XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Wojsko: NIK sprawdziła, jak działa Host Nation Support. W tle długi USA wobec MON

Wojsko: NIK sprawdziła, jak działa Host Nation Support. W tle długi USA wobec MON
W ostatnim czasie wzrosła liczba wojsk sojuszniczych na terytorium RP. (fot.:twitter.com/NATOsummits)

• NIK jest zadowolona z działania Host Nation Support (HNS).
• W ramach kontroli poinformowano, że obce wojska są Polsce winne 30 mln zł za paliwo, które wykorzystano w czasie manewrów. To zwłaszcza dług amerykański.
• Podkreślono, że liczba ćwiczeń wojskowych w Polsce się zwiększa.
• NIK zaleca usprawnienie sytemu w nadchodzących latach.

NIK opublikowała w poniedziałek (13 czerwca) analizę działania Host Nation Support (HNS), czyli systemu wsparcia obecności wojsk zagranicznych w Polsce. Jest on często wykorzystywany w ramach współpracy MON i Wojska Polskiego z krajami NATO i ich siłami zbrojnymi.

W ocenie NIK Polska dobrze wywiązywała się z roli państwa-gospodarza w trakcie badanych ćwiczeń wojsk sojuszniczych. Ministerstwo Obrony Narodowej zapewniło odpowiednie warunki do realizacji takich manewrów, właśnie w ramach systemu HNS.

Co nie znaczy, że nie ma obszarów do poprawy.

Sojusznicy są polskiemu wojsku winni pieniądze

NIK twierdzi, że konieczne jest uregulowanie zakresu pomocy cywilnej i wojskowej udzielanej przez Polskę i zagwarantowanie ministrowi narzędzi prawnych do koordynowania HNS w czasie pokoju i kryzysu wynikających z umów międzynarodowych. Ponadto powinno się rozszerzyć kompetencje pełnomocnika ds. HNS do sprawowania tej funkcji.

Czytaj: W relacjach polsko-rosyjskich znowu zawiało chłodem

Istotnym problemem jest także rozliczanie udzielonego wsparcia wojskom sojuszniczym. NIK ustaliła, że na koniec 2015 r. zaległe należności z tytułu przebywania obcych wojsk w Polsce wyniosły ogółem ponad 30 mln zł. W tym prawie 27 mln (90 proc. należności) dotyczyło kosztów paliwa pobranego w ostatnich pięciu latach przez wojska amerykańskie przebywające w Polsce w wyniku współpracy armii obu państw.

Z inicjatywy NIK, już w trakcie kontroli, resort obrony narodowej nawiązał kontakt ze stroną amerykańską w kwestii rozliczenia zaległych płatności oraz zabrał się za uporządkowanie rozliczeń związanych z udzielonym wsparciem państwa-gospodarza i odpowiednie zarządzanie należnościami.

HNS ma już w Polsce siedemnaście lat

HNS jest w Polsce od wejścia kraju do NATO w 1999 roku. Państwo-gospodarz (manewrów lub innej działalności wojskowej) jest zobowiązane do udzielenia wszelkiej cywilnej i wojskowej pomocy w czasie pokoju, kryzysu i wojny zbrojnym siłom sojuszników,  które są rozmieszczane, wykonują zadania lub przemieszczają się przez terytorium danego kraju.

Pomoc dotyczy m.in. zabezpieczenia materiałowego i technicznego, transportu wojsk, udostępnienia infrastruktury i usług, zabezpieczenia medycznego, łączności i obsługi prawnej. Obowiązki w tym zakresie spoczywają nie tylko na Ministerstwie Obrony Narodowej, ale na całej administracji państwowej.

Rosną liczby reprezentujące manewry w Polsce

W ostatnim czasie wzrosła liczba wojsk sojuszniczych na terytorium RP. W 2016 r. resort obrony narodowej planuje przeprowadzić w sumie ok. 300 ćwiczeń w kraju i poza jego granicami, w tym 30 ćwiczeń z udziałem wojsk międzynarodowych na terenie RP. W Polsce trwają największe po 1989 r. ćwiczenia wojskowe Anakonda, w których bierze udział ok. 31 tys. żołnierzy z 18 państw NATO i pięciu państw partnerskich.

NIK sprawdziła, jak Polska wypadła w roli gospodarza w trakcie trzech ćwiczeń sojuszniczych w 2015 r. - „Saber Strike-15”, „Baltops-15” i „Noble Jump-15” - w ramach których zabezpieczenie HNS uzyskało prawie 4400 żołnierzy z 16 państw należących do NATO i UE.

Po tych kontrolach NIK zastrzega, że obecność wojsk sojuszniczych na terenie RP powinna być szczegółowo uregulowana, zwłaszcza na wypadek zdarzeń z udziałem żołnierzy armii sojuszniczych.

Wnioski z kontroli NIK

MON i skontrolowani kierownicy jednostek w ramach posiadanych kompetencji prawidłowo zrealizowali zadania wsparcia sił NATO przez państwa-gospodarza podczas badanych ćwiczeń sojuszniczych - podkreśla NIK.

W ocenie Izby konieczne jest dalsze doskonalenie systemu HNS ze względu na zwiększająca się obecność wojsk NATO na terenie Polski.

 W konkluzji NIK zasadne jest podjęcie przez ministra obrony narodowej działań zmierzających do unormowania w przepisach prawa powszechnie obowiązującego zakresu pomocy cywilnej i wojskowej udzielanej przez Rzeczpospolitą Polską w czasie pokoju, kryzysu i wojny sojuszniczym siłom zbrojnym

Minister obrony narodowej zauważył potrzebę poprawy działania systemu HNS i nie wniósł zastrzeżeń do wystąpienia pokontrolnego. Ustalenia i wnioski z kontroli NIK minister zobowiązał się wykorzystać przy wdrażaniu nowej koncepcji funkcjonowania systemu HNS, która ma zostać opracowana po ćwiczeniach „Anakonda-16”.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Wojsko: NIK sprawdziła, jak działa Host Nation Support. W tle długi USA wobec MON

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!