Wiceszef MON: Pierwsze wnioski ze Strategicznego Przeglądu Obronnego

Wiceszef MON: Pierwsze wnioski ze Strategicznego Przeglądu Obronnego
Szef MON zapowiadał przygotowanie koncepcji nowego systemu kierowania i dowodzenia do końca roku. (Fot. PTWP/WK)

Zdolności bojowe nie są dobrze zbalansowane, w wojsku brakuje kultury krytycznego myślenia, a między najważniejszymi dowódcami nie ma spójności - to pierwsze wnioski z prowadzonego w MON Strategicznego Przeglądu Obronnego, o których poinformował wiceszef MON Tomasz Szatkowski.

Szatkowski, odpowiadając na jedno z pytań podczas zorganizowanej w Warszawie debaty, przypomniał, że zgodnie z decyzją szefa MON Antoniego Macierewicza, Strategiczny Przegląd Obronny (SPO) ma się zakończyć przedstawieniem raportu do końca marca 2017 r. "Pewne wnioski już są formułowane, szczególnie w zakresie diagnozy" - dodał.

"Polskie zdolności bojowe nie są dobrze zbalansowane. Nie do końca myśleliśmy w kategoriach pełnych zdolności. Nawet jeśli mamy pewne zdolności, to one mają pewne dziury. Bo zdolność to jest sprzęt, to jest szkolenie, to jest infrastruktura, personel dowodzenia itd." - powiedział Szatkowski.

Wiceminister powiedział, że z SPO płynie też lekcja "kulturowa". "To jest uwolnienie w wojsku, w resorcie obrony narodowej kultury krytycznego myślenia, czyli pozwolenie na to, żeby w sposób otwarty krytykować czy też mówić o tym, jakie są problemy związane z różnego rodzaju rozwiązaniami" - powiedział Szatkowski. Dodał, że ci, którzy mówią o słabościach, powinni być promowani.

Wskazał też na wojenny system dowodzenia oraz system kierowania i dowodzenia wojskiem w czasie pokoju. Ten ostatni w obecnym kształcie został wprowadzony w 2014 r. Wprowadzono wtedy dwa połączone dowództwa w miejsce odrębnych dowództw rodzajów sił zbrojnych, a Sztab Generalny stał się ośrodkiem planowania strategicznego, a nie dowodzenia. Szefowi MON bezpośrednio podlegają teraz szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego oraz dwaj dowódcy rodzajów sił zbrojnych - generalny i operacyjny. PiS od początku krytykowało tę reformę. Szef MON Antoni Macierewicz zapowiedział zmianę systemu dowodzenia wojskiem.

"Stykamy się z problemami, które wynikły z reformy systemu kierowania i dowodzenia od samego początku naszego przyjścia do resortu obrony narodowej. W skrócie: żeby cokolwiek załatwić, jakąkolwiek decyzję przeforsować, tak naprawdę musimy spotkać się z wszystkimi głównymi dowódcami na raz. Okazuje się, że nie istnieje wystarczająca spójność decyzji między trzema głównymi graczami" - powiedział w czwartek Szatkowski.

Jednocześnie przyznał, że obecny system przynosi pewne korzyści, ponieważ dzięki różnym punktom widzenia wojskowych MON mogło znaleźć bardziej całościowe i dopracowane rozwiązania. "Jednak wydaje mi się, że kierownictwo resortu nie zawsze ma czas na to, żeby odbywać codzienne spotkania z dowódcami po to, żeby tak naprawdę być takim codziennym arbitrem" - dodał wiceminister.

Szatkowski podkreślił też, że pokojowy system kierowania i dowodzenia wojskiem nie może się zbytnio różnić od wojennego systemu dowodzenia. "Z taką sytuacją niestety mamy do czynienia obecnie" - powiedział.

Szef MON zapowiadał przygotowanie koncepcji nowego systemu kierowania i dowodzenia do końca roku. Jej projekt ma powstać w pionie ministerstwa kierowanym przez Szatkowskiego. Podstawą projektu mają być wnioski z SPO. W czwartek wiceminister powiedział, że jedna z koncepcji jest już testowana.

"Przyjechałem tutaj prosto z jednego z ośrodków MON, gdzie właśnie zakończyła się gra wojenna z udziałem kwiatu polskiej generalicji, w której testowaliśmy model, który przyjęliśmy za być może optymalny" - poinformował Szatkowski. Dodał, że test wypadł pozytywnie, a planowane są następne, przy użyciu bardziej zaawansowanych instrumentów symulacyjnych.

 

×

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!