REKLAMA

Zaczyna się 35. posiedzenie Sejmu. Małgorzata Janowska złoży ślubowanie

  • Autor: GP
  • 08 lutego 2017 08:29
Zaczyna się 35. posiedzenie Sejmu. Małgorzata Janowska złoży ślubowanie Posłowie mają przed sobą pracowity dzień. Obrady mają skończyć się po północy. (fot.:Sejm RP/sejm.pl)

• Posłowie w środę (8 lutego) zasiądą do prac na Wiejskiej w Warszawie.
• Posiedzenie zacznie ślubowanie Małgorzaty Janowskiej (Kukiz'15) podejmującej prace za zmarłego tragicznie Rafała Wójcikowskiego.
• W pracach izby pojawi się szereg sprawozdań z prac komisji i kilka pierwszych czytań.
• W pracach samych ciał sejmowych zobaczymy możliwe dyscyplinowanie poseł PiS Beaty Mateusiak-Pieluchy, będą też przesłuchania kolejnych urzędników Komisji Nadzoru Finansowego (KNF).

Drugą połowę tygodnia zdominuje, po wizycie Angeli Merkel w Warszawie, posiedzenie Sejmu. Posłowie VIII kadencji zasiadają na Wiejskiej po raz 35.

Obrady plenarne mają się zacząć o godzinie 9. w środę (8 lutego). W ramach pierwszych minut Sejm odbierze ślubowanie nowej poseł, którą zostanie Małgorzata Janowska (Kukiz'15). Posłanka przejmie mandat po Rafale Wójcikowskim - tragicznie zmarłym w wypadku samochodowym.

Obrady plenarne potrwają do godz. 1. w nocy. Przez cały dzień będą miały miejsce sprawozdania z prac komisji, będą też pierwsze czytania nowych projektów ustaw.

Sprawozdania będą dotyczyć m.in. nowelizacji prawa o obrocie instrumentami finansowymi, nowelizacji regulacji o finansach publicznych, projektu ustawy o zmianie ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. W pierwszej połowie dnia będą też składane sprawozdanie z prac nad rządowym projektem ustawy o Krajowym Ośrodku Wsparcia Rolnictwa i sprawozdanie o projekcie ustawy o systemie monitorowania drogowego przewozu towarów - to też projekt rządowy.

Czytaj też: We wtorek zajmowano się medyczną marihuaną

O godz. 20.30 zaczną się cztery pierwsze czytania.

Posłowie zapoznają się z następującymi projektami:
- dwa rządowe projekty ustawy o zmianie ustawy – Kodeks karny,
- poselski projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks postępowania karnego,
- rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Po godz. 23. przewidziano jeszcze jedno, ważne sprawozdanie - o rządowym projekcie ustawy o szczególnych zasadach usuwania skutków prawnych decyzji reprywatyzacyjnych dotyczących nieruchomości warszawskich wydanych z naruszeniem prawa. Biorąc pod uwagę ostatnie ważne zatrzymania w warszawskich władzach samorządowych dyskusja może być interesująca.

Dzień pierwszy posiedzenia mają zakończą nocne oświadczenia poselskie.

Prace komisji

W pracach komisji warto zwrócić uwagę na spotkanie zamknięte Komisji etyki poselskiej (o godz. 9.30), która będzie rozpatrywać kilka skarg w tym te związane z wypowiedzią poseł Beaty Mateusiak-Pieluchy (PiS) z dnia 15 listopada 2016 r.

Posłanka PiS, komentując wydarzenia wokół filmu "Wołyń", napisała na portalu wPolityce.pl: "Powinniśmy wymagać od ateistów, prawosławnych czy muzułmanów oświadczeń, że znają i zobowiązują się w pełni respektować polską Konstytucję i wartości uznawane w Polsce za ważne. Niespełnianie tych wymogów powinno być jednoznacznym powodem do deportacji".

O godz. 10. ponownie zaczną się przesłuchania przed śledczymi badającymi aferę Amber Gold. Dwie osoby stanąć mają przed posłami - Lesław Gajka i Wojciech Kwaśniak - obaj to zastępcy Przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego (KNF).

Po południu będzie pracować podkomisja nadzwyczajna przy komisji finansów, która opiniuje regulacje dotyczące kredytów frankowych.

 

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Anna KLZ 2017-02-08 12:49:17
    sz. p. posłanka winna zwrócić się najpierw np. do polityka polskiego p. Romana Giedrojcia i p. poseł Bożeny Borys - Szopy z zapytaniem czy znają i respektują polską Konstytucję i kiedy rozliczą się / wyspowiadają ze swoich niecnych postępków ? materiał faktograficzny jest w zasobach biura prezydialnego PiS.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA