XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Wybory parlamentarne 2015: pojedynki kandydatów tych samych partii

Wybory parlamentarne 2015: pojedynki kandydatów tych samych partii
"Jedynką" na liście opolskiej PO jest lider partii w regionie poseł Leszek Korzeniowski. Fot. robertwegrzyn.pl

Bardziej partyjny niż personalny system polityczny oraz brak wielkich politycznych rywali wśród liderów list sprawi, że na Opolszczyźnie nie będzie "klasycznych pojedynków jedynek" - uważa politologa z Uniwersytetu Opolskiego.

Według politologa z UO dr Błażeja Chorosia starcie wśród kandydatów do Sejmu w woj. opolskim będzie raczej rywalizacją na partyjne szyldy takich ugrupowań jak PO i PiS oraz wewnętrznymi pojedynkami na listach pomiędzy poszczególnymi kandydatami, niż "starciem jedynek".

Spór PiS - PO

"Jedynką" na liście opolskiej PO jest lider partii w regionie poseł Leszek Korzeniowski. W PiS jest to natomiast nie pochodzący i nie mieszkający na Opolszczyźnie poseł Jerzy Żyżyński, jeden z głównych ekspertów gospodarczych tej partii. Lider opolskich struktur PiS poseł Sławomir Kłosowski o mandat ubiegać się będzie z drugiej pozycji.

Nie spodziewałbym się w regionie kampanii personalnej. Będzie miał raczej miejsce spór PiS - PO, a nie Korzeniowski - Żyżyński, czy Korzeniowski - Kłosowski - uznał ekspert.

"Czwórką" na opolskiej liście PiS został wieloletni dyrektor PUP w Opolu, prywatnie stryj prezydenta Andrzeja Dudy - Antoni Duda.

Patrząc na opolskie listy jest to faktycznie ciekawostka - powiedział Choroś.

Zwłaszcza - jak podkreślił - że czołówka listy PiS jest silna. Prócz Żyżyńskiego i Kłosowskiego na trzeciej pozycji znalazł się polityk Solidarnej Polski poseł Patryk Jaki.

Pozostaje pytanie, czy PiS będzie w stanie na Opolszczyźnie zawalczyć o cztery mandaty. Jeżeli tak, to niewątpliwie Antoni Duda będzie pretendentem do jednego z nich - zaznaczył ekspert.

Opolskie "jedynki"

Jedynką na liście PSL jest szef Ludowców w opolskim, wiceminister spraw wewnętrznych Stanisław Rakoczy; KWW Mniejszości Niemieckiej - jedyny obecnie jej przedstawiciel w parlamencie poseł Ryszard Galla.

Na czele listy KWW "Kukiz’15" znalazł się natomiast b. działacz opozycji antykomunistycznej, samorządowiec, b. burmistrz Nysy, polityk i dziennikarz Janusz Sanocki, od lat związany z ruchem obywatelskim na rzecz jednomandatowych okręgów wyborczych.

"Niezbyt silna pozycja Opola w SLD".

Opolską listę Zjednoczonej Lewicy otwiera liderka Twojego Ruchu z Wrocławia, rzeczniczka KKW Zjednoczona Lewica SLD+TR+PPS+Zieloni Anna Kubica.

Poseł SLD z Opola Tomasz Garbowski o mandat ubiegać się będzie z pozycji drugiej. Lider struktur Sojuszu w regionie Piotr Woźniak z miejsca trzeciego, choć to jego regionalne struktury SLD wskazały na tego, który ma być pierwszym z opolskich kandydatów na liście.

Dr Choroś przypomniał, że "jedynka" Kubicy to wynik negocjacji wewnątrz Zjednoczonej Lewicy, które według niego "pokazały niezbyt silną pozycję Opola w SLD".

Dlatego kandydatka z Wrocławia dostała tu pierwsze miejsce. Może się to okazać dla tej listy bardziej "kulą u nogi", niż bonusem - uznał ekspert.

Zaznaczył jednak, że kandydatka lewicy startowała już z okręgu opolsko-wrocławskiego do PE, "więc nie są to tereny jej zupełnie obce".

