W Warszawie spotkanie premierów V4 i Beneluksu

W Warszawie spotkanie premierów V4 i Beneluksu
Premier Beata Szydło zakończy i podsumuje miniony rok prezydencji Polski w Grupie Wyszehradzkiej (fot.premier.gov.pl)

Przyszłość UE, Brexit, kryzys migracyjny i wspólna polityka obronna - to niektóre z tematów poniedziałkowego szczytu szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej i krajów Beneluksu, który odbędzie się w Warszawie 19 czerwca. Według wiceszefa MSZ Konrada Szymańskiego znaczenie takich grup regionalnych, jak V4 czy Beneluks, wciąż rośnie.

Spotkanie szefów rządów Polski, Węgier, Czech, Słowacji, Belgii, Holandii i Luksemburga odbędzie się, jak zaznaczył rzecznik rządu Rafał Bochenek, z inicjatywy premier Beaty Szydło. "Szczyt stanowi podniesienie na wyższy poziom polityczny relacji, które dotychczas odbywały się na szczeblu ministrów spraw zagranicznych" - powiedział.

"To doskonała okazja do zacieśnienia współpracy i dialogu o najważniejszych sprawach europejskich" - dodał.

Bochenek poinformował, że w trakcie wspólnej sesji roboczej państw V4 i Beneluksu omówiona zostanie sprawa Brexitu oraz przyszłość UE po wystąpieniu Wielkiej Brytanii.

Rozmowy będą też dotyczyć kwestii gospodarczych, poprawy konkurencyjności europejskiej gospodarki oraz umocnienia wspólnego rynku opartego na czterech swobodach. Szczyt będzie także okazją - jak podkreślił rzecznik rządu - do przedyskutowania kryzysu migracyjnego i proponowanych rozwiązań poradzenia sobie z nim.

"W obliczu zagrożeń terrorystycznych, cybernetycznych i hybrydowych omówiona zostanie również wspólna polityka bezpieczeństwa i obrony UE" - zaznaczył Bochenek.

W poniedziałek po południu na Zamku Królewskim w Warszawie w gronie szefów rządów państw V4 premier Beata Szydło zakończy i podsumuje miniony rok prezydencji Polski w Grupie Wyszehradzkiej, w tym zrealizowane inicjatywy.

Zwieńczeniem spotkania będzie uroczyste przekazanie przewodnictwa w V4 premierowi Węgier Viktorowi Orbanowi.

Wiceminister spraw zagranicznych ds. europejskich Konrad Szymański powiedział, że Grupa Wyszehradzka nie jest alternatywą dla Unii Europejskiej, a wzmocnieniem UE. Pytany o najważniejsze tematy rozmów poniedziałkowego spotkania, podkreślił, że agenda konsultacji będzie bardzo szeroka.

"Rozmowy będą dotyczyły przyszłości Unii, Brexitu, rynku wewnętrznego, Partnerstwa Wschodniego, stosunków z Rosją, wspólnej polityki obronnej oraz migracjom" - powiedział Szymański.

"Stoimy na stanowisku, że najlepszym rozwiązaniem w obliczu różnic zdań jest polityczny dialog. Stąd przywiązujemy dużą wagę do tego najważniejszego wydarzenia u kresu polskiej prezydencji w Grupie Wyszehradzkiej" - zaznaczył Szymański.

"Mówimy podobnym językiem w sprawie odpowiedzialności fiskalnej w UE, w sprawie współpracy z NATO w kontekście wzmocnienia roli unijnej polityki obronnej. Mamy podobne podejście do przyszłości rynku cyfrowego i wspólne interesy do podniesienia w ramach negocjacji z Wielką Brytanią" - zauważył.

Wiceszef MSZ, pytany o rolę grup regionalnych takich jak Grupa Wyszehradzka czy Beneluks w przyszłości UE, ocenił, że to znaczenie wciąż rośnie.

"Głównym powodem jest rosnąca rola szefów rządów w kreowaniu polityki unijnej i konieczność płynnej koordynacji stanowisk w gronie 28 państw. To szczególnie ważne dla naszej części Europy, która jest bardziej rozdrobniona" - stwierdził Szymański. "Intensywna współpraca w gronie V4 nie jest alternatywą dla UE. V4 jest wzmocnieniem UE" - podkreślił.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: W Warszawie spotkanie premierów V4 i Beneluksu

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!