REKLAMA

Waszczykowski: Działanie Komisji Europejskiej wykracza poza Traktaty

  • Autor: PAP/GP
  • 23 maja 2016 10:17
Waszczykowski: Działanie Komisji Europejskiej wykracza poza Traktaty Minister Witold Waszczykowski udzielił wywiadu w Brukseli, gdzie przebywał w poniedziałek (23 maja). (fot.:twitter.com/msz_rp)

• Szef MSZ Witold Waszczykowski ocenił w poniedziałek (23 maja), że prowadzona przez Komisję Europejską wobec Polski procedura ochrony praworządności wykracza poza traktat unijny.
• Nie na taką obecność w Unii się umawialiśmy - powiedział minister dziennikarzom w Brukseli.

My uważamy, że ta procedura, którą uruchomił pan (wiceprzewodniczący KE Frans) Timmermans, jest procedurą pozatraktatową i Polska nie powinna być nią objęta. Ta procedura daleko wykracza poza traktat europejski, nie na taką Unię, nie na taką obecność się umawialiśmy z Unią, nie w takim referendum Polacy uczestniczyli - powiedział Waszczykowski, który w poniedziałek bierze udział w spotkaniu szefów dyplomacji państw UE.

Pytany, czy w poniedziałek Polska prześle do KE propozycje rozwiązania kryzysu wokół Trybunału Konstytucyjnego, minister odparł, że nic o tym nie wie. Ja nic nie przywiozłem - dodał.

Czytaj: W Stambule rusza szczyt z udziałem premier Szydło

- Propozycje zostały wysłane w ubiegłym tygodniu we wtorek. Sam byłem świadkiem tej rozmowy pani premier (Beaty Szydło) z Timmermansem. I to były daleko idące propozycje kompromisowe. Wtedy w rozmowie telefonicznej zostały przyjęte bardzo pozytywnie przez pana Timmermansa, natomiast potem zostały odrzucone z powodów, jakich nie rozumiemy - powiedział Waszczykowski.

Jak dodał, szef Komisji Jean-Claude Juncker i wiceprzewodniczący KE Frans Timmermans mają stałe zaproszenie do Polski. Mogą w każdej chwili przyjechać, jeżeli tylko wyrażą ochotę. Czekamy - powiedział.

W ubiegłym tygodniu KE upoważniła Timmermansa do przyjęcia w poniedziałek opinii na temat praworządności w Polsce, chyba że do tego czasu doszłoby do znaczącego postępu, zmierzającego do rozwiązania kryzysu wokół TK.

Krok ten to kolejna odsłona rozpoczętej w styczniu procedury ochrony państwa prawa wobec Polski. Od stycznia Timmermans prowadzi dialog z polskimi władzami, którego celem jest zebranie informacji o tym, czy praworządność w Polsce jest zagrożona.

Czytaj: Jak odchodząca administracja Baracka Obamy widziała Europę Środkową?

Już w zeszłotygodniowym komunikacie KE oceniła, że dopóki polski Trybunał Konstytucyjny nie jest w stanie całkowicie zagwarantować skutecznego procesu stwierdzania zgodności ustaw z Konstytucją, niemożliwa jest skuteczna kontrola przestrzegania praw podstawowych w przyjmowanych aktach ustawodawczych.

Obecne zastrzeżenia KE dotyczą: mianowania sędziów Trybunału Konstytucyjnego i wykonywania wyroków TK w tej sprawie z 3 i 9 grudnia 2015 r.; nowelizacji ustawy o TK z 22 grudnia 2015 r., w tym poszanowania wyroku z 9 marca br. ws. konstytucyjności tej ustawy oraz innych wyroków, wydanych po tym dniu; skuteczności procesu stwierdzania zgodności z konstytucją nowych aktów prawnych przyjętych i wprowadzonych w życie w 2016 r., w tym nowej ustawy medialnej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • alek 2016-05-23 20:16:29
    Do eugeniusz: Masz pan rację, pan Waszczykowski nie powinien się wypowiadać w imieniu tych co nie potrafią ze zrozumieniem naszej Konstytucji i Traktatu UE.
  • eugeniusz 2016-05-23 11:40:24
    Moim zdaniem Pan się myli Panie Ministrze. Być może "różnica" wynika z faktu, że czytaliśmy inne traktaty? Nie wiem czy Pan Minister wie, ale jest w Naszym Kraju pewna liczba Osób, które miały w rękach zarówno Konstytucję, jak i Traktat ustanawiający. Niezbyt może liczna ale jednak jest Moja ocena wynika pewnikiem z faktu, że może zbyt szybko przerzucałem strony Pan ma do "czytania" ludzi, a z tego faktu ocena różna może wynikać. Pan "twierdzi", że "My uważamy", ale nie ma Pan chyba na myśli całości społeczeństwa? Bo jeśli miał Pan na myśli całość społeczeństwa, to z pewnością, wyszedł Pan nadto poza ministerialną kindersztubę PozdrawiamREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA