XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Zaangażowanie Polski w Nowy Jedwabny Szlak jednym z tematów wizyty Xi Jinpinga

Zaangażowanie Polski w Nowy Jedwabny Szlak jednym z tematów wizyty Xi Jinpinga
Prezydent Chin Xi Jinping przybędzie do Polski w niedzielę (19 czerwca) (fot. youtube.com)

Inwestycje w projekty infrastrukturalne, zaangażowanie Polski w chińską inicjatywę „pasa i szlaku” oraz zacieśnienie współpracy w formule „16+1” będą głównymi tematami zbliżającej się wizyty prezydenta Chin Xi Jinpinga w Polsce – piszą chińskie media.

Podczas wizyty ma zostać podpisanych szereg umów m.in. w dziedzinie bankowości i lotnictwa. Może to poskutkować zwiększeniem liczby bezpośrednich połączeń lotniczych między Chinami a Polską, którą Chińczycy uważają za ważny punkt inicjatywy "pasa i szlaku" (Nowy Jedwabny Szlak) oraz bramę do Europy - poinformował Li Huilai z chińskiego MSZ, cytowany na łamach dziennika "South China Morning Post".

Polscy sadownicy spodziewają się, że przy okazji wizyty przewodniczącego Xi zostanie ogłoszona decyzja w sprawie zezwolenia na eksport do Chin polskich jabłek. Rzeźnicy i wędliniarze liczą z kolei na przełom w sprawie eksportu polskiej wieprzowiny. Obecnie chiński rynek jest na nią zamknięty z powodu wykrytych w Polsce przypadków afrykańskiego pomoru świń (ASF).

Chińskie władze zachęcają swoje firmy do inwestycji w Polsce i regionie w ramach formuły "16+1", czyli współpracy 16 krajów Europy Środkowo-Wschodniej i Chin. W 2012 roku Chiny utworzyły specjalną linię kredytową wartości 10 mld dolarów dla firm inwestujących w projekty infrastrukturalne w tym regionie.

"Polska bardzo liczy na to, że chińscy inwestorzy będą chętniej wchodzili na nasz rynek. Tym bardziej, że jesteśmy jednym z krajów UE i ze względu na położenie geopolityczne idealnie wpisujemy się w lansowaną przez władze w Pekinie ambitną politykę +pasa i szlaku+. Możemy być elementem zarówno drogi morskiej jak i lądowej" - powiedział PAP kierownik Wydziału Promocji i Handlu przy ambasadzie RP w Pekinie Robert Góralczyk.

Czytaj też: Wpływy z podatku bankowego wyniosą 4 mld zł

Polityka "pasa i szlaku" to swego rodzaju reaktywacja dawnej handlowej drogi wiodącej z Chin do Europy, która z końcem średniowiecza i rozrostem imperium tureckiego stracił na znaczeniu. Nowy Jedwabny Szlak prowadzi przez kraje środkowoazjatyckie do Europy Zachodniej przez Polskę.

Polska jest najatrakcyjniejszym dla chińskich inwestorów krajem spośród 16 państw Europy Środkowo-Wschodniej - wynika z opublikowanej w 2014 roku analizy Liu Zuokuia z Chińskiej Akademii Nauk Społecznych. W analizie wzięto pod uwagę środowisko polityczne, ekonomiczne, społeczne oraz relacje dwustronne z Chinami. W grupie 16 państw tylko otoczenie inwestycyjne w Polsce zostało określone jako "bardzo dobre".

Szef polskiej dyplomacji Witold Waszczykowski mówił w kwietniu na zakończenie swojej wizyty w Chinach, że Polska liczy na udział chińskich firm w budowie dróg, szybkiej kolei i lotnisk oraz modernizacji portów morskich. Chińczycy mogliby również odegrać rolę w budowie w Polsce elektrowni atomowej.

Choć Chińczycy są zainteresowani budową infrastruktury w Europie Środkowo-Wschodniej, to według zaznajomionych z tematem obserwatorów realizacja takich projektów w Polsce może napotkać problemy.

Obowiązujące w Unii Europejskiej przepisy dotyczące przetargów publicznych zakładają zatrudnienie lokalnych pracowników i zakup materiałów na lokalnym rynku. Tymczasem chiński rząd promuje kontraktowanie chińskich podwykonawców i wykorzystanie do budowy materiałów przywiezionych z Chin.

Wartość chińskich bezpośrednich inwestycji zagranicznych (OFDI) w Europie stale rośnie. Jak obliczyli analitycy Rhodium Group, w 2015 roku osiągnęła ona rekordowe 20 mld euro, o 44 proc. więcej niż w roku poprzednim. Z tej sumy za 7 mld euro przejęty został włoski producent opon Pirelli przez chińską firmę chemiczną ChemChina, co było największym dotychczas chińskim przejęciem w Europie. Największą do tej pory chińską inwestycją w Polsce było nabycie w 2012 roku Huty Stalowa Wola przez chińską Guangxi LiuGong Machinery za ok. 300 mln złotych.

Polska jest największym partnerem handlowym Chin w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Według danych GUS w 2015 roku obroty handlowe między Chinami a Polską osiągnęły wartość 24,7 mld USD (według danych Narodowego Biura Statystycznego Chin 17,1 mld USD) i były o 4,2 proc. niższe niż w 2014 roku (według NBS zmniejszyły się o 0,6 proc.). Polski eksport do Chin w 2015 roku spadł o 10,4 proc. (według NBS o 6,5 proc.), natomiast import z Chin do Polski zmniejszył się o 3,6 proc. (według NBS wzrósł o 0,6 proc.).

Prezydent Chin Xi Jinping przybędzie do Polski w niedzielę (19 czerwca); jego wizyta potrwa do wtorku (21 czerwca). Przed przylotem do Polski Xi odwiedzi Serbię, innego ważnego dla Chin partnera w regionie, a następnie uda się do Uzbekistanu.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Zaangażowanie Polski w Nowy Jedwabny Szlak jednym z tematów wizyty Xi Jinpinga

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!