zacząć obowiązywać od 30 kwietnia br.

Rząd przyjął projekt ustawy o aktywizacji przemysłu okrętowego

Zwolnienie z podatku VAT, wybór między CIT a zryczałtowanym 1-proc. podatkiem od wartości sprzedanej produkcji oraz możliwość włączenia stoczni do Specjalnych Stref Ekonomicznych - zakłada projekt ustawy o aktywizacji przemysłu okrętowego, który we wtorek przyjął rząd."Rząd przygotował ustawę, która przyczyni się do aktywizacji przemysłu okrętowego i przemysłów komplementarnych (uzupełniających). Stanowi ona wykonanie zobowiązania złożonego przez premier Beatę Szydło w exposé, w którym zapowiedziała działania ekonomiczne służące wspieraniu przemysłu stoczniowego" - wskazało w komunikacie po posiedzeniu Rady Ministrów we wtorek Centrum Informacyjne Rządu (CIR).

Projekt zakłada stosowanie zerowej stawki VAT na produkcję, import, części i wyposażenie dla jak najszerszego katalogu jednostek pływających (zgodnie z dyrektywą VAT Unii Europejskiej). Rozszerzenie preferencji podatkowej dotyczyć będzie takich statków jak np. holowniki i lodołamacze pełnomorskie. Przewidziano też zwiększenie katalogu nowych statków objętych zerową stawką podatku VAT. Jak wskazano zaoszczędzone w ten sposób środki przedsiębiorcy będą mogli wykorzystać na inne cele.

Przewidziano także możliwość wyboru między obecnym 19 proc. CIT lub PIT a nowym zryczałtowanym podatkiem od wartości sprzedanej produkcji w wysokości 1 proc. Wybór formy opodatkowania będzie wymagał złożenia przez przedsiębiorcę oświadczenia. Zmiana formy opodatkowania możliwa będzie nie wcześniej niż po upływie 3 lat. Podobny mechanizm jest w ustawie o podatku tonażowym.

W projektowanych przepisach zakłada się także ułatwienia w objęciu specjalną strefą ekonomiczną gruntów, na których prowadzona jest produkcja okrętowa i komplementarna. Przewidziano również dopuszczenie branży okrętowej do możliwości korzystania ze środków unijnych, tj. kredytu technologicznego i premii technologicznej (po decyzji Komisji Europejskiej o zgodności pomocy publicznej z rynkiem wewnętrznym).

"Kompetencje i umiejętności menedżerów oraz pracowników, a także wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu zaawansowanych technologicznie i organizacyjnie przedsięwzięć (know-how) pozwalają na realizację w polskich stoczniach najbardziej skomplikowanych projektów we wszystkich segmentach rynku, również w segmencie offshore oil and gas oraz wind (gazowce, tankowce). Polskie budownictwo okrętowe ma solidne podstawy do dalszego rozwoju, konieczna jest jedynie jego aktywizacja" - podkreśliło CIR.

Jak wskazało CIR projekt ustawy ma zapewnić dalszy rozwój polskich stoczni produkcyjnych, w których nadal będą budowane skomplikowane technicznie statki i obiekty pływające, konkurencyjne na globalnym rynku. Dodano, że polska musi sprostać konkurencji m.in. ze strony Korei Południowej, Japonii i Chin, czyli państw, które zdobywają coraz mocniejszą pozycję na tym rynku.

Zwiększanie przewag konkurencyjnych stoczni produkcyjnych, przemysłu remontowego oraz przebudowy statków i obiektów pływających będzie wymagało zastosowania rozwiązań innowacyjnych, a także racjonalnego wydatkowania środków na inwestycje oraz badania i rozwój. Ustawa umożliwi rozwój ośrodków badawczo-rozwojowych związanych z budownictwem okrętowym oraz zapewni wzrost zapotrzebowania na wykwalifikowanych pracowników.

Oceniono, że dzięki nowym rozwiązaniom ustawowym wzrośnie produkcja stoczniowa. W 2014 r. polskie stocznie zbudowały 8 statków o łącznej pojemności 47,1 tys. CGT, co oznacza spadek w stosunku do 2013 r. o 4 jednostki o pojemności 21,6 tys. CGT. W 2007 r. w polskich stoczniach zbudowano 30 statków o łącznej nośności 373,7 tys. DWT. Całkowita pojemność brutto (GT) statków, których produkcję sfinalizowano w 2007 r. wyniosła 530,6 tys.

