"Wybory bez barier". Ruszyła kampania dla niepełnosprawnych

"Wybory bez barier". Ruszyła kampania dla niepełnosprawnych
Niepełnosprawni mają prawo - jak każdy z nas - do korzystania ze swoich praw i obowiązków – powiedziała prezes PFRON Teresa Hernik. Fot. integracja.org

Ruszyła kampania "Wybory bez barier"; ma zachęcić osoby z niepełnosprawnością do udziału w wyborach parlamentarnych, a samorządy do ułatwienia im tego. To taki element normalności, że osoby niepełnosprawne, tak jak inni, uczestniczą w wyborach - mówi poruszający się na wózku Łukasz Bednarski.

Aby prawa osób z niepełnosprawnością były respektowane trzeba głosować i dać się wybrać - przekonywał Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych Jarosław Duda.

Udogodnień dla wyborców

Znowelizowany w 2011 r. Kodeks wyborczy wprowadził wiele udogodnień dla wyborców z niepełnosprawnością, m.in. możliwość głosowania przez pełnomocnika lub za pomocą nakładki na kartę do głosowania w alfabecie Braille’a. Prawo nakłada na gminy obowiązek dostosowania co najmniej 1/3 lokali wyborczych do potrzeb wyborców z niepełnosprawnością (w 2017 r. ma to być 50 proc.).

Mimo to, jak twierdzi Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji, duża liczba osób z niepełnosprawnością nie korzysta z możliwości oddania głosu.

Kampania "Wybory bez barier" ma ich do tego zachęcać; dzięki telewizyjnym i radiowym spotom, animacjom, ma im wyjaśniać, że głosowanie nie jest niemożliwe czy trudne.

Jak mówiła prezes Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych Teresa Hernik, jest to jeden z elementów działań prowadzonych od lat. Działania te - dodała - mają na celu "zmianę świadomości w postrzeganiu osób niepełnosprawnych jako tych, którzy mają prawo - jak każdy z nas - do korzystania ze swoich praw i obowiązków".

Hernik zaznaczyła, że prawo, które zapewnia im możliwość głosowania i przewiduje różne udogodnienia, musi być wzmocnione społecznym sposobem postrzegania osoby niepełnosprawnej, która ma prawo wyborcze.

Kampania dla samorządów

Dlatego - wyjaśniła - kampania jest skierowana nie tylko do osób niepełnosprawnych, ale również do samorządów i do całego środowiska, by dobrze przygotować lokale wyborcze, oraz do rodzin, żeby zadbały o to, by ich niepełnosprawni bliscy mogli zagłosować.

Duda zauważył, że wyzwań jest jeszcze bardzo dużo, ale przez takie działania jak kampania "Wybory bez barier" buduje się nową rzeczywistość.

Aby mieć respektowane, realizowane prawa, warto, po pierwsze, skorzystać ze swojego prawa wyborczego, a po drugie - dać się wybrać. Bardzo mi zależy na tym, aby osoby z niepełnosprawnością reprezentowały swoje środowisko, żeby były we wszystkich szczeblach samorządu, żeby były w parlamencie - zapewnił.

Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji Piotr Pawłowski przypominał, jak wiele się zmieniło w Polsce od 8 lat. Jako przykład podał budynek ministerstwa pracy, gdzie miał niegdyś problemy z poruszaniem się, a który obecnie jest dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnością.

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: "Wybory bez barier". Ruszyła kampania dla niepełnosprawnych

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!