Ale na pewno nie można powiedzieć, że jest to silne nazwisko z Opola i okolic - skwitował politolog.

Jak dodał, w związku z tym większą liczbę głosów ma szanse zebrać dotychczasowy poseł Sojuszu z Opolszczyzny [ Garbowski.

Znane nazwiska na liście Nowoczesnej

Nowoczesna na Opolszczyźnie sięgnęła po kilka znanych lokalnie nazwisk, kojarzących się z PO. Jedynką wśród kandydatów do Sejmu w okręgu opolskim będzie Witold Zembaczyński - od jesieni radny miasta, syn wieloletniego b. prezydenta Opola Ryszarda Zembaczyńskiego (PO). Wśród kandydatów do Senatu z ugrupowania Ryszarda Petru jest natomiast b. radny sejmiku opolskiego z PO Beniamin Godyla oraz prezes piłkarskiego MKS Kluczbork Zdzisław Sarnicki, który według wstępnych założeń miał znaleźć się na liście PO do Sejmu.

Z okręgu obejmującego Opole i powiat opolski kandydatem Nowoczesnej na senatora jest z kolei dr nauk ekonomicznych, wykładowca akademicki i przedsiębiorca branży farmaceutycznej Piotr Wach, który nazywa się identycznie jak wieloletni senator PO z Opola, były rektor Politechniki Opolskiej, prof. Piotr Wach.

Według Chorosia starcie w okręgu obejmującym Opole i okolice o mandat senatora, gdzie są mocni kandydaci, będzie z pewnością jednym z ciekawszych pojedynków na Opolszczyźnie. Przypomniał, że prof. Wach w poprzednich wyborach zdobył prawie 40 tys. głosów.

Kandydat Nowoczesnej o tym samym imieniu i nazwisku pewnie odbierze mu trochę tych głosów, choć nie ma za sobą aż tak silnego szyldu, jak prof. Wach (PO) - mówił politolog.

W jego ocenie mogą na tym skorzystać kandydat PiS Marcin Ociepa - przewodniczący opolskiej rady miasta związany z Polską Razem Jarosława Gowina czy ubiegający się o miejsce w Senacie z własnego komitetu poseł SLD Adam Kępiński.

Wszystko, co będzie osłabiało prof. Wacha z PO, będzie działało na korzyść tej dwójki kandydatów - Ociepy i Kępińskiego - dodał Choroś.

Sportowcy i celebryci

Na listach zarejestrowanych na Opolszczyźnie komitetów wyborczych znaleźli się również ludzie sportu. Na opolskiej liście kandydatów do Sejmu z PO miejsce ma były reprezentant kraju w siatkówce i propagator tej dyscypliny, Marcin Prus.

PSL wystawiło indywidualnego mistrza świata w żużlu z 1973 r. Jerzego Szczakiela; PiS - trenera piłkarskiego Chemika Kędzierzyn-Koźle Ryszarda Remienia, b. zawodnika takich klubów jak Widzew Łódź czy Lech Poznań; a Nowoczesna przedsiębiorcę i utytułowanego kierowcę rajdowego Pawła Dytko.

Sportowcy i inni celebryci - patrząc po ich pozycjach na listach - to ludzie którzy mają przede wszystkim za zadanie zebrać głosy na swoją listę. Raczej nie ustawia się ich w pozycji kogoś, kto ma duże szanse na zdobycie mandatu- powiedział politolog z UO.

Obecnie w Sejmie PO ma 6 posłów z woj. opolskiego; PiS dwóch; SLD dwóch. W Sejmie jest również opolski poseł SP oraz mniejszości niemieckiej (Galla - niezrz.) Wszyscy trzej senatorowie z Opolszczyzny są z PO. 

Dyrektor opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego Rafał Tkacz powiedział, że na Opolszczyźnie zgłoszono w sumie 13 komitetów w wyborach do Sejmu oraz 21 kandydatów na senatorów.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Wybory parlamentarne 2015: pojedynki kandydatów tych samych partii

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!