Watchdog: Zakaz wstępu do Sejmu dla fotoreportera to ograniczenie prawa do informacji

Watchdog: Zakaz wstępu do Sejmu dla fotoreportera to ograniczenie prawa do informacji
Pojawiają się obrońcy dziennikarza, któremu zakazano wstępu do Sejmu. (fot.:pixabay.com)

• Dziennikarz, któremu zakazano przez rok wejścia do Sejmu, doczekał się obrony.
• Sieć Obywatelska Watchdog wystosowała w jego obronie pismo do Marszałka Sejmu. W liście nazwano decyzję o zakazie nadużyciem i rodzajem prewencji.
• Aktywiści Watchdog podkreślają, że prasa ma prawo rejestrować przebieg obrad ciał kolegialnych, wybieranych w powszechnych wyborach. Jest to realizacja prawa do informacji obywateli, potwierdzona w Konstytucji i w wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2000 roku.

W pierwszych dniach października podniósł się społeczny sprzeciw wobec decyzji kierownictwa Sejmu. Przypomnijmy, że po wykonaniu zdjęcia stopy posłanki, niewspółmierna kara spotkała fotoreportera "Super Expressu" Pawła Dąbrowskiego. Dziennikarz otrzymał roczny zakaz wstępu na teren parlamentu, a decyzję podjął Komendant Straży Marszałkowskiej.

Tak restrykcyjny zakaz spotkał się z krytyką organizacji pozarządowej Sieć Obywatelska Watchdog.

- Działanie Komendanta Straży Marszałkowskiej stanowi niedopuszczalne ograniczenie prawa do informacji publicznej. Wysłaliśmy do Marszałka Sejmu RP apel o poszanowanie prawa do informacji - pisze Bartosz Wilk z Watchdog.

Organizacja w liście wystosowanym do Marszałka Sejmu ocenia, że "nie można zaakceptować prewencyjnego zakazu wstępu do budynków Sejmu i Senatu RP". Oceniono takie działanie jako łamanie prawa.

W uzasadnieniu organizacja rozwija swoją myśl powołując się na Konstytucję RP.

- Prawo wstępu na posiedzenia kolegialne organów władzy publicznej pochodzących z powszechnego wyboru - a takimi organami są Sejm i Senat RP - stanowi realizację prawa do informacji publicznej - piszą w swoim liście do Marszałka Sejmu. - Artykuł 61 ust. 2 Konstytucji RP stanowi, że prawo do uzyskania informacji obejmuje wstęp na posiedzenia kolegialnych organów władzy publicznej pochodzących z powszechnych wyborów, z możliwością rejestracji dźwięku lub obrazu.

Dalej aktywiści przytaczają wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 13 września 2000 roku o realizacji prawa do informacji przez prasę. TK uznał działania prasy jako realizację prawa obywateli do informacji.

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Watchdog: Zakaz wstępu do Sejmu dla fotoreportera to ograniczenie prawa do informacji

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!