REKLAMA

Weszły w życie umowy o stowarzyszeniu UE z Gruzją i Mołdawią

  • Autor: bad
  • 01 lipca 2016 15:19
Weszły w życie umowy o stowarzyszeniu UE z Gruzją i Mołdawią Obowiązują umowy stowarzyszeniowe zawarte pomiędzy Unią Europejską i Gruzją oraz Mołdawią. Fot. pixabay

• W piątek, 1 lipca weszły w życie umowy stowarzyszeniowe zawarte pomiędzy Unią Europejską i Gruzją oraz Mołdawią.
• Mają one stopniowo integrować te kraje z unijnym rynkiem.
• Proces ten ma być możliwy dzięki m.in. zniesieniu większości ceł i barier handlowych oraz dostosowywaniu do standardów unijnych.

Wspomniane umowy zostały podpisane 27 czerwca 2014 roku. Ich najważniejszą i najobszerniejszą częścią są porozumienia o pogłębionej i całościowej strefie wolnego handlu (DCFTA). Od września 2014 roku były one stosowane prowizorycznie. 

Jak informuje Komisja Europejska już to przyniosło korzyści. W 2015 roku eksport Gruzji do UE zwiększył się o 16 proc. – to bezpośrednia konsekwencja wdrażania DCFTA. Z Gruzji na rynek unijny trafiają m.in. gruzińskie owoce kiwi, borówki, orzechy, czosnek i wino.

Czytaj też: Polska chciałaby widzieć Gruzję w NATO i UE

Z Mołdawii do UE zdecydowanie wzrósł eksport owoców (o 228 proc.) i warzyw (o 455 proc.) konsekrowanych.

Podobną umowę stowarzyszeniową podpisała Ukraina, jednak jej ratyfikacja nie jest zakończona, gdyż w kwietniu porozumienie zostało odrzucone w holenderskim referendum. Jego wynik nie jest wiążący, jednak holenderski rząd zażądał dodania do umowy UE-Ukraina wiążących gwarancji, które usatysfakcjonują przeciwników ratyfikacji porozumienia.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA