Wynik wyborów w Opolu. Kto posłem?

Wynik wyborów w Opolu. Kto posłem?
fot. Facebook Platforma Obywatelska

Po raz pierwszy od 10 lat wynik PiS w woj. opolskim w niedzielnych wyborach był wyższy, niż wynik PO. Zdaniem politologa padł tym samym bastion PO, jakim przez lata była Opolszczyzna. Przyczyn upatruje on m.in. w braku pomysłu na spadające poparcie dla PO.

Początek zwycięstw PO nad PiS w woj. opolskim miał początek w 2005 r. Wówczas, choć w kraju zwyciężyło PiS (miało 27 proc. poparcia; a PO - 24,1 proc.), na Opolszczyźnie wygrała właśnie Platforma, osiągając poparcie 24,2 proc. PiS w regionie miał wówczas 20,5 proc.

W roku 2007 PO w kraju uzyskała wynik 41,5 proc; a na Opolszczyźnie 46,6 proc. wygrywając zdecydowanie. Do senatu kierowana wówczas przez Donalda Tuska partia wprowadziła dwóch senatorów z Opolskiego. Cztery lata później już trzech – zgarniając całą pulę dostępnych w woj. opolskim mandatów w izbie wyższej. W wyborach do Sejmu w 2011 r. opolska PO miała 44 proc. poparcia i był to wynik lepszy, niż w kraju (39,2 proc.) i lepszy niż wynik PiS w regionie (20,6 proc.).

Podczas tegorocznej elekcji sytuacja się zmieniła – to PiS w Opolskiem był lepszy o ponad 1,5 punktu proc. Partia Jarosława Kaczyńskiego uzyskała na Opolszczyźnie 27,77 proc. poparcia; PO - 26,23 proc. Na PO w regionie zagłosowało o 5 195 osób mniej, niż na PiS. Jeszcze większą dysproporcję widać porównując wybory z 2011 i 2015 r. W niedzielę swe głosy na PO w regionie oddało 88 731 osób, w roku 2011 – 140 641. Na PiS w minioną niedzielę zagłosowało w opolskim 93 926 osób, a w roku 2011 – 65 739 osób.

W wyborach do Senatu z trzech dotychczasowych mandatów PO udało się zachować tylko jeden. Utrzymał go zasiadający w senackich ławach od 10 lat prof. Piotr Wach, b. rektor Politechniki Opolskiej. Pozostałe dwa przypadły kandydatom PiS.

Zdaniem politologa z Uniwersytetu Opolskiego dr. Błażeja Chorosia „bastion PO, jakim była w ostatnich latach Opolszczyzna, czyli miejsce gdzie bezapelacyjnie wygrywała, padł zdecydowanie”.

„Patrząc na wyniki niedzielnych wyborów można wprawdzie uznać, że jest to raczej remis ze wskazaniem na PiS, niż dramatyczna porażka, bo posłów PO i PiS z opolskiego będzie tyle samo. Ale jednak w woj. opolskim w ostatnich latach Platforma wygrywała dużą przewagą, a jeszcze niedawno Opolszczyzna była miejscem, w którym Bronisław Komorowski wygrał z Andrzejem Dudą. Tym boleśniejsze dla PO są obecne wyniki” – uznał ekspert.

Przypomniał jednocześnie, że w porównaniu z wynikami wyborów parlamentarnych sprzed 4 lat PiS zyskało w opolskim 7 proc. poparcia, a PO straciła niemal 18 proc. Zaznaczył, że kolejne elekcje od 2011 – do Europarlamentu, wybory prezydenckie, wybory samorządowe – wskazywały na systematyczny spadek poparcia PO. „A przegrane przez Komorowskiego wybory prezydenckie ten trend wzmocniły” – dodał Choroś.

Podkreślił, że głosy wyborców PO w opolskim nie przeszły jednak tylko na PiS, ale też np. na Nowoczesną czy KW Kukiz’15. „Erozja poparcia dla PO w ostatnich latach jest jednak widoczna, a spadek postępujący” – podsumował.

Zaznaczył, że powodów takiego stanu rzeczy było z pewnością kilka. Np. widoczny także w kraju brak pomysłu i właściwej reakcji na spadające od lat poparcie. „Proces utraty poparcia przez partie rządzące jest oczywiście naturalny, ale wydaje się, że PO w żaden sposób nie potrafiła się temu przeciwstawić. Przy okazji ujawniły się zasadnicze słabości, takie jak ewidentny problem z przywództwem – zarówno na poziome centralnym, jak i lokalnym” – dodał dr Choroś.

 

×

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Wynik wyborów w Opolu. Kto posłem?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!