XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Zakaz handlu w niedzielę: PSL zgłosi poprawkę o pracy od godziny 13.00

Zakaz handlu w niedzielę: PSL zgłosi poprawkę o pracy od godziny 13.00
PSL, jako partia o chrześcijańskich korzeniach, chce zakazu handlu w niedzielę, ale tylko od godz. 13. (fot.:psl.pl)

• Lider PSL chce, by zakaz handlu w niedzielę obowiązywał do 13.00.
• Władysław Kosiniak-Kamysz wyraża zainteresowanie projektem Solidarności, bo PSL upatruje swoich korzeni w europejskiej chadecji.
• Projekt zakazu handlu w niedzielę w pierwszych dniach września złożyła NSZZ "Solidarność".

Lider ludowców, Władysław Kosiniak-Kamysz zgłosił w środę (14 września) propozycję Stronnictwa do obywatelskiego projektu o zakazie handlu w niedzielę. Pomysł ten do Sejmu przyniosła NSZZ "Solidarność". W opinii PSL restrykcje proponowane przez związek idą zbyt daleko.

- Mamy ciekawą propozycję wobec handu w niedzielę - mówił polityk PSL. - Nie chcemy takiego "rzucania się od ściany do ściany". Myślę, że ograniczenie czasowe jest w tym temacie lepszym pomysłem. Na przykład zakaz handlu do godziny 13.00. Pozostała część dnia byłaby przewidziana dla rodziny. Takie rozwiązania istnieją w innych krach UE.

Lider PSL zapowiedział, że gdy tylko projekt obywatelski Prezydium Sejmu przedstawi Sejmowi, klub Stronnictwa zgłosi poprawkę o takiej treści.

Lider Stronnictwa przypominał, że PSL jako partia postrzega się w gronie formacji chadeckich (chsześcijańsko-demokratycznych). - Światopoglądowo na mapie politycznej Polskie Stronnictwo Ludowe jest partią o charakterze centrowym wywodzącym się z korzeni chrześcijańskich.

Zakaz handu w niedzielę to postulat strony związkowej, który doczekał się poparcia części hierarchów kościelnych. W nauce Kościoła Katolickiego niedziela jest dniem, w którym należy powstrzymywać się od pracy.

W pierwszych dniach września komitet obywatelski złożył do Sejmu projekt zakazu handu w niedzielę.

W pierwotnej formie zamieszczonym na stronie internetowej "S", zakaz handlu w niedziele miałby dotyczyć większości placówek handlowych. Przez placówki handlowe rozumiane są "wszelkie obiekty, w których prowadzona jest sprzedaż towarów i wyrobów kupionych w celu ich odsprzedaży w formie m.in. sklepów, stoisk, straganów, hurtowni, składów materiałów budowlanych oraz domów wysyłkowych".

W projekcie zapisano, że przepisy objęłyby także: franczyzobiorców, przedsiębiorców prowadzących działalność w oparciu o "umowę agencji" (z wyłączeniem stacji paliw), przedsiębiorców prowadzących handel obwoźny i obnośny.

Czytaj: Minister Rafalska popiera zakaz handlu w niedzielę

W projekcie proponuje się, aby w wigilię Bożego Narodzenia (chyba, że przypada w niedzielę) oraz Wielką Sobotę "handel oraz wykonywanie innych czynności sprzedażowych" mógłby się odbywać do godz. 14.

W projekcie przewidziano jednak szereg odstępstw od zasady zakazu handlu. Handel będzie mógł się odbywać w dwie kolejne niedziele poprzedzające Święta Bożego Narodzenia, w ostatnią niedzielę przed Świętami Wielkanocnymi, w ostatnią niedzielę stycznia, czerwca, sierpnia oraz w pierwszą niedzielę lipca.

Ponadto odstępstwa dotyczyłyby też m.in.: sklepów, gdzie handel prowadzi wyłącznie przedsiębiorca prowadzący indywidualną działalność gospodarczą (z wyłączeniem franczyzobiorców i ajentów), stacji benzynowych (z pewnymi obostrzeniami), piekarni zlokalizowanych przy zakładach produkcyjnych prowadzących sprzedaż produktów własnej produkcji do godz. 13.

Handel w niedzielę - wynika z projektu - mógłby też się odbywać m.in. w aptekach i punktach aptecznych, w kioskach nieprzekraczających 50 m kw. powierzchni użytkowej, w których sprzedaż gazet, czasopism i biletów stanowi minimum 30 proc. miesięcznego obrotu placówki (rozumianego jako przychód ze sprzedaży), w placówkach handlowych prowadzących sprzedaż pamiątek, upominków lub dewocjonaliów, w których sprzedaż wiodąca tych produktów stanowi minimum 30 proc. miesięcznego obrotu, w placówkach handlowych zlokalizowanych w zakładach hotelarskich, zakładach opieki zdrowotnej i innych placówkach służby zdrowia przeznaczonych dla osób, których stan zdrowia wymaga całodobowych lub całodziennych świadczeń zdrowotnych oraz w zakładach prowadzących działalność w zakresie kultury, oświaty, turystyki i wypoczynku.

Wyjęte spod zakazu byłyby też m.in.: placówki handlowe nieprzekraczające 25 m kw. powierzchni użytkowej usytuowane w obiektach do obsługi pasażerów, m.in. w portach lotniczych, dworcach autobusowych oraz kolejowych, prowadzących sprzedaż towarów na promach i w samolotach; w kwiaciarniach nieprzekraczających 50 m kw. powierzchni użytkowej, w których sprzedaż kwiatów stanowi minimum 30 proc. miesięcznego obrotu placówki.

Zakaz miałby też nie obowiązywać platform ani portali internetowych świadczących usługi w zakresie sprzedaży towarów, które nie powstały w efekcie działalności produkcyjnej.

Ponadto autorzy projektu proponują, by handel w niedzielę był dopuszczony m.in. w strefach wolnocłowych.

Dodatkowo, jak czytamy w projekcie, nieprzestrzeganie zakazu handlu oraz wykonywania innych czynności sprzedażowych w niedziele, oraz wigilię Bożego Narodzenia i Wielką Sobotę "podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat dwóch".

O tym, czy i w jakim czasie Sejm zajmie się projektem decyduje Marszałek.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Zakaz handlu w niedzielę: PSL zgłosi poprawkę o pracy od godziny 13.00

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!