XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Walentina Matwijenko pisze na łamach rosyjskiej prasy i apeluje o dialog polsko-rosyjski

Walentina Matwijenko pisze na łamach rosyjskiej prasy i apeluje o dialog polsko-rosyjski
Walentina Iwanowna Matwijenko, przewodnicząca Rady Federacji (fot. wikimedia.org/CC BY-SA 2.0)

· Szefowa Rady Federacji Walentina Matwijenko pisze w "Rossijskiej Gazecie", że Rosja jest gotowa do dialogu, ale wybór należy do Warszawy.
· Krytykuje ona zabiegi Polski o wzmocnienie obecności NATO.
· Ocenia, iż w Polsce umniejsza się rolę ZSRR w wyzwoleniu kraju.

Artykuł Matwijenko, szefowej wyższej izby parlamentu Rosji, rządowy dziennik opublikował we wtorek wraz z informacją, iż 22 stycznia w Moskwie odbędą się konsultacje polsko-rosyjskie. Szefowa Rady Federacji zastanawia się w swym artykule, czy wznowiony zostanie, obok dyplomatycznego, dialog parlamentarny między Moskwą i Warszawą.

Matwijenko stwierdza, że obecnie osłabł impet w rozwoju kontaktów między parlamentami obu krajów. Kontakty dwustronne znacznie ograniczyły się na wszystkich szczeblach.

- Wpłynęło to fatalnie także i na współpracę Rady Federacji i polskiego Senatu - zaznacza szefowa wyższej izby parlamentu.

Przeczytaj o stanowiskach zajmowanych przez zagraniczną prasę wobec Polski i polskiego rządu.

Wyraża następnie ocenę, że wbrew deklarowanemu przez Polskę przywiązaniu do wartości europejskich, w miejsce racjonalnego i spokojnego poszukiwania wyważonego rozwiązania wszystkich problemów, zarówno poszczególni politycy, jak i media w Polsce, próbują z jakąś gwałtownością pozbawić Polaków pamięci historycznej. Kontynuuje: przypomnijcie sobie, w jakiej atmosferze w Polsce obchodzono 70-lecie jej wyzwolenia przez Armię Czerwoną spod okupacji hitlerowskiej i zakończenia II wojny światowej?

- W przeważającej większości materiałów w polskich mediach i wypowiedzi polityków nie mówiono ani słowa lub tylko wspominano mimochodem o decydującej roli ZSRR w pokonaniu nazizmu i odnowieniu państwowości polskiej. Akcent zaś kładziono na tym, że jakoby nie było w ogóle żadnego wyzwolenia Polski, a po prostu jedna okupacja zastąpiła drugą. Naprawdę, jezuicka logika! - pisze Matwijenko.

W innym miejscu artykułu szefowa wyższej izby parlamentu stawia pytanie: jak z racjonalnego punktu widzenia wyjaśnić aktywne i inicjujące działania strony polskiej dotyczące wzmocnienia zgrupowania wojsk NATO na terytorium Polski, a także przyspieszone przezbrojenie polskiej armii?

- Takie kroki w rezultacie mogą doprowadzić do naruszenia ustalonej równowagi sił i do sztucznego zaostrzania sytuacji na naszych granicach zachodnich, zmuszając władze rosyjskie do podjęcia w odpowiedzi działań w celu wzmocnienia naszej granicy - ocenia Matwijenko.

Szefowa Rady Federacji dodaje, iż praktycznie regularne stały się przypadki demontowania czy bezczeszczenia w Polsce pomników żołnierzy radzieckich, którzy zginęli podczas II wojny światowej. Wzywa do realizowania w pełni postanowień umowy międzyrządowej z 1994 r. o miejscach pamięci. Zaznacza:

- Nie żądamy wdzięczności, a jedynie liczymy na elementarną ludzką pamięć i strzeżenie prawdy historycznej tam, gdzie jest ona bezsporna. Matwijenko zauważa: przecież i sami Polacy stanowczo protestują, kiedy ktoś próbuje podawać w wątpliwość pamięć o polskich żołnierzach, którzy zginęli w latach II wojny.

- Nasze podejście jest niezmienne. Strona rosyjska zawsze będzie gotowa do konstruktywnego dialogu na zasadach dobrosąsiedztwa, wzajemnego szacunku i uwzględniania wzajemnych interesów. Słowo i wybór należy do Warszawy - konkluduje szefowa Rady Federacji. W zakończeniu artykułu zapewnia: Tak jak wcześniej odnosimy się z wielką sympatią do narodu polskiego, uważamy Polskę za ważnego partnera Rosji, z którym łączy nas wspólna granica, ponadtysiącletnia wspólna historia i bliskość tradycji kultury.

Matwijenko w artykule przypomina, że pod egidą polskiego Senatu i Rady Federacji Rosji powstało Forum Regionów - mechanizm współpracy samorządów obu krajów. Odbyło się ono pięciokrotnie, na przemian w Rosji i Polsce.

W marcu 2014 roku ówczesny marszałek Senatu Bogdan Borusewicz odwołał Forum Regionów, które miało się odbyć w Gdańsku, tłumacząc te decyzję sytuacją polityczną związaną z agresją Rosji na Ukrainę.

Również w marcu 2014 roku szefowa Rady Federacji została objęta sankcjami UE i USA z powodu jej publicznego poparcia dla wysłania wojsk rosyjskich na Krym.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Walentina Matwijenko pisze na łamach rosyjskiej prasy i apeluje o dialog polsko-rosyjski

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!