Wicepremier Węgier: Polsko-węgierska przyjaźń trwa tysiąc lat, i będzie trwała dłużej

Wicepremier Węgier: Polsko-węgierska przyjaźń trwa tysiąc lat, i będzie trwała dłużej
10 lat temu, 24 marca 2006 r., ówcześni prezydenci Lech Kaczyński i Laszlo Solyom odsłonili w Gyoer pomnik przyjaźni polsko-węgierskiej. (fot.:wikipedia.org/CC)

• Przyjaźń polsko-węgierska była aktualna nie tylko przez 1000 lat, ale jest żywa również dziś - oświadczył w piątek wicepremier Węgier Zsolt Semjen w Gyoer.
• Z okazji 10. Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej wspominano tam b. prezydenta Polski Lecha Kaczyńskiego.

Semjen podkreślił, że wielokrotnie wypróbowana w wichrach historii przyjaźń polsko-węgierska wyraża się braterską więzią i jednością w reprezentowaniu wspólnych interesów, między innymi solidarnością obronną w ramach Grupy Wyszehradzkiej w sprawie migracji, a także tym, że nie dopuszczamy do stosowania brukselskiej antypolskiej podwójnej miarki wobec rządu polskiego i Polski.

- Silna więź między dwoma narodami jest jakością, której nie wolno zatracić. Wspólną przyjaźń, która pozostała niezerwana przez wieki, należy pielęgnować także w dzisiejszych warunkach - dodał.

Semjen przypomniał, że 10 lat temu, 24 marca 2006 r., ówcześni prezydenci Lech Kaczyński i Laszlo Solyom odsłonili w Gyoer pomnik przyjaźni polsko-węgierskiej, przedstawiający dwa splecione dęby, a rok później z inicjatywy obu prezydentów ustanowiono 23 marca Dniem Przyjaźni Polsko-Węgierskiej.

Wicepremier przypomniał wydarzenia z życia Lecha Kaczyńskiego oraz jego tragiczną śmierć.

- Lech Kaczyński zginął tak, jak żył - służąc ojczyźnie - oznajmił.

Przeczytaj: Obchody 10 kwietnia w Polsce

Ustanawiając w 2007 r. Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej, posłowie podkreślili w uchwale, że wspólne losy, wspólni bohaterowie, wspólni wrogowie i przyjaciele, wszystko to sprawiło, że między narodami polskim i węgierskim zrodziła się i utrwaliła autentyczna sympatia i głęboka przyjaźń.

W uchwale przypomniano też wspólnych bohaterów z historii Polski i Węgier: króla Stefana Batorego, z pochodzenia Węgra, za panowania którego w drugiej połowie XVI w. Polska przeżywała jeden ze swych najświetniejszych okresów, i gen. Józefa Bema, który wsławił się sukcesami w walce o wolność Węgier i został naczelnym wodzem armii węgierskiej. Wspomniano również pomoc, jakiej Polacy udzielili w 1956 roku uczestnikom i ofiarom powstania węgierskiego.

Parlamenty Polski i Węgier 2016 rok ustanowiły rokiem solidarności między obu krajami w związku z 60. rocznicą Poznańskiego Czerwca i późniejszego o cztery miesiące węgierskiego powstania antykomunistycznego.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Wicepremier Węgier: Polsko-węgierska przyjaźń trwa tysiąc lat, i będzie trwała dłużej

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!