W Senacie zaczęły się wystąpienia indywidualne ws. ustawy o SN

W Senacie zaczęły się wystąpienia indywidualne ws.  ustawy o SN
Do głosu zapisało się wielu senatorów PO (fot. Senat/twitter)

Po ponad siedmiu godzinach piątkowej debaty w Senacie nad nową ustawą o Sądzie Najwyższym, zaczęły się indywidualne wystąpienia senatorów. Nie wiadomo, jak długo mogą potrwać. Do głosu zapisało się wielu senatorów PO.

W piątek po godz. 17.30 sen. Marek Martynowski (PiS) wniósł, by zakończyć pytania do RPO i przejść do fazy debaty, która polega na wystąpieniach indywidualnych. PO protestowała, ale została przegłosowana.

Zaczynając wystąpienia, Piotr Zientarski (PO) powiedział, że ustawa tworzy "kastę" sędziów, którzy będą orzekać w nowej Izbie Dyscyplinarnej. "Sędzia rejonowy, lub prokurator rejonowy, po 10 latach może trafić do SN, podczas gdy wielu z nich marzy by iść do sądu okręgowego, a całe życie są w rejonie" - dodał Zientarski. Ironizował, że "ustawa zmniejsza liczbę sędziów SN o połowę, żeby rzekomo przyspieszyć postępowanie; to kpina".

"To czarny dzień dla polskiej demokracji; wysadzacie w powietrze filar demokratycznego ładu, jakim jest niezależne sądownictwo" - mówił Sławomir Rybicki (PO). Jego zdaniem, "PiS przejmuje pełną kontrolę nad sądownictwem" i zmienia ustrój państwa ustawami zwykłymi. Zarzucił ustawie o SN łamanie wielu zasad konstytucji, w tym prawa obywateli do bezstronnego sądu. "To jest na granicy Orwella, co robicie" - mówił. Według niego, głos w całej sprawie powinien zabrać Kościół.

"Pośpiech nad tą ustawą urąga powadze Senatu. Co uzasadnia ten pośpiech; czy grozi nam jakaś wojna?" - pytał retorycznie Rybicki. Jego zdaniem, zmiany w sądownictwie "mogą doprowadzić do Polexitu".

"Waszymi rękami dokonuje się przewrót konstytucyjny" - zwracając się do PiS, mówił Bogdan Klich (PO). "To klasyczny zamach stanu dokonywany metodami parlamentarnymi" - dodał. "Rolę najwyższego sędziego będzie pełnił minister sprawiedliwości" - ocenił senator PO, według którego będzie to oznaczało nie tylko upolitycznienie, ale także i upartyjnienie sądów. "Tak jak Trybunał Konstytucyjny, tak samo chcecie przejąć i podporządkować sobie SN" - dodał. Pytał PiS, czy prawo takie dało im "te 19 proc., które na was głosowało?".

"Ci na Wschodzie nie muszą nic robić, by osłabić pozycję Polski" - oświadczył Klich. "Polska traci Europę; Europa traci Polskę" - dodał.

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: W Senacie zaczęły się wystąpienia indywidualne ws. ustawy o SN

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!