W środę w Berlinie polsko-niemieckie konsultacje międzyrządowe

W środę w Berlinie polsko-niemieckie konsultacje międzyrządowe
W polsko-niemieckich konsultacjach międzyrządowych w środę (22 czerwca) w Berlinie weźmie udział prawie cały polski rząd, na czele z premier Szydło (fot. PTWP/JS)

• W polsko-niemieckich konsultacjach międzyrządowych w środę (22 czerwca) w Berlinie weźmie udział prawie cały polski rząd, na czele z premier Szydło.
• Dobre porozumienie między Polską a Niemcami jest konieczne dla stabilizacji projektu europejskiego - ocenia wiceszef MSZ Konrad Szymański.

Konsultacje międzyrządowe wpisują się w obchody dwudziestopięciolecia podpisania polsko-niemieckiego Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy.

W Berlinie w środę "będzie obecny prawie cały polski rząd" - poinformował PAP Szymański. Według niego, oprócz spotkania premier Beaty Szydło z kanclerz Angelą Merkel, konsultacje będą toczyły się przy 17 stolikach sektorowych: od polityki zagranicznej, przez politykę społeczną, po energię, zdrowie i współpracę transgraniczną.

"W przypadku tak intensywnych relacji wzajemnych, nie ma jednej najważniejszej sprawy. Nasze relacje dotyczą wielu ważnych spraw. Na pewno do kluczowych dziś kwestii należą plany adaptacji strategicznej NATO na Wschodzie, polityka energetyczna UE, czy wspólne działania na rzecz przeciwdziałania kryzysowi migracyjnemu. We wszystkich tych sprawach odnotowujemy postęp, ale wiele jest jeszcze do zrobienia" - podkreślił wiceszef polskiej dyplomacji.

Jak zaznaczył, wśród kwestii dwustronnych ważna jest kwestia praw Polaków w Niemczech. "Ta sprawa na stałe znajduje się wśród tematów poruszanych w kontaktach polsko-niemieckich" - dodał.

Szymański uważa, że oceniając relacje polsko-niemieckie, "powinniśmy znacznie więcej mówić o tym, gdzie mamy wspólne poglądy i polityczne plany". "W ostatnich miesiącach Polska i Niemcy bardzo sprawnie negocjowały dwa największe projekty w polityce unijnej. Razem wypracowaliśmy porozumienie z Wielką Brytanią, które, mam nadzieję, uchroni nas przed Brexitem" - powiedział.

Chodzi o porozumienie wynegocjowane na szczycie w Brukseli pod koniec lutego pomiędzy Londynem a UE i określające dalsze warunki członkostwa Wielkiej Brytanii we Wspólnocie. Przewiduje ono szereg ustępstw wobec Londynu, które mają przekonać Brytyjczyków do zagłosowania w czwartkowym referendum za pozostaniem w UE.

Wiceszef MSZ podkreślił też, że Polska razem z Niemcami zabiegała o "ambitne porozumienie z Turcją, które rozwiązało problem niekontrolowanej migracji na Morzu Egejskim". Zgodnie z zawartym w kwietniu porozumieniem Turcja przyjmuje z powrotem nielegalnych migrantów, przedostających się na greckie wyspy; plan przewiduje m.in. przyspieszenie liberalizacji wizowej z Turcją. Szymański przypomniał też, że w Libanie realizowany jest wspólny polsko-niemiecki projekt humanitarny.

Wiceminister określa wzajemne relacje jako "intensywne". "Dobre porozumienie między Polską a Niemcami jest nie tylko możliwe - jest ono konieczne dla stabilizacji projektu europejskiego. Po obu stronach Odry powinniśmy częściej o tym myśleć" - podsumował.

Pytany o niedawną wypowiedź ministra spraw zagranicznych Niemiec Franka Waltera Steinmeiera o "wymachiwaniu szabelką" przez NATO, Szymański zwrócił uwagę, że "zmiany w architekturze bezpieczeństwa oraz rozwój polityki energetycznej UE ma silny strategiczny kontekst relacji z Rosją". "Komentarze nie powinny przysłaniać nam faktu, że dziś razem z Berlinem wspieramy unijną politykę sankcji wobec Rosji. W aspekcie NATO czy Nord Stream 2 liczymy na dalszy owocny dialog. Myślę, że Polska przedstawia rozsądne europejskie argumenty w obu sprawach" - zaznaczył.

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: W środę w Berlinie polsko-niemieckie konsultacje międzyrządowe

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!