XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Wszystkie kluby chcą ułatwić przyjęcie szpicy NATO

Wszystkie kluby chcą ułatwić przyjęcie szpicy NATO
Szpica NATO ma stanowić wzmocnienie polskich sił zbrojnych jeszcze w czasie pokoju. (Fot. : www.brukselanato.msz.gov.pl)

• Projekt MON umożliwia obcym wojskom prowadzenie w Polsce operacji w czasie pokoju.
• Jego założenia wynikają z doświadczeń z ostatnich kilku lat, w tym z konfliktu na Ukrainie.
•Sojuszniczym wojskom będzie można przyznać takie uprawnienia, jakie ma Wojsko Polskie.

Wszystkie kluby w Sejmie zapowiedziały w czasie pierwszego czytania (17 marca) poparcie rządowego projektu ustawy, który tworzy podstawę prawną do przyjęcia obcych wojsk, np. tzw. szpicy NATO, dla wzmocnienia polskich sił zbrojnych jeszcze w czasie pokoju.

Przygotowany przez MON projekt ma znowelizować przepisy ustawy o zasadach pobytu wojsk obcych na terytorium RP oraz zasadach ich przemieszczania się, która reguluje, kto i kiedy wydaje zgodę na obecność zagranicznych żołnierzy w naszym kraju. Projekt tworzy podstawy prawne, dzięki którym obce wojska będą mogły prowadzić operacje wojskowe (inne niż ćwiczenia) w czasie pokoju na terytorium Polski. W praktyce będą mogły - jak argumentuje rząd - udzielić wsparcia naszemu krajowi w razie konieczności podjęcia działań prewencyjnych, odstraszających lub wymagających użycia sił wysokiej gotowości, czyli tzw. szpicy NATO.

- Celem projektu jest stworzenie jasnych podstaw prawnych do wyrażania zgody na pobyt wojsk obcych, w tym NATO, na terenie Polski, aby wzmacniały potencjał sił zbrojnych RP i umożliwiały udział tychże wojsk w operacjach na terytorium Polski w czasie pokoju - powiedział w debacie wiceszef MON Bartosz Kownacki (PiS). Podkreślił, że projekt wynika z doświadczeń z ostatnich kilku lat, w tym z konfliktu na Ukrainie.

Wiceminister przypomniał też, że podczas ostatniego szczytu NATO w Newport w 2013 r. zdecydowano, by wzmocnić zdolności sojusznicze, a później komitet planowania cywilnego NATO zwrócił uwagę, że polskie rozwiązania prawne nie są na tyle precyzyjne, by mogły zapewnić pobyt i użycie wojsk obcych w razie konfliktu.

Zgodnie z projektem zgodę na pobyt w Polsce wojsk obcych, głównie NATO i UE, w ramach wzmocnienia wojskowego polskich sił zbrojnych w operacjach wojskowych prowadzonych w naszym kraju w czasie pokoju ma wyrażać prezydent na wniosek szefa MON, po uzyskaniu zgody premiera. W zgodzie będzie określony cel pobytu i zakres uprawnień obcych wojsk, a także mają być wskazane inne okoliczności mające znaczenie dla obronności Polski. Sojuszniczym wojskom będzie można przyznać w zgodzie takie uprawnienia, jakie ma Wojsko Polskie.

Jak mówił Kownacki, przewidywana procedura jest stosunkowo prosta i pozwala na szybkie wyrażenie zgody na pobyt wojsk obcych. Pytany przez posłów, czemu do decyzji nie jest potrzebna zgoda parlamentu, wiceminister podkreślił, że siły tzw. szpicy NATO mają reagować w ciągu 48-72 godzin, a debaty w parlamencie trwają długo i może się też zdarzyć, że jego zwołanie nie będzie możliwe.

W debacie przedstawiciele wszystkich klubów zapowiedzieli poparcie rządowego przedłożenia. Podczas krótkich obrad w komisji obrony narodowej, która zebrała się tuż po pierwszym czytaniu projektu, nie zgłoszono do niego żadnych poprawek poza redakcyjnymi i doprecyzowującymi.
Cezary Tomczyk (PO) powiedział w dyskusji, że ustawa jest potrzebna.

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Wszystkie kluby chcą ułatwić przyjęcie szpicy NATO

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!