We wtorek posiedzenie zarządu Nowoczesnej

We wtorek posiedzenie zarządu Nowoczesnej
Nowoczesna deklaruje chęć zawiązania koalicji z ugrupowaniami opozycyjnymi na wybory samorządowe do sejmików wojewódzkich (fot. Marcin Gołaszewski/twitter)

We wtorek (16 stycznia) o godz. 12 zbierze się zarząd Nowoczesnej, który będzie omawiał m.in. sytuację po głosowaniu nad obywatelskim projektem liberalizującym prawo aborcyjne. Innym tematem posiedzenia zarządu będą wybory samorządowe.

Szefowa Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer powiedziała, że podczas zarządu omawiana będzie sytuacja w partii po środowych głosowaniach nad projektem liberalizującym prawo aborcyjne. W środę Sejm odrzucił w pierwszym czytaniu obywatelski projekt komitetu "Ratujmy Kobiety 2017", który zakładał m.in. prawo do przerywania ciąży na żądanie kobiety do końca 12. tygodnia. By projekt trafił do dalszych prac w sejmowej komisji zabrakło 9 głosów. W głosowaniu w tej sprawie nie wzięło udziału 10 posłów Nowoczesnej.

Niegłosujący zostali ukarani przez klub Nowoczesnej naganą i karą finansową w wysokości 1000 zł. W czwartek jeden z niebiorących udziału w głosowaniu posłów Adam Cyrański odszedł z Nowoczesnej. W związku z postawą partyjnych kolegów, Joanna Scheuring-Wielgus, Joanna Schmidt i Krzysztof Mieszkowski zawiesili członkostwo w klubie.

Jak mówiła Lubnauer, innym tematem posiedzenia zarządu będą wybory samorządowe. Nowoczesna deklaruje chęć zawiązania koalicji z ugrupowaniami opozycyjnymi na wybory samorządowe do sejmików wojewódzkich. "Jeśli chodzi o koalicję na wybory prezydentów miast, tutaj muszą pojawić się najpierw kandydaci z obu stron" - wskazywała Lubnauer.

Wiceszef Nowoczesnej, poseł Jerzy Meysztowicz powiedział, że politycy będą też rozmawiać na temat projektu ustawy liberalizującej prawo aborcyjne autorstwa Nowoczesnej. Projekt - jak mówił - nie jest tak radykalny, jak propozycja przygotowana przez Barbarę Nowacką. Klub Nowoczesnej podpisy pod projektem ma zebrać jeszcze w tym tygodniu.

Projekt Nowoczesnej daje prawo do przerwania ciąży w czterech przypadkach - trzech dotychczasowych: gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety, jest duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, lub gdy ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego i dodatkowo pozwala na dokonanie aborcji do 12. tygodnia ciąży, pod warunkiem odbycia wcześniejszych konsultacji psychologicznych przez kobietę. Zgodnie z projektem, najwcześniej po 3 dniach od uzyskania zaświadczenia od psychologa, kobieta mogłaby przerwać ciążę.

W środę, podczas posiedzenia klubu Nowoczesnej, ma zostać wybrany "rzecznik dyscypliny klubowej".

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!