XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Wiceszef MSZ: sankcje wobec Rosji zostaną przedłużone

Wiceszef MSZ: sankcje wobec Rosji zostaną przedłużone
Trzeba oddzielić wprowadzanie ruchu bezwizowego m.in. dla Ukrainy od problemu uchodźczego - uważa wiceminister spraw zagranicznych Konrad Pawlik. Fot. Twitter

W UE nie toczy się żadna dyskusja, by znieść czy nawet osłabić sankcje wobec Rosji. Toczy się raczej dyskusja o przedłużeniu sankcji. Wszystko wskazuje na to, że sankcje zostaną przedłużone o sześć miesięcy – powiedział wiceszef MSZ Konrad Pawlik.

Wiceminister spraw zagranicznych Konrad Pawlik wziął udział w posiedzeniu sejmowej komisji spraw zagranicznych, podczas której odpowiadał na pytania posłów w sprawie Ukrainy. Wicedyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich Adam Eberhardt przedstawił z kolei informację na temat rozwoju sytuacji na Ukrainie.

Nie ma szans na zniesienie sankcji

Jak wyjaśnił Pawlik nie toczy się w UE żadna dyskusja, by znieść czy nawet osłabić sankcje wobec Rosji. Są one zsynchronizowane z wypełnianiem porozumień mińskich, które są tylko częściowo wypełniane i to tylko w odniesieniu do kwestii wojskowych - nie ma na razie żadnego poważnego postępu w obszarze politycznym.

- W UE toczy się raczej dyskusja o przedłużeniu sankcji. Wszystko wskazuje na to, że sankcje zostaną przedłużone o sześć miesięcy – powiedział wiceszef MSZ.

Z opinią Konrada Pawlika zgadza się Adam Eberhardt. Jego zdaniem porozumienia mińskie nie będą zrealizowane przez obie strony. - Ukraina nie jest zainteresowana przywróceniem finansowania separatystycznych republik, których i tak nie kontroluje. Z powodów politycznych nie jest w stanie przeprowadzić amnestii, a wskutek konfliktu politycznego coraz mniej prawdopodobne jest, aby większość w parlamencie uzyskała reforma konstytucyjna wprowadzająca specjalny status Donbasu. Tym samym Rosja starała się będzie obciążyć Ukrainę za niewypełnienie postanowień z Mińska – analizował Eberhardt.

Jego zdaniem w najbliższych miesiącach Rosja będzie zabiegać o zniesienie sankcji, oskarżać Ukrainę o niewypełnienie zobowiązań mińskich, będzie też wzmacniała niestabilność wewnętrzną na Ukrainie.

 - Rosja, która nie osiągnęła swoich celów w kampanii militarnej, będzie próbowała je osiągnąć przez destabilizację wewnętrzną. Marzeniem Rosji jest trzeci majdan. Krwawy, radykalny, sprzyjający interesom Rosji, bo zamieniający Ukrainę w państwo półupadłe – powiedział wicedyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich. - Mam nadzieję, że trzeci majdan jest czarnym snem, mało prawdopodobnym. Ukraińcy zdają sobie sprawę, że nowa rewolucja niczego nowego nie przyniesie. Na Ukrainie jest jednak dużo broni, a krew stała się tańsza. W efekcie siły radykalne, być może inspirowane przez Rosję, wzniecą rewolucję.

Konflikt militarny jest możliwy

Czy możliwe jest odmrożenie konfliktu zbrojnego na Ukrainie? – Tak, ma to być miecz, który ma wisieć nad Ukrainą, ma wiązać ukraińskie siły. Donbas ma być forpocztą destabilizacji – powiedział Eberhardt.

Jak dodał Adam Eberhardt w ostatnich dniach pojawiły się informacje, że Rosja wzmacnia kontyngent wojskowy na Krymie, głównie o siły powietrzno-desantowe.

- Moim zdaniem to element presji na Ukrainę, bo scenariusz konfrontacji militarnej określam jako bardzo, bardzo nieznaczny. Połączenie Krymu z Ukrainą to dwa przesmyki, które łatwo bronić, w dodatku Rosji na tym etapie nie zależy na odnowieniu konfliktu zbrojnego. Obserwujemy to również w Donbasie, jest tam konflikt o bardzo niskiej intensywności – powiedział Adam Eberhardt.

Zdaniem Adama Eberhardta, koszty agresji były dla Rosji bardzo wysokie – zarówno jeśli chodzi o nastroje antyrosyjskie na Ukrainie.

Pomoc międzynarodowa

Wiceminister Pawlik mówił także o pomocy międzynarodowej dla Ukrainy. Jak wyliczał, skumulowana pomoc dla Ukrainy warta jest 40 mld dol. Europa planuje wesprzeć Kijów do 2020 roku kwotą 12 mld euro. Wsparcie polskie było w 2014 potrojone wobec 2013 i wyniosło ok. 16 mln euro. W tym roku ma być podobnie – 15 mln euro.

W opinii Konrada Pawlika mamy tymczasowe stosowanie umowy stowarzyszeniowej pomiędzy UE a Ukrainą, co oznacza de facto, że pełne stosowanie umowy o wolnym handlu od 1 stycznia 2016 wejdzie w życie. - Ukraina w dużej części wdrożyła już standardy i normy, które wynikają z tej umowy albo ma harmonogram ich wdrożenia – zaznaczył wiceszef MSZ.

Zdaniem Adama Eberhardta prowadzone są bardzo trudne negocjacje Unii z Rosją, która mnoży kolejne wątpliwości. - Intencją strony rosyjskiej jest uniemożliwienie wdrożenia umowy stowarzyszeniowej. Rosja grozi, że w przypadku implementacji porozumienia obejmie embargiem kolejne grupy towarów, głównie artykuły żywnościowe i wypowie porozumienie o strefie wolnego handlu pomiędzy Ukrainą a Rosją – powiedział Eberhardt.

Jego zdaniem Ukraińcy prawdopodobnie wdrożą umowę stowarzyszeniową na początku stycznia 2016 r. - Odwlekanie o kolejny rok będzie przyznaniem się do tego, że Rosja ma prawo weta w tym zakresie. Inna sprawa, czy w tej chwili Ukraina nie ma poważniejszych problemów – powiedział Adam Eberhardt.

Polskie wsparcie Ukrainy

Jeżeli chodzi o wsparcie Polski dla Ukrainy, to flagowymi projektami w zakresie pomocy technicznej jest decentralizacja, a ostatnio także antykorupcja. - Mówi się, że na Ukrainie są trzy fronty: Donbas, decentralizacja i walka z korupcją. Polska w te dwa ostatnie aktywnie się włącza – wyjaśnił Konrad Pawlik. - Niedawno odbyło się w Akademii Administracji Publicznej Partnerstwa Wschodniego szkolenie dla pełnomocników do przeciwdziałania korupcji we wszystkich resortach ukraińskich. Bardzo aktywna jest współpraca CBA i Narodowego Biura Antykorupcyjnego w Kijowie.

Wiceminister Pawlik przypomniał także, że w najbliższych dniach - 14 i 15 grudnia br. - z wizytą na Ukrainę pojedzie prezydent Andrzej Duda. - Będzie to okazja, by podjąć sporą część kwestii problemowych, porozmawiać także o długofalowych działaniach w ramach strategicznego partnerstwa – powiedział Konrad Pawlik.

Jak dodał Kstopniowo usuwane są bariery w handlu pomiędzy Polską a Ukrainą, utworzono Radę Wymiany Młodzieży na wzór analogicznej rady z Niemcami, gotowy jest kredyt dla Ukrainy w wysokości 100 mln euro.

Adam Eberhardt przyznał, że w ostatnich latach stosunek Ukraińców do Polski jest stabilny. Polacy zajmują pierwsze miejsce w rankingach sympatii naszych wschodnich sąsiadów. Według badań z 2014 r. 79 proc. Ukraińców na zachodzie kraju deklaruje sympatię do Polaków (niechęć 2 proc.), 70 proc. sympatię i 2 proc. niechęć w centrum i 24 proc. sympatię, a 27 proc. niechęć na wschodzie Ukrainy.

- Wynika to z tego, że przekształcenie tożsamości ukraińskiej nie ma ostrza antypolskiego i jest wyrazem poszukiwania spektakularnych, wyrazistych bohaterów antyrosyjskich – analizował wicedyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich.

 

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Wiceszef MSZ: sankcje wobec Rosji zostaną przedłużone

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!