REKLAMA

Warszawa, marsz KOD: Aleksander Kwaśniewski i Bronisław Komorowski wezmą udział w marszu KOD-u

 • Autor: PAP/AT
 • 03 czerwca 2016 19:57
Warszawa, marsz KOD: Aleksander Kwaśniewski i Bronisław Komorowski wezmą udział w marszu KOD-u Aleksander Kwaśniewski i Bronisław Komorowski (fot.flickr/ Platforma Obywatelska RP/piotr drabik)

4 czerwca ulicami stolicy przejdzie marsz KOD pod hasłem: „Wszyscy dla Wolności”, który ma upamiętnić rocznicę pierwszych w powojennej historii Polski, częściowo wolnych wyborów. Wśród uczestników marszu mają być byli prezydenci Bronisław Komorowski oraz Aleksander Kwaśniewski.

4 czerwca to Dzień Wolności i Praw Obywatelskich obchodzony w rocznicę pierwszych po II wojnie światowej częściowo wolnych wyborów parlamentarnych, które odbyły się 4 czerwca 1989 r.

Z tej okazji Komitet Obrony Demokracji organizuje w Warszawie marsz. Rozpocznie się on o godz. 16 na placu Bankowym. "Po początkowych przemówieniach marsz przejdzie na plac Konstytucji, gdzie zostanie wzniesiony toast" - powiedział  lider KOD Mateusz Kijowski. Jak dodał, głos mają zabrać byli prezydenci; nie przewidziano wystąpień czynnych polityków.

Sobotni marsz - jak zastrzegł Kijowski - organizowany jest przez KOD, bez udziału żadnych ugrupowań partyjnych czy innych organizacji. "Do obecności na marszu zapraszamy jednak wszystkich. Wszyscy obywatele są mile widziani" - podkreślił Kijowski.

Czytaj też: KOD stworzy nową europejską międzynarodówkę?

Bronisław Komorowski pod koniec kwietnia mówił, że ma nadzieję, iż w marszu wezmą udział trzej byli prezydenci - on, Kwaśniewski i Lech Wałęsa. Anna Domińska, córka i jednocześnie dyrektor biura Lecha Wałęsy poinformowała, że Wałęsy nie będzie. "Pan prezydent od początku mówił, że całym sercem tę inicjatywę popiera, ale jeszcze nie jest to czas, aby on uczestniczył w tych marszach" - dodała.

W sobotniej imprezie wezmą za to udział m.in.: była premier Ewa Kopacz, lider Nowoczesnej Ryszard Petru.

Przedstawiciele obu ugrupowań zachęcali do udziału w marszu.

"Razem pokażmy, że umiemy się cieszyć z tych dokonań sprzed 27 lat" - mówił szef klubu PO Sławomir Neumann.

"Chciałbym zachęcić wszystkich Polaków do udziału w uroczystościach 4 czerwca w całym kraju. Są to uroczystości organizowane przez KOD, ale ważne jest to, aby w tym dniu wszyscy byli razem" - podkreślał Petru.

Początkowo sobotni marsz KOD miał rozpocząć się znacznie wcześniej. Jednak z powodu decyzji szefowej KPRM Beaty Kempy w dniu 4 czerwca urzędnicy administracji odpracowują 27 maja, czyli dzień wolny po Bożym Ciele. "Zazwyczaj marsz odbywał się wcześniej, ale gdy okazało się, że pani Kempa postanowiła odpracowywać w święto narodowe 27 maja zdecydowaliśmy, że zrobimy tak, aby urzędnicy też mogli uczestniczyć w naszym marszu" - stwierdził Kijowski.

Sobotni marsz KOD w Warszawie jest częścią ogólnokrajowej akcji upamiętniającej wybory z 1989 r. Podobne i imprezy mają odbyć się w około 20 miastach w Polsce, a także poza granicami naszego kraju, m.in.: we Francji, w Niemczech, Austrii, Wielkiej Brytanii, USA i Kanadzie.

4 czerwca 1989 r. przeprowadzono pierwszą turę częściowo wolnych wyborów parlamentarnych, na zasadach ustalonych podczas obrad Okrągłego Stołu.

Były to wybory do Sejmu PRL X kadencji, znanego dziś jako Sejm kontraktowy. Nazwa "kontraktowy" wzięła się stąd, że przy Okrągłym Stole z góry przeznaczono 65 proc. mandatów dla kandydatów koalicji rządowej - PZPR, ZSL, SD i małych organizacji chrześcijańskich (PAX, UChS, PZKS). O pozostałe 35 proc. mandatów kandydaci mieli ubiegać się w całkowicie wolnych wyborach, bo swoich kandydatów mogły zgłaszać dowolne ugrupowania, nawet te dotąd nielegalne.

Wybory okazały się pogromem dla koalicji rządzącej i ogromnym zwycięstwem kandydatów Komitetu Obywatelskiego "Solidarności". Zdobyli oni już w pierwszej turze 160 na 161 możliwych mandatów w ramach puli 35 proc. Zdobyli też zdecydowaną większość mandatów w reaktywowanym Senacie. Wybory do Senatu - w przeciwieństwie do wyborów do Sejmu - były całkowicie wolne. "Solidarność" zdobyła wówczas 99 ze 100 mandatów senatorskich.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (3 komentarzy)

 • martin 2016-06-04 15:17:31
  Do Natala: Jestem zdziwiony ze PiS tego jeszcze nie robi , czyżby czekali aż ponownie odsuną ich od władzy ??? Kijowski , Petru , Schetyna aż szczą po nogach aby się dorwać ponownie do władzy , to co wyprawia obecna zdradziecka opozycja nadaje się do ścigania przez prokuraturę za nawolywanie do majdanu , judzenia i podżegania do przewrotu władzy
 • martin 2016-06-04 15:09:33
  Jeden drugiego jest wart , najgorsi prezydenci Polski , przewrotowiec Walesa się ukryl za firanka ??? i placze bo już drugiego przewrotu w Polsce nie zrobi z sługusami komunistycznymi.
 • Natala 2016-06-03 23:58:47
  A GDZIE "TW"BOLEK !!!? DLACZEGO SIĘ WYŁAMUJE !!!?KWACH -ALKOHOLIK MA NAJWIĘCEJ DO STRACENIA!!! KOMORUSKI-SZOGUN TO ZWYKŁY IDIOTA ZROBI WSZYSTKO CO MU KARZĄ !!! A BOLEK TO OLEWA BO I TAK WSZYSCY WIEDZĄ ŻE BOLEK TO BOLEK !!! TO CO BĘDZIE SIĘ OŚMIESZAŁ I PROTESTOWAŁ PRZECIWKO CZEMU!!!? RZĄDOWI KTÓRY DEMOKRATYCZNIE ZOSTAŁ WYBRANY W WOLNYCH WYBORACH !!! CHOĆ WSZYSCY TRZEJ SĄ "UMOCZENI" JEDEN MNIEJ DRUGI WIĘCEJ!!! A PIS MAM NADZIEJĘ ŻE ICH ROZLICZY I POZBAWI ZAGRABIONYCH NIELEGALNIE MAJĄTKÓW!!!?REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA