Wybory parlamentarne 2015: mniejszość niemiecka rozpoczyna kampanię

Wybory parlamentarne 2015: mniejszość niemiecka rozpoczyna kampanię
Mniejszość niemiecka rozpoczyna kampanię. Fot. Flickr

Przywrócenie żeglowności Odry czy wzmocnienie finansowe i kompetencyjne samorządów znalazły się w programie wyborczym mniejszości niemieckiej, która rozpoczęła kampanię. Na konwencji tego komitetu padły słowa o "słabości i bezideowości PO" i "nieobliczalności PiS".

Konwencja wyborcza, którą komitet oficjalnie zainaugurował kampanię wyborczą mniejszości, odbyła się we wtorek po południu w Opolu. Szef Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców (TSKN) na Śląsku Opolskim Rafał Bartek wspominał na niej wybory uzupełniające do Senatu I kadencji z lutego 1990 roku, gdy po raz pierwszy w wyborach parlamentarnych wziął udział komitet wyborczy mniejszości niemieckiej.

84 tys. głosów

Bartek przypomniał, że późniejszy poseł mniejszości Henryk Kroll, startujący jeszcze wówczas pod nazwiskiem Król, pierwszą turę wyborów uzupełniających z lutego '90 r. wygrał gromadząc ponad 84 tys. głosów; a w drugiej przegrał, ale uzyskał poparcie ponad 124 tys. wyborców.

Liczba zdobytych wówczas głosów stała się niepodważalnym dowodem na to, że Niemcy tutaj są i chcą wziąć aktywną współodpowiedzialność za losy zamieszkiwanego przez nich regionu. I taka właśnie postawa - aktywnych gospodarzy, odpowiedzialnych obywateli - przyświeca nam przez tych ostatnich 25 lat - mówił Bartek.

Zaznaczył, że nadchodzące wybory parlamentarne 25 października będą "kolejną okazją do zabrania głosu w sprawach ważnych dla mniejszości".

Nie mamy centrali w Warszawie, naszą centralą są wasze domy - przekonywał członków TSKN i zaznaczał, że kandydaci mniejszości "są blisko problemów, które nurtują ich społeczność, a których Warszawa często nie dostrzega.

To nasi kandydaci stanowią prawdziwą alternatywę dla często skłóconych partii politycznych. Nie zmieniamy poglądów co 4 lata jak idą wybory - mówił Bartek.

I dodał: "Słabość, nieskuteczność i bezideowość Platformy Obywatelskiej z jednej strony, a nieobliczalność Prawa i Sprawiedliwości z drugiej strony powodują, iż naprawdę jedyną, autentyczną, regionalną alternatywę stanowią kandydaci komitetu wyborczego Mniejszość Niemiecka".

Dwóch posłów

W jego opinii mniejszość "ma realne szanse na co najmniej dwóch posłów i dwóch senatorów". Hasłem mniejszości niemieckiej w tej kampanii jest "Dobra robota".

Jedyny obecnie przedstawiciel mniejszości w parlamencie, lider opolskiej listy komitetu, poseł Ryszard Galla w rozmowie z mediami przed konwencją przekonywał, że szansą dla jego komitetu jest "dobra lista, dobrzy kandydaci i pełna aktywność elektoratu".

Chcielibyśmy wykorzystać niechęć obywateli do dużych partii, do kłótni, które między nimi występują. To dobry klimat do tego, żebyśmy mieli dobry wynik i dobrą reprezentację w parlamencie - zaznaczył.

Silny samorząd

W kolportowanym na konwencji programie mniejszości niemieckiej można przeczytać, że opowiada się ona m.in. za "silnym samorządem", "większą decentralizacją państwa", "zwiększeniem udziału lokalnych samorządów w zyskach z podatku CIT", "wprowadzeniem rozwiązań umożliwiających udział lokalnych organów administracyjnych w dochodach państwa z tytułu podatku VAT" i "wzmocnieniem finansowym i kompetencyjnym siły samorządów".

Mniejszość deklaruje też w programie chęć działania na rzecz przywrócenia żeglowności Odry; zapowiada zabieganie o zwiększenie nakładów państwa na ochronę zabytków i miejsc pamięci "jako ważnego elementu dziedzictwa regionu i oferty turystyczno-rekreacyjnej"; działania na rzecz rozwoju infrastruktury przeciwpowodziowej czy tworzenia systemu zachęt do powrotu do regionu mieszkańców, którzy z niego wyemigrowali. Deklaruje również działania na rzecz młodzieży, rodzin i seniorów.

27 kandydatów

W sumie komitet mniejszości wystawi 27 kandydatów do parlamentu: 24 do Sejmu i 3 do Senatu.

Jedynką na liście do Sejmu z okręgu opolskiego będzie poseł Galla. Z drugiego miejsca wystartuje wicemarszałek woj. opolskiego Roman Kolek, trójką będzie były przewodniczący TSKN Norbert Rasch, a czwórką - sekretarz TSKN Zuzanna Donath-Kasiura. O fotel senatora ubiegać się będą natomiast starosta strzelecki Józef Swaczyna, burmistrz podopolskiego Prószkowa Róża Malik oraz radny sejmiku Hubert Kołodziej.

 

 

×

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Wybory parlamentarne 2015: mniejszość niemiecka rozpoczyna kampanię

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!