Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy z szansą na Nobla

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy z szansą na Nobla
Jórek Owsiak, twarz, koordynator i pomysłodawca grania w ramach WOŚP. (fot.:youtube.com)

• Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy (WOŚP), jak i Komitet Noblowski potwierdziły informacje, że WOŚP została zgłoszona do nagrody Nobla.
• Inicjatywę forsował prof. Adam Grzegorczyk, rektor warszawskiej Wyższej Szkoły Promocji.

Jak podał we wtorek wieczorem (31 stycznia) portal "Interia", rosną szanse na nagrodę Nobla dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy (WOŚP). Dzień później organizacja charytatywna i sam Komitet Noblowski potwierdziły tę informację.

- Dziś już wiemy, że to prawda! Ale kosmos! Wielka Orkiestra została oficjalnie zgłoszona do Pokojowej Nagrody Nobla! Zgłoszenia Orkiestry podjął się prof. Adam Grzegorczyk, rektor warszawskiej Wyższej Szkoły Promocji - można było przeczytać o szczegółach na stromie WOŚP. - To dla nas przeogromny zaszczyt i wielka duma! Jesteśmy też bardzo wdzięczni!

Dla organizacji to nie jest zwykła nominacja, a wyróżnienie za ćwierć wieku pracy na rzecz dzieci.

WOŚP to idea

Kluczową postacią, która powołała WOŚP do istnienia 25 lat temu, był Jerzy Osiak, dziennikarz radiowy, telewizyjny, muzyczny. Jest on osobą utożsamianą z Orkiestrą, która formalnie jest fundacją o charakterze filantropijnym.

Celem działania charytatywnej organizacji stało się coroczne finałowe "granie" na rzecz oddziałów dziecięcych polskiej służby zdrowia. Wpierw grano w większych miastach Polski, potem w całym kraju, a po 20 latach i po 20 finałach styczniowe charytatywne granie odbywa się w wielu miejscach świata.

25. jubileuszowy finał odbył się w niedzielę (15 stycznia). Zebrano w jego ramach już 62 418 767 zł. Taką liczbę WOŚP podawał dwa tygodnie po finale, a liczenie kwoty nadal trwało.

Nagroda Nobla to honorujące osobę Alfreda Nobla (1833-1896) wyróżnienie przyznawane zgodnie z testamentem XIX-wiecznego uczonego. Jest przyznawana za osiągnięci naukowe i działania na rzecz pokoju. Tłem nagrody był fakt, że Alfred Nobel był zszokowany, jak wykorzystano do działań wojennych jego wynalazek czyli dynamit - pierwotnie mający być używany w przemyśle wydobywczym.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

SŁOWA KLUCZOWE

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!