Z domu Jaruzelskiego wyniesiono pudła z dokumentami

Z domu Jaruzelskiego wyniesiono pudła z dokumentami
Prokuratorzy IPN weszli do domu gen. Jaruzelskiego. (Fot.: Flickr, colasito77, CC2.0)

Prokuratorzy Instytutu Pamięci Narodowej razem z policją przeszukiwali dom gen. Wojciecha Jaruzelskiego. Zabezpieczyli 17 pakietów dokumentów.

Rzeczniczka IPN Agnieszka Sopińska-Jaremczak potwierdziła, że prokuratorzy weszli w poniedziałek, 29 lutego do domu wdowy po gen. Jaruzelskim. Po kilku godzinach przeszukiwania, wyniesiono kilka pudeł. Jak informuje historyk IPN, mogą one zawierać dokumenty wytworzone przez SB, służby wojskowe oraz Ministerstwo Obrony Narodowej.

- Prokurator Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Warszawie w asyście funkcjonariuszy Policji przeprowadził w domu należącym do wdowy po Wojciechu Jaruzelskim czynności procesowe mające na celu zabezpieczenie dokumentów podlegających przekazaniu do Instytutu Pamięci Narodowej - głosi komunikat, podpisany przez rzeczniczkę IPN.

- W ich wyniku zabezpieczono 17 pakietów dokumentów - poinformowała rzeczniczka.

Dokumenty te, jak wynika z komunikatu, będą podlegały "procesowym oględzinom przeprowadzonym przez prokuratora IPN z udziałem specjalistów-archiwistów z Biura Udostępniania i Archiwizacji Dokumentów IPN".

Teczka "Wolskiego"

O tym, że w domu wdowy po generale Jaruzelskim trwają czynności, prowadzone przez prokuratorów IPN, Sopińska-Jaremczak poinformowała w poniedziałek (29 lutego) po południu.

Jak wynika z wydanego wieczorem komunikatu, było to związane ze śledztwem "w sprawie ukrycia przez osobę do tego nieuprawnioną dokumentów podlegających przekazaniu Instytutowi Pamięci Narodowej, tj. o czyn z art. 54 ust. 1 ustawy o IPN".

16 lutego prokuratorzy IPN - na tej samej podstawie - dokonali przeszukania w domu wdowy po gen. Czesława Kiszczaku. Zabezpieczono wówczas sześć pakietów dokumentów, w tym teczkę personalną i pracy TW "Bolka". IPN udostępnił już dwa pakiety materiałów dziennikarzom i historykom.

Oficjalnie IPN nie ujawnił, kim miała być ta "osoba nieuprawniona". Przepisy karne ustawy o IPN przewidują karę od 6 miesięcy do 8 lat więzienia dla tego, kto "będąc w posiadaniu dokumentów podlegających przekazaniu Instytutowi, uchyla się od ich przekazania, utrudnia przekazanie lub je udaremnia".

Media twierdzą, że pion śledczy IPN szukał materiałów dotyczących tajnego informatora Informacji Wojska Polskiego z lat stalinowskich kryptonim "Wolski", którym miał być wtedy Wojciech Jaruzelski (zmarł w 2014 r.). Według mediów IPN podejrzewał, że teczka "Wolskiego" może znajdować się w domu zmarłego w 2015 r. Kiszczaka - co się miało nie potwierdzić.

W 2006 r. media ujawniły dokumenty IPN, z których wynikało, że Jaruzelski, pod pseudonimem "Wolski", współpracował w latach 1949-1954 jako agent informator z Informacją Wojskową. Jaruzelski nazwał te informacje pomówieniem. Jako "brednię" określił zaś opisany w 2010 r. przez "Biuletyn IPN" raport kontrwywiadu NRD z 1986 r., z którego miało wynikać, że został zwerbowany w 1952 r. do współpracy z IW przez jej ówczesnego oficera Czesława Kiszczaka. Zaprzeczał temu również sam Kiszczak.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Z domu Jaruzelskiego wyniesiono pudła z dokumentami

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!