"Szacuje się, że dzięki stworzeniu warunków do dynamicznego rozwoju przemysłu okrętowego i przemysłów komplementarnych powstanie w nich ok. 3 tys. miejsc pracy" - wskazał CIR.

Nowa ustawa powinna obowiązywać od 1 stycznia 2017 r.

MF rozbuduje swoje systemy informatyczne, by walczyć z wyłudzeniami VAT

Ministerstwo Finansów rozbuduje swoje systemy informatyczne, by walczyć z wyłudzeniami VAT; pomoże w tym specjalnie powołana spółka celowa - przewiduje projekt specustawy przyjętej przez rząd.

Według rządu podstawowym celem ustawy jest zmniejszenie luki w VAT - różnicy między oczekiwanymi, a faktycznymi wpływami do budżetu państwa z tego podatku. Projektowane rozwiązania mają zwiększyć efektywność poboru VAT i przeciwdziałać nadużyciom w tym obszarze. CIR podało, że niedobór podatku VAT jest szacowany przez różne źródła na kwotę od 25 do 40 mld zł. "W praktyce powinna wzrosnąć skuteczność wykrywania przestępstw i wykroczeń skarbowych oraz powinna zwiększyć się karalność ich sprawców. Chodzi też o szybkie egzekwowanie wyłudzonych lub niezapłaconych kwot. Efektem nowych rozwiązań będzie również mniejsza liczba nieuzasadnionych kontroli u przedsiębiorców" - napisano.

Chodzi o przygotowany przez resort finansów projekt ustawy o szczególnych zasadach wykonywania niektórych zadań z zakresu informatyzacji działalności organów administracji podatkowej, służby celnej i kontroli skarbowej, przedłożony przez ministra finansów.

"Ustawa umożliwi stworzenie systemu teleinformatycznego, który będzie wspierał organy administracji podatkowej, służby celnej i kontroli skarbowej w zwalczaniu oszustw i wyłudzeń podatku VAT oraz przyczyni się do uszczelnienia systemu poboru tego podatku" - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu.

"Przygotowanie tej ustawy stanowi spełnienie obietnicy złożonej przez premier Beatę Szydło w expose, w którym zapowiedziała rozwiązania ograniczające zakres wyłudzeń podatku VAT" - dodano w komunikacie. Zaznaczono, że w wielu krajach należących do OECD wdraża się systemy informatyczne, które wspomagają zmniejszenie luki finansowej w dochodach państwa z tytułu podatków, w tym z VAT.

CIR wyjaśniło, że w praktyce chodzi o budowę, rozbudowę lub unowocześnienie istniejących systemów teleinformatycznych oraz budowę systemów teleinformatycznych wspierających administrację podatkową, służbę celną i kontrolę skarbową w wykrywaniu naruszeń prawa podatkowego. Systemy te będą wykorzystywane do przetwarzania informacji niejawnych oraz informacji zawierających tajemnice ustawowo chronione i będą służyły ochronie bezpieczeństwa finansowego państwa.

Zadania te ma realizować specjalnie powołana przez Skarb Państwa spółka celowa (spółka z o.o.). "Oznacza to, że przedmiotem działalności tej spółki nie będzie pozyskiwanie i administrowanie danymi podatników, ale właśnie przygotowanie rozwiązań informatycznych i wyposażenie organów administracji podatkowej, służby celnej i kontroli skarbowej w systemy teleinformatyczne, urządzenia informatyczne lub oprogramowanie zapewniające zwiększenie efektywności działań tych organów" - zapewniono.

Wskazano, że jeżeli będzie konieczność przetwarzania danych osobowych, zawarta zostanie - przewidziana ustawą o ochronie danych osobowych - stosowna umowa zapewniająca ich ochronę.

Zgodnie z projektem spółka celowa nie będzie prowadziła działalności komercyjnej, nie będzie miała także dostępu do tajemnic handlowych.

"Zasadniczo wprowadzone zmiany służą ograniczeniu nieprawidłowości w obszarze finansów publicznych i obrotu towarowego. Mają prowadzić do sprawnego wykrywania nadużyć podatkowych i zapobiegać ich powstawaniu. Powinny zapewnić ochronę rynku przez ograniczenie szarej strefy i zmniejszenie luki podatkowej" - podsumowano.

Ustawa ma obowiązywać po 7 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Zakończyło się posiedzenie rządu. Oto podjęte decyzje

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!