Wybory parlamentarne 2015: na posła i senatora możesz głosować w domu

Wybory parlamentarne 2015: na posła i senatora możesz głosować w domu
Fot. Shutterstock.com

Wybory parlamentarne będą kolejnymi, w których wszyscy wyborcy będą mogli głosować za pośrednictwem poczty. Elekcja prezydenta pokazała jednak, że ta forma głosowania jeszcze w Polsce kuleje. Co zrobić, by w październiku uniknąć błędów?

Bez wizyty w lokalu wyborczym, w dowolnym miejscu i czasie - to były główne atuty, przemawiające za tym, by niedawno prezydenta kraju wybierać korespondencyjnie.

10 maja 2015 r, z tego udogodnienia mogli skorzystać wszyscy wyborcy. Wcześniej (od roku 2011), zagłosować korespondencyjnie mogły tylko osoby z niepełnosprawnościami i przebywające za granicą.

W Olsztynie i Chorzowie

Chętnych do głosowania korespondencyjnego przybyło, ale to wciąż mały odsetek wyborców

W Olsztynie podczas wyborów prezydenckich z tej formy głosowania skorzystało 45 osób. Urząd miasta (do urzędu gminy właściwego ze względu na miejsce zameldowania trzeba zgłosić chęć głosowania korespondencyjnego) wysyłał tzw. pakiety wyborcze do olsztynian mieszkających np. w Warszawie, Kłobucku, ale też na lokalne adresy. Zdaniem urzędników, miejscowi wyborcy chcieli po prostu sprawdzić, jak głosuje się korespondencyjnie.

Chorzów chwalił się, że chęć takiego głosowania zgłosiła rekordowa liczba osób.

- Skoro nowa procedura głosowania ma być ułatwieniem dla wyborców, to proste powinno być także składanie deklaracji. Dlatego u nas stworzyliśmy prosty system zgłaszania chęci głosowania korespondencyjnego. Uruchomiliśmy także punkt informacyjny, specjalną infolinię, zakładkę na stronie internetowej i adres mailowy, aby rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące nowej formy głosowania - podkreślał prezydent Chorzowa, Andrzej Kotala.

Do akcji informacyjnej „Głosuj, jak chcesz” zaangażowano także wolontariuszy.

- Przeszkoliliśmy kilkudziesięciu trenerów - uczniów szkół ponadgimnazjalnych, nauczycieli i seniorów. Ich zadaniem było przekazywanie pozostałym mieszkańcom informacji o głosowaniu korespondencyjnym - dodaje prezydent.

Efekt? W Chorzowie chęć głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich zgłosiło 147 osób. Dla porównania: w trzykrotnie większych Katowicach taką deklarację złożyło ok. 140 wyborców.

Nie wszędzie jednak informacja była tak dostępna…

Więcej informacji

- Oczywistym jest, że liczba głosujących korespondencyjnie wzrosła po tym, jak powiększyło się grono mogących z takich udogodnień skorzystać, ale - w porównaniu z innymi krajami - ten odsetek jest bardzo niski. Informacja o możliwości takiego głosowania i o tym, jak ono przebiega, była mało dostępna - ocenia Zofia Nawrocka z Fundacji im. Stefana Batorego, organizującej ogólnopolską akcję „Masz Głos Masz Wybór”.

W głosowaniu korespondencyjnym łatwo o nieważny głos.

Według ekspertki można spodziewać się, że w wyborach parlamentarnych jeszcze więcej Polaków zechce oddać swój głos wyborczy na poczcie, dlatego warto przeanalizować poprzednie błędy.

Problem w tym, że Państwowa Komisja Wyborcza nowej kampanii informacyjnej jeszcze nie zaczęła, nie ma zatem nowych instrukcji czy poradników wyborczych.

- Ostatnia instrukcja była zresztą niezbyt jasna, co skutkowało wieloma nieważnymi głosami. Na przykład nie wszyscy wiedzieli, że koperta z głosem musi zostać oddana w okienku na poczcie, a nie wrzucona do skrzynki pocztowej. Nieważny był też głos bez podpisu oświadczenia lub wysłany w niezaklejonej kopercie - wylicza Nawrocka.

 

×

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Wybory parlamentarne 2015: na posła i senatora możesz głosować w domu

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!