Waszczykowski zapewnia, że wróci Trójkąt Weimarski, tj. Polska-Niemcy-Francja

Waszczykowski zapewnia, że wróci Trójkąt Weimarski, tj. Polska-Niemcy-Francja
Witold Waszczykowski jest w trasie spotkań dyplomatycznych, niedawno odwiedził Ankarę. (fot.:)

• Witold Waszczykowski zapowiedział w wywiadzie dla agencji DPA ożywienie współpracy z Niemcami i Francją w ramach Trójkąta Weimarskiego.
• Zarzucił Niemcom brak gotowości do kompromisu i skrytykował plany rozdziału imigrantów jako "przymusowe przesiedlenia".

Szef polskiej dyplomacji oświadczył w opublikowanej w piątek (26 sierpnia) rozmowie, że "pewien aspekt" współpracy z Niemcami i Francją w ramach Trójkąta Weimarskiego wyczerpał się wraz z wejściem Polski do UE i NATO.

Przypomniał, że już w kwietniu opowiedział się za nowym etapem w trójstronnej współpracy. "W minionych latach z żadnej z trzech stolic nie wyszedł pomysł na skuteczne wykorzystanie tego formatu do współpracy, przede wszystkim teraz, gdy jesteśmy w UE i NATO" - wskazał minister.

Waszczykowski udzielił wywiadu agencji DPA przed zaplanowanym na niedzielę spotkaniem ministrów spraw zagranicznych Polski, Niemiec i Francji w Weimarze, które odbędzie się z okazji 25. rocznicy istnienia Trójkąta Weimarskiego.

Szef polskiej dyplomacji wyraził nadzieję, że podczas tego spotkania omówione zostaną sposoby "przywrócenia dialogu i współpracy" w Trójkącie.

Czytaj: Waszczykowski w Ankarze, intensywne rozmowy w Turcji

"Liczę na to, że jeszcze w tym roku, po niemal pięcioletniej przerwie, dojdzie do spotkania na szczycie prezydentów Polski i Francji oraz niemieckiej kanclerz" - powiedział Waszczykowski. Jego zdaniem takie spotkanie byłoby "nie tylko symbolicznym ukoronowaniem 25-lecia Trójkąta, lecz także ważnym sygnałem, że pozostaje on ważną platformą trójstronnej współpracy".

Minister zaznaczył, że Niemcy są największą gospodarką Europy, Francja mocarstwem atomowym bardzo zainteresowanym sytuacją w Europie Południowej i Afryce Północnej, natomiast Polska jest największym krajem Europy Środkowej i Wschodniej. "Z tego powodu nasze trzy spojrzenia na Europę i regiony z nią sąsiadujące mogłyby się uzupełniać" - wyjaśnił. Jak dodał, propozycje wypracowywane przez trzy kraje mogłyby być następnie przedstawiane na forum UE i NATO.

Waszczykowski zapowiedział konkretne propozycje: regularne konsultacje m.in. przed spotkaniami ministrów spraw zagranicznych UE oraz wspólne wizyty w krajach trzecich. Jego zdaniem Trójkąt mógłby być cennym uzupełnieniem formatu normandzkiego - rozmów Niemiec i Francji z Rosją i Ukrainą o sytuacji w Donbasie. Zdaniem Waszczykowskiego konieczne jest powołanie koordynatorów współpracy weimarskiej umocowanych w strukturach MSZ.

Szef dyplomacji powiedział, że Polska jest zainteresowana "istotną rolą Niemiec w Europie i w UE" ze względu na potencjał tego kraju. "Od Niemiec zależy, w jaki sposób wypełnią tę rolę" - zastrzegł. "Czy działają wyłącznie w interesie narodowym, czy uwzględniają też interesy innych krajów. To jest wielka odpowiedzialność Niemiec" - powiedział dodając, że Niemcy "niestety unikają w wielu przypadkach" tej odpowiedzialności. "Często widzimy zamiar realizowania wyłącznie własnych celów. Oczywiście każdy kraj ma do tego prawo, jednak czasami w pewnych sprawach oczekiwalibyśmy gotowości do kompromisu" - wyjaśnił minister.

Wśród przykładów Waszczykowski wymienił gazociągi Nord Stream 1 i 2, które "szkodzą europejskiej solidarności" oraz relacje z Rosją. "Czy warto rozbudowywać je kosztem stosunków z Polską?" - zapytał.

 

×

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!